תפריט עמוד

איש השנה של מגזין טיים: המפגין העולמי

איש השנה של מגזין טיים: המפגין העולמי

המחאות שהתפשטו במהלך שנת 2011 ברחבי העולם והשינויים הדרמטיים שבאו בעקבותיהן זיכו את המפגין לאיש השנה של השבועון האמריקאי טיים

מהאביב הערבי ועד ההפגנות המתקיימות בימים אלו ברחובות מוסקבה, השנה החולפת עמדה בסימן של הפגנות עממיות ברחבי העולם, ומגזין טיים שיקף זאת בבחירתו במפגין(Protestor) כאיש השנה. גלי המחאה שסחפו את העולם התחילו בדצמבר 2010  לאחר שצעיר תוניסאי, מוחמד בואזיזי, הצית את עצמו כמחאה נגד אטימות השלטון. מתוניסיה ההפגנות התפשטו לעוד ועוד מדינות בעולם הערבי, באירופה, בארצות הברית וגם אצלנו. "המפגין שינה את ההיסטוריה", נכתב בכתבה הראשית של המגזין, שעוסקת בתנועות מחאה לאורך השנים. בשנה שעברה איש השנה של טיים היה מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק, והבחירה של השנה משקפת במידה רבה כוחה של הרשת החברתית, ששימשה את המפגינים ברחבי העולם להעברת מידע וכבימה לקרוא להמונים להצטרף למחאות.

שער השבועון טיים עם הבחירה במפגין כאיש השנה 

המסורת השנתית של בחירה ב"איש השנה" (באנגלית השם שונה לפני שנים אחדות ל-person of the year כדי להימנע מאפליה) החלה בשנת 1927. איש השנה הראשון היה הטייס צ'ארלס לינדברג, אשר ביצע את הטיסה הטרנס-אטלנטית הראשונה בהיסטוריה. מאז ועד היום, הבחירה משקפת את האיש, האישה, הקבוצה, המקום או הרעיון שלטוב או לרע השפיעו יותר מכל על אירועי השנה החולפת. את העובדה שאיש השנה אינו בהכרח אדם שתרם לחברה אפשר לראות בבחירתו של אדולף היטלר ב-1938. במהלך השנים היו אנשים שנבחרו יותר מפעם אחת: כך, למשל, פרנקלין דלאנו רוזוולט, הנשיא ה-32 של ארצות הברית, נבחר שלוש פעמים, וינסטון צ'רצ'יל נבחר פעמיים וכך גם יוסף סטלין. בשנת 1993 נבחרה קבוצה של עושי שלום, ובה היו יצחק רבין (הישראלי היחיד שהופיע ברשימה של טיים) ויאסר ערפאת מהמזרח התיכון ונלסון מנדלה ופרדריק וילם דקלרק מדרום אפריקה. בין הרעיונות המופשטים שזכו בתואר  איש השנה – "המחשב" שנבחר בשנת 1982 ו"כדור הארץ הנתון בסכנה" בשנת 1988.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *