תפריט עמוד

אל תוככי ההימלאיה ההודית

מסע בעומק ההימלאיה ההודית, בנופים בתוליים ולא מופרעים, דרך רכסי הרים אדירים, עמקים ירוקים, נהרות מלאי מים, מדבר אלפיני צחיח, מקדשים, מנזרים ותרבויות מרתקות

עצם השם הימלאיה, "משכן השלג" בסנסקריט, מעורר התרגשות. שרשרת ההרים הגבוהה והמפורסמת בעולם, שמפרידה בין תת היבשת ההודית בדרום לטיבט בצפון, מציעה נופים עוצרי נשימה ומפגשים ייחודים עם תרבויות עתיקות ומסורות מרתקות. במקום הזה נפגשות שתי התרבויות החשובות של מזרח אסיה – הינדואיזם ובודהיזם. מסע ג'יפים בעומק ההימלאיה ההודית עובר בין מקדשים הודים למנזרים טיבטים, מזמן פגישות עם דתות, מנהגים ודרך מחשבה ייחודית של שתי התרבויות הללו, וכל זאת על רקע רכסי ההימלאיה מכוסי הקרחונים והנהרות האדירים שמנקזים אותם.

המסלול עובר דרך עמקים ירוקים ושופעי מים, ומשם למדבר האלפיני בהרים הגבוהים. ומכיוון שהאזור נפתח למבקרים רק בשנות ה-90, הטיול בו מתאים לכל מי שחפץ לראות מקומות שתיירות לא שינתה אותם.

 

דגלי תפילה טיבטים בעמק צ'אנדרה טל | צילומים: flickr

מדלהי, שער הכניסה להודו, נוסעים ברכבת מהירה לצ'אנדריגאר השוכנת בשולי רכס שיוואליק של הרי ההימלאיה, בצפון-מערב הודו. מכאן ממשיכים במעלה ההרים אל שימלה (Shimla), עיירה ציורית שנבנתה על ידי הבריטים בסגנון אירופאי כדי לשמש כמקום שהות בחודשי הקיץ הלוהטים. כיום שימלה היא עיירת נופש פופולרית בכל עונות השנה – בקיץ מגיעים אליה בזכות האוויר הצלול והנעים, בחורף אפשר ליהנות מהשלג הרב ומספורט חורף. פני השטח הרריים והאזור מכוסה ברובו ביערות אורנים. מגבעת ג'אקהו, בגובה של 2,438 מטר מעל פני הים, יש תצפית מרשימה על העיירה ועל רכסי ההרים המושלגים. הלינה והשהות בעיירה, שנמצאת בגובה של כ-2,000 מטר מעל פני הים, מקלה על ההתאקלמות לגבהים שמצפים בהמשך הדרך.

כפר של בני הקינר בעמק סנגלה 

 

מקדשים עתיקים, כפרים ציוריים וטבע יפהפה

משימלה יוצאים ברכבי שטח לכיוון טהאנדאר. בדרך כדאי לעצור באגם ההררי טאני- ג'ובאר, שלידו יש מקדש הקדוש לעולי רגל הינדים. מפסגת הר האטו יש תצפית מרשימה על רכסי ההימלאיה, ומשם ממשיכים עד לאזור מטעי התפוחים הגבוהים. היום הבא מתחיל השכם בבוקר, בנסיעה לעיר העתיקה רמפור, בירת מחוז בושאר. אחרי ביקור במקדש השמש בניראט ממשיכים דרך הכפר סאראהן (Sarahan), שלרגלי פסגת הר שריקאנד מהאדב המתנשא לגבהים של יותר מ-5,000 מטר מעל פני הים. כאן ניצב מקדש בימקאלי (Bhimakali), מקדש עץ יפהפה בן 800 שנה, שמשלב בסגנון הבנייה שלו מוטיבים בודהיסטים והינדיים.

ממשיכים בדרך צרה ומפותלת לאורך נהר באספה אל עבר העמק הפורה סנגלה (Sangla), אחד העמקים היפים ביותר באזור ההימלאיה ההודית. עד שנת 1989 מבקרים זרים היו זקוקים לאישור מיוחד מטעם ממשלת הודו על מנת להיכנס לאזור, הסמוך לגבול עם טיבט. כיום הדרישה הזאת הוסרה, אולם העמק נותר שליו ובלתי מופרע והטיול בו מפגיש עם טבע יפהפה, מטעים של תפוחים ודובדבנים, פלגי מים צלולים ונהר באספה השוצף שמנקז את הקרחונים בפסגות ההרים. בעמק יש כמה כפרים ציוריים של בני הקבוצה האתנית קינר, המשלבים באורח חייהם מאפיינים תרבותיים הינדים וטיבטיים. מעל הכפר קאמרו חולש מקדש דמוי מצודה שכדאי מאוד לבקר בו. טיולים רגליים באזור מזמנים מפגשים עם התושבים ואורח חייהם המרתק.

ילדים נזירים במטבח של מנזר קי שבעמק ספיטי

התחנה הבאה בדרך היא העיירה הציורית קאלפה, שבה נמצאים מקדשים חשובים ומעניינים לאלים הינדיים וטיבטיים. ככל שמטפסים במעלה ההר כך נפרשים נופים מרהיבים יותר. מהמנזר יש תצפית נפלאה אל עבר הרי קינר המתנשאים לגובה של יותר מ-6,000 מטר מעל פני הים.

אל המדבר האלפיני

זה הזמן להיפרד מהנופים הירוקים לטובת עמק ספיטי (Spity Valley) והנופים הצחיחים של המדבר האלפיני בהרים הגבוהים. הדרך עוברת בכפר נאקו השוכן על גדת אגם, בגובה של 3,800 מטר מעל פני הים. בעיירה טאבו עוצרים לביקור במנזר מרשים של התרבות הטיבטית המקומית. המנזר העתיק בנוי מבוץ יבש ובתוכו השתמרו ציורי קיר עתיקים. לצדו שוכן בית ספר לציור בסגנון טיבטי.

היום הבא, אחד המרשימים במסע, נפתח בביקור במנזר דאנקאר הציורי והמיוחד, שתלוי על מצוק מעל הכפר הקטן. מכאן ממשיכים לעמק פין (Pin Valley) שיופיו עוצר נשימה. הצמחייה באזור דלילה, אבל חיים בו מינים רבים של בעלי חיים, בהם נמר שלג ויעל סיבירי. בעמק נמצאים כפרים ציוריים ועיירות יפות, שמזמנים מפגשים עם התרבות הטיבטית.

מכאן ממשיכים לכפר קיבר, שגובהו 4,200 מטר והוא אחד הכפרים הגבוהים בעולם. בדרך עוברים במנזר הטיבטי קי (Ki). הדרך עוברת בנופי הרים מזדקרים, מנזרים טיבטיים וכפרים נידחים. הנסיעה מאפשרת להתרשם מהבנייה בבוץ האופיינית לאזור, מהשלווה השורה על הכל ומהנופים היפהפיים.

מנזר קי המרשים בנופי המדבר האלפיני של עמק ספיטי

מעברי ההרים הגבוהים, ופרידה אחרונה

היום הבא מוקדש למעברי ההרים הגבוהים, בואכה מנאלי, עיירת התרמילאים המפורסמת. תחילה עוברים במערב קנזום-לה בגובה של 4,500 מטר. בעמק צ'אנדרה טל היפהפה אפשר לצאת לטיול רגלי אל אגם הירח שבוהק בצבעי כחול-ירוק בין מדרונות ההרים התלולים. הדרך ממשיכה בעמק לאהול (Lahaul), בין רכסי ההימלאיה, ומציעה תצפיות נוף מרהיבות. בהמשך מגיעים למעבר רוטנג שם פוגשים בדרך הראשית המחברת בין לדאק למנאלי. מנאלי משמשת מרכז לתרמילאים ושיטוט בסמטאותיה מפגיש עם טיילים צעירים מכל העולם. האזור בין מנאלי לקולו מחזיר אותנו אל הנופים הירוקים והפוריים שפגשנו בתחילת הטיול. בחלק העתיק של העיר כדאי לבקר במקדש הדימבה דווי. טיול בעמק החקלאי שבין מנאלי לקולו מזמן מראות ציוריים של כפרים מוקפים בשדות אורז.

אחרי כמעט שבועיים בנופים הרריים מדהימים חוזרים למציאות ולמישורים השטוחים. ירידה דרך עמק קולו היפה מובילה לעיר צ'אנדריגר, שבה החל מסענו. מכאן ברכבת לדלהי, ממנה יוצאת הטיסה חזרה הביתה.

בתמונה הפותחת: עמק לאהול הירוק בין רכסי ההימלאיה הנישאים

עוד על טיולים להודו כאן

 

דלהי - הודו בזעיר אנפין

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מצפון הודו

טיול לרג'סטן: תמצית הודו כולה
טיול לרג'סטן: תמצית הודו כולה

רג'סטן, מדינת המלכים, סוחפת ומסחררת את המטייל בה עם ערים צבעוניות, ארמונות מהרג'ה מפוארים ואינספור שווקים נפלאים. טיול לרג'סטן הוא מסע אל התמצית המזוככת של הודו, על המורכבות והיופי האינסופי שלה

חציית ההימלאיה ההודית – טיול ברכבי שטח
חציית ההימלאיה ההודית – טיול ברכבי שטח

טיול ברכבי שטח החוצה את רכס ההימלאיה ההודית עובר במעברי ההרים הגבוהים בעולם ומספק נופים מרהיבים ומגוונים, מעמקים מיוערים עם נהרות שוצפים לאזורים צחיחים משובצים באגמי טורקיז ומוקפים בפסגות מושלגות. לצד אלה יש פה מקדשים, מנזרים וכפרים מבודדים ...

מסע בצפון הודו
מסע בצפון הודו

אזור צפון הודו מציע עולם ומלואו: נופים הרריים ירוקים לצד נופים מדבריים, ארמונות ומבצרים מפוארים, מקדשים מרשימים, טקסים דתיים מרגשים על גדת נהר הגנגס, שווקים צבעוניים ומרכזים רוחניים. כמה תחנות שמומלץ לבקר בהן בצפון הודו, כדי לחוות את ...