תפריט עמוד

מידע מעשי לסרי לנקה

הכנות - ויזה, איך מגיעים, מתי נוסעים, בריאות ועוד

כל מה שצריך לדעת כשמתיישבים לתכנן את הטיול: מידע על שגרירויות ונציגויות קונסולוריות, אשרות והיתרים נדרשים, איך מגיעים ליעד, מתי הכי כדאי לנסוע, האם צריך חיסונים, כללי בטיחות מומלצים ועוד

 אשרות ושגרירויות
ישנו פטור מהצטיידות באשרת כניסה מראש לישראלים הנכנסים לסרי לנקה. רשויות ההגירה מעניקות אשרה ל-30 יום עם הכניסה למדינה, ובכל מקרה הסמכות להענקת אשרה זו נתונה לשיקול דעתן הבלעדי של רשויות אלה. ניתן גם להגיש בקשה לאשרת כניסה טרם הביקור דרך האתר הרשמי של רשות ההגירה של סרי לנקה, וזוהי הדרך הנוחה ביותר.
בהגעה לסרי לנקה דורשות הרשויות הצהרה כי ההגעה היא לצרכי תיירות וכי לתייר אמצעים כספיים מספיקים.

שגרירות סרי לנקה בישראל
כתובת: ז'ן ז'ורס 4, תל אביב
טלפון: 03-5277638

לישראל אין נציגות בסרי לנקה, והמדינה מטופלת על ידי הנציגות הישראלית בניו דלהי שבהודו.
כתובת: 3 AURNGZEB ROAD
טלפון: 91-11-30414500

 


איך להגיע
מאחר ואין שיט סדיר אל האי, יש להגיע לסרי לנקה בטיסה. נמל התעופה הבינלאומי נמצא כ-29 קילומטר מצפון לעיר הבירה קולומבו. אוטובוסים, מוניות ורכבות מקשרות בינו לבין העיר. אין טיסות ישירות בין ישראל לסרי לנקה, אך ניתן לטוס דרך ירדן או יעדים שונים באסיה.
 


מתי כדאי להגיע
כדאי להגיע לסרי לנקה בין דצמבר לאפריל, אז מזג האוויר יבש ונעים ברוב חלקי המדינה. עם זאת, מחוץ לעונה המחירים נמוכים יותר ואין עומס מטיילים.
 


חיסונים
יש להתחסן לפני הנסיעה. פרטים בלשכות הבריאות המחוזיות.
 


ביטחון
הלחימה בין צבא סרי לנקה והמחתרת הטמילית נפסקה ב-2009. עם זאת, המצב באזור עדיין רגיש ויש לנהוג בזהירות ובעירנות, בעיקר בביקור בצפון המדינה. ככלל, רצוי להימנע מטיול מחוץ לאזורים התיירותיים.

 

מידע כללי - כסף, תקשורת, תחבורה ועוד

לשכות תיירות, מטבע מקומי בשימוש, הפרש השעות בין היעד לבין שעון ישראל, קידומת טלפון בינלאומית, אמצעי תחבורה מומלצים ונפוצים, מידע למטיילים עם מוגבלויות ועוד

לשכות תיירות
אתר לשכת התיירות של סרי לנקה 


מטבע
המטבע הנהוג במדינה הוא רופיה של סרי לנקה.  
כרטיסי אשראי בינלאומיים מתקבלים במרבית המקומות.


הפרש שעות
סרי לנקה מקדימה את שעון ישראל בשלוש שעות.  


תקשורת
קידומת החיוג הבינלאומית של סרי לנקה היא 94.  


תחבורה
טיסות פנים מתקיימות באופן סדיר רק בין קולומבו לג'אפנה. הנסיעה ברכבת היא איטית יחסית, אך נוחה ומהנה. האוטובוסים מהירים וזולים, אך צפופים מאוד. ניתן להשכיר רכב או אופנוע בשדה התעופה ובקולומבו, אך לרוב נוח יותר לשכור מכונית עם נהג צמוד ליום או יותר. על הנהג להציג רישיון נהיגה בינלאומי לצד רישיון נהיגה ישראלי.
 

 

לינה ומלונות, אוכל ומסעדות, בילויים וקניות


אוכל

חלק מהמטבח של סרי לנקה מתבסס על מאכלים המוכרים מהמטבח ההודי, למשל האורז הביריאני המתובל. תבשילי קארי מקומיים מוגשים כמעט בכל ארוחה. מה שבטוח, מה שלא תזמינו – זה הולך להיות חריף. אורז בצד המנה ירכך את המכה.
בין המנות המקומיות ניתן למצוא את ההופרז (hoppers), מעין הכלאה בין פאנקייק למאפינס, שמעליו ביצה, ואת הסטרינגהופרז (stringhoppers) שהם עיגולים מאודים מקמח אורז. גם פירות ופירות ים יש בשפע. נזכיר את הדוריאן, פרי טרופי הידוע בטעמו המשובח וריחו הכלל-לא-משובח בעליל.


פסטיבלים ואירועים
יולי או אוגוסט > קנדי פרהרה (Kandy Perahera)
פסטיבל בן עשרה ימים בעיר קנדי, ובו חגיגות רחוב עם עדר עצום של מתופפים ורקדנים בתלבושות מסורתיות, פילים מעוטרים והמון נושא לפידים. בשיאו נערכת תהלוכת ענק בה נישא העתק של השן המפורסמת האצורה במקדש השן שבעיר.


פעילויות מיוחדות
גלי הים בחופי סרי לנקה מושכים אליה חובבי גלישה מכל העולם, וגם מישראל. עיקר הפעילות מתרכזת בדרום המדינה. העונה הטובה היא בין נובמבר למרץ בדרום-מערב האי ובין מרץ לאוקטובר בחופי דרום-מזרח המדינה.

שני האתרים המפורסמים ביותר באי הם:
ארוגם ביי (Arugam Bay) – בדרום-מזרח. גלים עם שבירה חזקה לימין.
היקדואה (Hikkaduwa) – בדרום-מערב, ליד גלה (Galle). שבירות לימין ולשמאל.

 

אטרקציות ואתרים מומלצים

האתרים שאסור להחמיץ בסרי לנקה

חמשת הגדולים של סרי לנקה:
1. החופים בדרום האי
מיריסה, אונווטונה, היקדואה – חופים טרופיים חלומיים עם חול לבן ומי טורקיז

2. ספארי בפארק יאלה
שמורת טבע עצומה בה אפשר לפגוש פילים, נמרים וחיות נוספות

3. מצודת סיגיריה
מצודה ששוכנת בראשו של צוק געשי ומוקפת גנים מרהיבים

4. ארץ הגבעות
מטעי תה, יערות עננים, מפלים וחוות תבלינים

5. קנדי ומקדש השן
הבירה התרבותית של סרי לנקה, ובה מקדש בו שמורה אחת משיניו של בודהה

 

קולומבו
קולומבו (Colombo), בירת סרי לנקה, היא העיר הגדולה במדינה ונקודת המוצא לטיולים בה. מטיילים רבים בוחרים לדלג על העיר ההומה ולהמשיך לערים העתיקות, לטבע ולחופים של סרי לנקה, אבל כדאי להקדיש זמן, ולו לביקור קצר , בעיר הצבעונית הזו. לצד גורדי שחקים ובנייני משרדים מודרניים, יש בקולומבו בניינים קולוניאליים, מזכרת מימיה של קולומבו כמושבת כתר בריטית, לצד מקדשים בודהיסטים והינדים. עם הa ו-Gangaramaya ששוכנים על אגם ביירה שבמרכז העיר. כל המקדשים מבטיחים למבקרים מקום מפלט שליו מקדשים המעניינים בעיר ובסביבתה ניתן למנות את מקדש Raja Maha Vihara המרשים, הסמוך לעיר, ואת המקדשים Seema Malakמהמות העיר. קולומבו היא המקום הטוב ביותר לעשות בו קניות בסרי לנקה, עם מבחר נאה של שווקים ומרכזי קניות.

 
בית המחסה פינאוולה לפילים יתומים

בית המחסה פינאוולה לפילים יתומים (Pinnawela Elephant Orphanage) שוכן במרכז סרי לנקה, כשמונים קילומטר מצפון-מזרח לקולומבו. במקום מתגוררים עשרות פילים, מרביתם גורים יתומים או כאלה שננטשו. הביקור במקום מאפשר להכיר את החיה העצומה והאצילית הזו מקרוב, והמבקרים יכולים ללוות את הפילים שנלקחים פעמיים ביום לרחצה בנהר, ולחזות בגורי הפילים הניזונים מבקבוק.
 

האתרים ההיסטוריים בצפון-מרכז סרי לנקה

בצפון-מרכז סרי לנקה ישנו ריכוז של ערים עתיקות מרתקות, מקדשים, ארמונות, מצודות ועוד אתרים היסטוריים ותרבותיים מרשימים שטובלים בנופים מרהיבים. האתרים מרוכזיםבמעין משולש שתחום בין הערים אנורדהפורה (Anurdhapura), פולונרווה (Polonnaruwa) וקנדי (Kandy), מה שמקנה לאזור את הכינוי "משולש התרבות של סרי לנקה".

הנה כמה מהאתרים המעניינים באזור:
 

המקדש המוזהב בדמבולה
בסמוך לעיירה דמבולה (Dambulla) נמצא מערך של מערות בודהיסטיות אשר משמשות את הנזירים למדיטציה. חמש המערות העליונות באתר הוסבו למקדשים במאה הראשונה לפנה"ס. המקדשים המרשימים מכילים פסלים של בודהה, לצד פסלים נוספים, וביחד הם יוצרים את המקדש המוזהב או מקדש המערות של דמבולה. האתר זכה בתואר אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.
 

אנורדהפורה
העיר אנורדהפורה (Anurdhapura) היתה בירתה של סרי לנקה במשך יותר מ-1,000 שנים, עד המאה השמינית לספירה. העיר, שהיא אחת מהערים העתיקות בעולם שמיושבת ברציפות, הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשל ריכוז גבוה של עתיקות ומקומות קדושים. העיר נחשבת כמקום הולדתו של הבודהיזם בסרי לנקה, והאתר הקדוש ביותר בעיר הוא עץ הפיקוס הקדוש (Sri Maha Bodhi), אשר לפי האמונה הוא צמח מייחור של העץ מבודגאיה שבהודו, שתחתיו ישב הבודהה כאשר זכה בהארה. בעיר יש גם מקדשים רבים, ועם המעניינים שבהם ניתן למנות את איסורומוניה (Isurumuniya), שנחשב למקום הראשון באי שבו הוחזקה השן של בודהה, מקדש ג'טאבאנאראמה דגובה (Jetavanarama Dagoba) גדול המימדים ומקדש בתופרמה דגובה (Thuparma Dagoba), העתיק במקדשי העיר. בנוסף לאלה, יש עוד כמה אתרים שלא כדאי להחמיץ בעיר, כמו המוזיאון הארכיאולוגי שמציג אוסף עשיר של פרטי אמנות לצד פריטים יומיומיים שנמצאו בעיר ובערים ההיסטוריות האחרות באזור.

הר מיהינטלה
בסמוך לאנורדהפורה נמצא ההר הקדוש מיהינטלה (Mihintale), אשר נחשב כקדוש משום שעל פי האמונה, באתר זה קיבל עליו מלך סרי לנקה, בשנת 247 לפנה"ס, את האמונה הבודהיסטית. היום מדובר באתר עלייה לרגל, ויש בו מקדשים, סטופות ומונומנטים דתיים נוספים. כדי להגיע לפסגה יש לטפס ב-1,840 מדרגות.
 

פולונרואה
גם העיר פולונרואה (Polonnaruwa) שימשה בעבר כבירתה של סרי לנקה, החל מהמאה ה-11 לספירה. גם כאן יש ריכוז גבוה של אתרים קדושים, כמו מקדש גאל ויהרה (Gal Vihara) החצוב בסלע מהמאה ה-12, או מקדש לנקטילקה (Lankatilaka), שמתהדר בחומות בגובה 17 מטר ובפסל עצום ונטול ראש של בודהה עומד. לצד אלה יש בעיר אתרים מרתקים נוספים, כמו הארמון המלכותי שנבנה במאה ה-12 והמוזיאון הארכיאולוגי המצוין.
 

סיגיריה
אחד מהאתרים הכי מרשימים בסרי לנקה הוא סיגיריה (Sigiriya), שמשמעותו – סלע האריה. מדובר במצודה רבת הוד מהמאה החמישית לספירה ששוכנת בראשו של צוק געשי בגובה 200 מטר. המצודה שימשה למגוריו של המלך קסיאפה. כדי להגיע אליהם יש לטפס במדרגות מתכת תלולות, אבל המאמץ משתלם. לאורך הדרך, על קירות הצוק, יש ציורי קיר מרהיבים, ומלמעלה נשקפים נופים מרהיבים לא פחות, של הרים ויערות ירוקים. לאלה יש להוסיף את הגנים הנפלאים שמקיפים את המצודה, ובהם בריכות ומזרקות מים.
 

קנדי וארץ הגבעות

קנדי
העיר קנדי (Kandy) נחשבת לאחת מן הפנינים של סרי לנקה. העיר ההיסטורית, שהיתה בעבר בירת סרי לנקה, היא העיר השנייה בגודלה בסרי לנקה והבירה התרבותית של המדינה. חלק מסוד קסמה של העיר טמון בטבע ובנופים שמסביב – העיר מוקפת בגבעות ירוקות, מטעי תה וחוות תבלינים, כולם מזמינים לטיולים רגליים והופכים את קנדי לחביבת התיירים. העיר בנויה סביב אגם מלאכותי ציורי, שתורם לאווירה הפסטורלית בעיר. במרכז העיר יש אוסף של חנויות עתיקות, בתי מלאכה, מסעדות, מלונות וגסטהאוסים, וגם שוק הומה. האטרקציה המרכזית בעיר היא מקדש השן (Dalda Maligawa), עם הגג המוזהב, ששוכן בגדה הצפונית של האגם. במקדש שמורה אחת משיניו של בודהה, בתוך תיבה מוזהבת, מה שהופך אותו לאתר קדוש שמושך המוני מאמינים בודהיסטים לצד תיירים רבים.
למבקרים בעיר בקיץ (יולי/אוגוסט), אסור להחמיץ את פסטיבל אסאלה פרהרה (Esala Perahara), פסטיבל השן, שמתקיים במשך עשרה ימים ביולי אוגוסט ובמהלכו נישאת השן בתהלוכה מפוארת, שכוללת פילים מקושטים, מתופפים, רקדנים ולהטוטנים.

אתרים נוספים בעיר שלא כדאי להחמיץ הם הגנים הבוטניים המרהיבים (Peradeniya Botanical Gardens), שבהם צמחייה טרופית ותצוגת סחלבים ססגונית, מקדש לנקטילקה (Lankatilaka) והארמון המלכותי. בנוסף, יש בעיר כמה מוזיאונים מעניינים, כמו מוזיאון הבודהיזם העולמי ומוזיאון התה.

נווארה אליה
נווארה אליה (Nuwara Eliya) היא העיר הגבוהה בסרי לנקה, והיא שוכנת בגובה של כ-2,000 מטר בליבו של האזור ההררי המכונה ארץ הגבעות, כמאה ק"מ מדרום לקנדי. מיקומה של העיר הפך אותה לאתר נופש פופולרי בתקופת השלטון הבריטי, כשהבריטים מצאו בה מקום מפלט קריר מן החום והלחות האופייניים לסרי לנקה. עקבות השלטון הבריטי ניכרות עד היום בארכיטקטורה הקולוניאלית וגם בגינון, עם הרבה מדשאות ירוקות, גני ורדים ובתים המוקפים בגדר חיה. כדאי לבקר בבית הדואר הקולוניאלי ובמועדון הגבעה (Hill club), הבנוי כבית אחוזה בריטי וסביבו שטחי דיג וציד ומגרש גולף. סממן נוסף של השלטון הבריטי הוא התה – הבריטים נטעו את מטעי התה שמשתרעים על פני שטחים נרחבים בארץ הגבעות ומהווים את אחד מסימני ההיכר של סרי לנקה. ביקור באחת מן החוות לייצור התה הציילוני הוא אחת מן החוויות שאסור להחמיץ בסרי לנקה.

מנווארה אליה כדאי לצאת לטיולים באזור, בין היתר לפארק הלאומי רמות הורטון (Horton Plains National Park), שבו שטחי מרעה נרחבים, אגמים, מפלים, נהרות, יערות עננים ומטעי תה. אחת מהאטרקציות הבולטות בפארק היא נקודת התצפית המכונה "סוף העולם" (World’s End), מצוק תלול בגובה של כ-700 מטר ממנו נשקפים נופים דרמטיים.
 

פסגת אדם
בדרומה של ארץ הגבעות, בראשו של הר סרי פדה (Sri Pada), נמצאת פסגת אדם (Adam's Peak), בגובה 2,243 מטר. הפסגה מסעירה את דמיונם של מאמינים מדתות רבות, בשל מה שנראה כטביעת רגל ענקית על הפסגה, והאגדה אומרת שזהו המקום הראשון בה אדם הניח את כף רגלו אחרי שגורש מגן עדן. הבודהיסטים טוענים שטביעת הרגל במקום היא של בודהה, וההינדים מאמינים שטביעת הרגל שייכת לשיווה. כך או כך, ההר משמש כאתר עלייה לרגל למאמינים כבר למעלה מ-1,000 שנים, כשעונת הטיפוס נמשכת לרוב מדצמבר ועד מאי, ומגיעה לשיאה בינואר-פברואר. המטפסים יוצאים לדרך בשעות הלילה על מנת להגיע לפסגה בשעת הזריחה. בעונת הטיפוס השביל מואר ואילו בשאר השנה יש להצטייד בפנס. ישנם כמה מסלולים לפסגה, בדרגות קושי שונות, כשהטיפוס נמשך לרוב 7-5 שעות. מלמעלה נשקף נוף נפלא של ארץ הגבעות.

דרום סרי לנקה

הפארק הלאומי יאלה
מבין שמורות הטבע של סרי לנקה, הפארק הלאומי יאלה (Yala National Park) הוא המקום הטוב ביותר לצפייה בחיות בר, והפופולרי ביותר מבין הפארקים הלאומיים במדינה. הפארק, ששוכן בדרום מזרח המדינה, משתרע על שטח של 1,259 קמ"ר, והוא מורכב מכמה פארקים שאוחדו יחדיו. עולם החי העשיר בפארק כולל 44 מינים שונים של יונקים, ובהם פילים, נמרים, דובים, תאואים, קופי מקוק, תנינים ועוד. לצד אלה יש בפארק גם מינים רבים של זוחלים, דגים ו-215 מינים של ציפורים. הדרך הטובה ביותר לפגוש את חיי הבר של הפארק היא בטיול ספארי ברכב שטח.

גאלה
בדרום מערב סרי לנקה נמצאת העיר גלה (Galle), שנחשבת לאחת מן הערים היפות במדינה. זוהי עיר היסטורית מבוצרת ושמורה היטב שהוקמה על ידי ההולנדים ב-1663 והוכרזה ב-1988 כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. גולת הכותרת של העיר היא המבצר ההולנדי שהפך לאחד מסמלי העיר. על אף שמדובר בעיר מתויירת מאוד, היא נותרה שקטה ושלווה, ונעים לטייל ברחובות מלאי האווירה שבין החומות.

החופים
החופים בדרום סרי לנקה נחשבים ליפים ביותר במדינה ומושכים אליהם תיירים נעימים שמקנחים את הטיול בסרי לנקה בנופש על החוף. עם החופים היפים של דרום סרי לנקה ניתן למנות את חוף מיריסה (Mirissa), חוף חולי שקט עם מים צלולים ודקלים, שמהווה גם אתר מצוין לצפייה בלווייתנים, את חוף אונווטונה (Unawatuna), שנראה כמו חוף מגלויה, עם חול לבן ומי טורקיז, ואת חוף היקדואה (Hikkaduwa) היפה והתיירותי, שלאורכו המון גסטהאוסים ומסעדות, פאבים ומרכזים של ספורט ימי.
 

 

מסלולים וטיולים

מסלולי טיול ממומלצים

מסלול כללי בסרי לנקה

 

בית המחסה לפילים יתומים. מדי יום יוצא עדר הפילים שבבית המחסה לרחוץ בנהר הסמוך | צילום: אמה הולמווד

נקודת ההתחלה (והסיום) של כל טיול בסרי לנקה היא בירתה קולומבו (Colombo). זהו הנמל הראשי בחופי האי ומיקומו של שדה התעופה הבינלאומי של המדינה, כמו גם מרכזה המסחרי והפיננסי. עיר גדולה, סואנת ומבולגנת שמשלבת גורדי שחקים עם בניינים קולוניאליים מימיה של סרי לנקה כמושבת כתר בריטית ומקדשים בודהיסטיים והינדים. בעיר אין אטרקציות רבות, אם כי חובבי הקניות ימצאו בה לא מעט תעסוקה.

מרכז העסקים והמסחר של העיר הוא אזור הפורט (The Fort), הקרוי על שמו של מבצר שעמד ברובע זה בימי השלטון הפורטוגלי וההולנדי. כיום תופסים את מקומו בנייני משרדים, גורדי שחקים, מלונות, מרכזי קניות וחנויות.

צמוד לפורט נמצא רובע פטה (Pettah), שבו החנויות המערביות מתחלפות בבזאר צבעוני ומגוון – רחובות צרים מלאים בחנויות ובדוכנים, המוכרים מכל וכל, מבדים בשלל צבעים דרך ירקות ופירות טרופיים ועד לתכשיטים וספרים נדירים.

על שפת הים משתרע המדרחוב גאל פייס גרין (Galle Face Green) לאורך של כקילומטר וחצי. זוהי הריאה הירוקה של העיר, ואתר הפיקניקים המועדף על תושביה.

המוזיאון המרתק בעיר הוא המוזיאון הלאומי (National Museum), המציג את מורשתה התרבותית של סרי לנקה בבית אחוזה קולוניאלי מפואר. בין המוצגים: מסכות מקומיות, כלי נשק מלכותיים, פסלי אבן וכתבי יד עתיקים ועוד. גם הגלריה הלאומית לאמנות (National Art Gallery) ראויה לביקור, בזכות תערוכות קבועות ומתחלפות של אמנים מקומיים. גן החיות דהיוואלה (Dehiwala Zoo) מציג חיות מקומיות, ובו גם אקווריום גדול, ביתן זוחלים, גן פרפרים ומופעי פילים.

כשמונים קילומטר מצפון-מזרח לעיר נמצא אתר שובה לב – בית המחסה לפילים יתומים פינאוולה (Pinnawela Elephant Orphanage). בתחילת המאה ה-19 הילכו בין נופי האי כשלושים אלף פילים, אולם תוך מאה שנה חוסלו כמעט כולם. בעקבות מאמצי שימור עומד כיום מספרם של הפילים באי על כ-3,000 פריטים. מדי יום יוצא עדר הפילים שבבית המחסה לרחוץ בנהר הסמוך, לעיניהם ולעיני מצלמותיהם של תיירים רבים, הבאים לחזות בחיה האצילית. מכאן ניתן להמשיך אל העיירה דמבולה (Dambulla), המפורסמת במערות הרבות סביבה המשמשות את הנזירים המקומיים למדיטציה שקטה. חמש מערות חוברות ביניהן ליצירת המקדש המוזהב של דמבולה 
(Golden Temple of Dambulla), שהוקם במאה הראשונה לפני הספירה. המקדש מוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

אזור זה שבמרכז האי מכונה לעתים "משולש התרבות" ובו ערים עתיקות ומקדשים מעניינים לרוב. נמשיך צפונה מדמבולה, ובדרך נעצור בהר הקדוש מיהינטלה (Mihintale). אל הפסגה מטפסות 1840 מדרגות, ועליה שוכנים מקדשים ומנזרים. באתר זה קיבל מלך סרי לנקה בשנת 247 לפני הספירה את האמונה הבודהיסטית.

כ-13 קילומטר לכיוון מערב שוכנת העיר אנורדהפורה (Anuradhapure) הקדושה והמרתקת. העיר הוקמה במאה הרביעית לפני הספירה, ושימשה כבירת סרי לנקה עד המאה השמינית לספירה. בעיר ובסביבותיה אתרי עתיקות רבים ומעניינים. האתר הדתי הראשון במעלה הוא עץ הפיקוס הקדוש (Sri Maha Bodhi Tree), שעל פי האמונה צמח מייחור של העץ תחתיו זכה בודהה להארה, שהובא למדינה במאה השלישית לפני הספירה. כדאי לבקר במקדשי העיר הרבים ובמיוחד בתופרמה דגובה (Thuparma Dagoba) העתיק מכולם שנבנה במאה השלישית לפני הספירה; בג'טבנה דגובה (Jetavana Dagoba) גדול המידות מאותה תקופה, המוכרז כאתר מורשת עולמי; ובאבהיאגירי דגובה (Abhayagiri Dagoba) שהינו מהגבוהים במקדשיה הבודהיסטים של סרי לנקה.

פולונרואה (Polonnaruwa) משלימה את משולש התרבות שבין דמבולה ואנורדהפורה. היא שוכנת כ-75 קילומטר מדרום-מזרח לאנורדהפורה, וגם היא שימשה בעבר כבירתה של המדינה, החל מהמאה ה-11 לספירה. עתיקותיה, כמו אלו באנורדהפורה, הינן אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. ביניהן ניתן למנות את מערכת המים העתיקה המרתקת (Parakarma Samudra), את המצודה המלכותית שנבנתה במאה ה-12 ובה בריכת הרחצה המלכותית, את בריכת הלוטוס ואת מקדש גאל ויהרה (Gal Vihara) החצוב בסלע מהמאה ה-12.

הלאה אל סיגיריה (Sigiriya) המרשימה, מצודה וגנים השוכנים בראש צוק בגובה של מאתיים מטר. הקומפלקס המפואר נבנה במאה החמישית לספירה ושימש כביתו של המלך קסיאפה. במקום גנים, בריכות ומזרקות, גני מים, ציורי קיר וכמובן נופים נפלאים.

מסיגיריה אנו מגיעים אל העיר קנדי (Kandy), חביבת התיירים ובירתה התרבותית של סרי לנקה. העיר נמצאת במרחק של 115 קילומטר מצפון-מזרח לקולומבו, בגובה של 488 מטר מעל פני האדמה, באזור ההררי שבדרום מרכז המדינה. בעיר יש הרבה מה לראות, וממנה אפשר לצאת למסלולי הליכה בגבעות ובהרים, לביקורים בחוות תבלינים ותה ועוד.

האתר המרכזי הוא מקדש השן (Dalda Maligawa) מהמאה ה-17, בו נשמרת אחת משיניו של בודהה. זהו אתר בודהיסטי חשוב אליו עולים לרגל, וכדאי לבקר בטקסים השונים המתרחשים בו מדי יום, בבוקר ובשעות הערב המוקדמות. אם אתם מגיעים לסרי לנקה בקיץ, נסו להגיע לעיר ביום פסטיבל קנדי פרהרה (Kandy Perahara), בו נישא העתק של השן בתהלוכה מפוארת, הכוללת עולים לרגל, פילים מקושטים, מתופפים ורקדנים. בעיר יש מקדשים נוספים מהמאה ה-14, מוזיאון לאומי מעניין וגנים בוטניים, ובסביבתה אתרי טבע רבים.

מקנדי אנו יוצאים אל נוארה אלייה (Nuwara Eliya) שבהרים. ממנה נשקפת הפסגה הגבוהה ביותר בסרי לנקה – הר פידורוטלגלה (Piduratalagala), המתנשא לגובה של 2,524 מטר מעל פני הים. זוהי עיר נופש יפה לחובבי אוויר פסגות עם שרידי ארכיטקטורה קולוניאלית בריטית ואוויר הרים קריר, ולה יתרון שכל אנגלי יאמץ בשתי ידיו – תה מצוין. אם טרם ביקרתם באחת מהחוות לייצור התה הציילוני המפורסם של סרי לנקה, זו ההזדמנות לעשות זאת. מהעיר כדאי לצאת לביקור בפארק הלאומי רמות הורטון (Horton Plains National Park), שבו מסלולי הליכה יפים. האטרקציה המרכזית היא התצפית המכונה "סוף העולם", ובה נופלים פני האדמה לכדי צוק של 700 מטר בזווית חדה.

נמשיך אל פארק לאומי נוסף, יאלה (Yala National Park). כדי לבקר בו יש להצטייד ברכב, או להגיע באמצעות טיול מאורגן. הפארק משתרע על פני 1259 קילומטר רבוע (המחולקים למעשה לפארק יאלה מערב ופארק יאלה מזרח) והינו הגדול במדינה. בפארק נערכות נסיעות ספארי, בניסיון לאתר כמה שיותר פריטים מעולם החי העשיר הקיים בו – נמרים, פילים, צבאים, קופים, תנינים, תאואים, דובים ועוד.

אנו שבים מפני הארץ אל נופי החוף, אל העיר גלה (Galle) שבדרום סרי לנקה. זוהי עיר עתיקה יפהפייה השוכנת כ-116 קילומטר מדרום לקולומבו, ומוכרזת כאתר מורשת עולמית. עברה הקולוניאלי השתמר להפליא במבנים רבים וכנסיות הולנדיות בתחומה, כאשר גולת הכותרת היא המבצר ההולנדי מ-1663. בעיר יש מוזיאון העוסק בתקופת השלטון ההולנדי, וכדאי לבקר גם במוזיאון הפולקלור, האמנות והתרבות שבקוגלה (Koggala) הסמוכה. גם בסביבותיה של העיר לא חסר מה לראות – למשל להציץ בשיטות הדייג המיוחדות באהנגמה (Ahangama), שהינה גם אתר חביב על גולשי גלים, או לשוט בלגונת קוגלה בין איים ומושבות ציפורים.

לפני החזרה אל קולומבו ופרידה מהמדינה היפה, כל אשר נותר הוא לבחור את אחד מחופיה הנהדרים של המדינה (ובעצם, למה להסתפק באחד?), ולבלות כמה ימים ברביצה על החול הרך, רחצה במים, שיזוף ופעילויות ספורט ימי – מנוחה קלה לפני השיבה הביתה. 

כתבה: יעל רגב 

 

המיוחדים של מסע אחר

המלצות מסע אחר על אתרים יחודיים ומקומות שונים מהמסלול הרגיל

טיסה בכדור פורח

 

 אחרי שנהניתם מסרי לנקה בגובה הקרקע ובין הגלים, הגיעה העת לחוות אותה מהאוויר, נישאים על כנפי הרוח: בכדור פורח. הטיסות נערכות מוקדם בבוקר, כשקרני השמש הראשונות אך מתחילות לבצבץ. הטיסה אורכת כשעה, והנופים יפהפיים. תחושת הריחוף השלווה עילאית.
הטיסות נערכות לרוב בין אוקטובר לאפריל ותלויות בתנאי הרוח. הטיסות נערכות באזור אודה וואלאווה (Uda Walawe), בו ניתן לפעמים לזהות עדרי פילים מהאוויר, או מסיגיריה (Sigiria), מעל נוף הסלע המפורסם.

חברות שונות מפעילות טיסות בכדורים פורחים בסרי לנקה, כמו Sri Lankan Expeditions, וחברות נוספות.

כתבה: יעל רגב