תפריט עמוד

אמסטרדם – שוק האיכרים

בשוק האיכרים של אמסטרדם המוכרים מסבירים פנים, המוצרים גדלו בשדה, נטולי דאגות ודשנים, והאווירה כל כך בריאה. תמי זר ניסתה להיות חלק מהטקס האורגני

"אנחנו לא אוכלים שום דבר שהיתה לו אמא", אמרה נ' והפנתה מבט מלא תיעוב אל דג הסלמון שהונח במרכז השולחן. ומיד הפכה לעניין המרכזי בארוחת הערב שלנו. היא סיפרה שהיא יושבת על גדות נחלים וטווה סלים מקני סוף – משהו נפלא שכדאי לכולנו לעשות! – שהיא פעילה בקבוצת מחאה נגד זיהום של אור (היא היתה המומה מחוסר ההבנה הפרימיטיבי שלנו והסבירה שנורות חשמל מפריעות לחושך ולשלוות הלילה), ושזה עתה התקינה בבית שירותי קומפוסט. בזמן שכולנו שתינו תה צמחים בריא וטבעי (חוץ מכמה שהתחבאו בקצה השני של הבית והורידו כמה וודקות מהולות בקפה שחור), אמרה לנו נ' שמן הראוי שכולנו נלך בעקבותיה. האמת שהלכנו, אמנם לא עד כדי שירותי קומפוסט, אבל היא הצליחה לגרור אותנו לשוק מיוחד שבו כולם מבינים על מה היא מדברת.

דבש, אצות ופוקצ'ות
נ', או כמו שכולנו כבר כינינו אותה בינינו לבין עצמנו "קומפוסט", לקחה אותנו לשוק האיכרים (Boerenmarkt), המכונה גם השוק הצפוני (Noordermarkt), הנמצא ליד רחוב פרינסנגרכט (Prinsengracht) ברובע יורדן (De Jordaan). מיד היה אפשר להבחין שקומפוסט שוכפלה כאן אינספור פעמים. השוק נפתח לפני עשרים שנה על ידי שמונה חוואים שעסקו בגידולים אורגניים. אחוזת תזזית הובילה אותנו קומפוסט בין הדוכנים כשהיא חוזרת ואומרת לנו שהככככל, כל מה שאנחנו רואים, לא נגעה בו יד הציביליזציה – אין מדבירי מזיקים, אין דשנים כימיים, או כל עזרה מודרנית אחרת. כאן הכל "אמיתי", יוצר בטבע, בדרך הטבעית ביותר. כולם היו חייכנים ועור הפנים שלהם נראה נהדר. הם דיברו בדבקות ובהתלהבות על סוגי דבש ואצות, ואם רק הנהנת, מיד היו כולם מוכנים לצרף אותך לגילדה הסודית שלהם. ערימות של גבינות גורמה ומיני מינים של לחמים סלסלו את הארומה שלהם לנחיריים. דובים וחובבי דבש אחרים היו בהחלט חווים כאן עדנה למראה אינספור סוגי הדבש הנמכרים במקום. פירות וירקות שלא עברו שום מניפולציה גנטית הוצגו על ידי גננים גאים. אבל לא כולם כאן צמחונים, ובין אוכלי הגרגירים היו גם כאלה שמכרו בשר נטול אנטיביוטיקה.

הטווייה בפלך חוזרת!
הלכנו בעקבות קומפוסט והגענו לדבר האמיתי – כותנה וצמר. זה המקום לבשר: ה-דבר העכשווי הוא טווייה בפלך, המיומנות חוזרת! כותנה וצמר שלא עברו שום תהליך ביולוגי/גנטי/כימי נארגים לבגדים. זו האופנה האחרונה בטווייה ביתית אורגנית. אלה מאיתנו שעדיין לא נכנסו לגרוב יכולים לרכוש חולצות משי יד שנייה בארבעה אירו.
גם אם אתם טובעים בים של כולסטרול ותוספים כימיים, כדאי לבקר בשוק. כולם חייכנים ומלאי התלהבות – זו בהחלט תופעה יוצאת דופן, בייחוד באירופה המנוכרת; ואל תשכחו להביא איתכם סל מהבית. אתם הרי לא רוצים שיסתכלו עליכם בעין עקומה רק בגלל שביקשתם שקית ניילון.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

מטעמים הולנדיים

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.