מדינות באוסטרליה והפסיפיק ניו זילנד אוסטרליה פפואה ניו-גיני פיג'י ערים ואזורים באוסטרליה והפסיפיק סידני מלבורן למדינות נוספות באוסטרליה והפסיפיק
ישראל  >  גליל עליון ועמק החולה  >  כתבות  >  הירדן ההררי
 
ראשי גליל עליון ועמק החולה
 > המדריך השימושי לגליל עליון ועמק החולה
 > כתבות על גליל עליון ועמק החולה
 > המלצות לגליל עליון ועמק החולה
 > מפות גליל עליון ועמק החולה
 > חברות נסיעות גליל עליון ועמק החולה
 > וידאו מגליל עליון ועמק החולה
 > מומלצים בישראל              ⇐
 > אירועים בגליל עליון ועמק החולה
ערוץ ישראל
טרק ישראלי - טיול הליכה ב..
טיולי פריחה בגליל
עונת המסיק - בעקבות הזיתי..
הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק

עוד בסביבה

גלידה
גלידריית מג'יקה בצומת מחניים תספק את התאוות הפרטיות של כל אחד מבני המשפחה. מכינים פה גלידה איטלקית מצוינת מחומרים טבעיים ובטעמים מעניינים כמו זביונה ושוקולד, פסיפלורה ולימון, קרם אגוזים ועוד. יש גם מילק שייקים ושייק פירות.
תחנת הדלק פז, צומת מחניים, טלפון: 04-6860586

לינה: בקתה בחווה
בקתות עץ נעימות לא רחוק מצומת מחניים, נטועות בלב איזור חקלאי ירוק, ועם זאת במרחק נסיעה קצר מראש פינה על שלל הבילויים שהיא מציעה. רהיטי עץ בעבודת יד, תנור עצים לחימום ומרפסת שממנה נשקפים שלווים הופכים את השהות פה לנעימה במיוחד. מתאים לזוגות. 
טל': 050-2695218; 04-6821360

 
 
הירדן ההררי
הירדן ההררי
 
טיול בנופים פראיים במיוחד, המאפיינים את אזור הירדן בעיקר בחורף ובאביב, כשמימיו שוצפים וגועשים. אפשר לעבור את המסלול בנסיעה או ברכיבה על אופניים

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום

מומלצים בישראל - אטרקציות, לינה, מסעדות וטיולים באיזור גליל עליון ועמק החולה >>

עונה מומלצת: כל השנה, מומלץ במיוחד בחורף ובאביב

התאמת המסלול: לכל המשפחה. דרך עפר טובה, המתאימה לכל רכב 

קושי המסלול: בנסיעה ברכב - קל מאוד! אפשר גם באופניים

אורך המסלול: כעשרה קילומטרים

משך המסלול: כשעתיים נסיעה איטית עם עצירה לתצפיות

מפה: מפת סימון שבילים מס' 1 "החרמון, הגולן ואצבע הגליל"

הגעה מצומת עמיעד:
ממשיכים צפונה בכביש מס' 90, פונים ימינה (מזרחה) בצומת חצור, אל כביש 91 לעבר גשר בנות יעקב ועין זיוון. בשיאו של העיקול החד שמאלה בכביש היורד ממשמר הירדן הישנה לעבר גשר בנות יעקב ישנה פנייה ימינה, בדרך עפר מסומנת אדום. זו נקודת ההתחלה.
 
• כדאי לברר מראש את מצב הדרך. בדרך כלל היא עבירה לכל כלי הרכב, למעט ימים בהם היא הופכת בוצית במיוחד ועשויה להיות בעייתית לרכבים רגילים


ערוץ הירדן בקטע זה הוא בעל שיפוע כה גדול, כך שתוך עשרה קילומטרים נופל הנהר כ-400 מטר. קטע זה של הנהר מכונה "הירדן ההררי" ונחשב לאחד מקטעי הרפטינג המאתגרים בעולם. למרות הפיתוי שבדבר, הפעם לא נצא לרפטינג וגם לא למסלול ההליכה (סימון שבילים שחור) הנמשך לאורך גדות הנהר. נסתפק במסלול הרכוב, אפשרי גם באופניים, שיאפשר לנו להתרשם מיופיו של האזור.

מיד לאחר שנפנה מהכביש נראה משמאלנו מבנה אבן גדול, חרב. אלו שרידים של מבצר צלבני, הנקרא מצד עטרת (ובעבר שסטלה), שנועד לשמור על המעבר מדרום עמק החולה אל רמת הגולן. גשר בנות יעקב היה בימי קדם מעבר חשוב ביותר. מצפון לו השתרעה ימת החולה הגדולה ומדרום לו שוצף הירדן בערוץ מחורץ הקשה למעבר. אחד הדברים המרשימים שהתגלו בחפירות שנערכו בשטח היו סדקים סימטריים, שנבעו בחומות הצפוניות והדרומיות של המצודה. הסדקים, הנמצאים בהתאמה זה מול זה, נגרמו כתוצאה מהעובדה שהמבצר הוקם בדיוק מעל קו השבר הסורי אפריקאי, ותזוזתו של הלוח המזרחי צפונה הביאה לביקוע הקירות הניצבים על קו התפר. בהמשך הדרך נחלוף על פני מאגר מים נסתר מהעין. זהו מאגר כפר הנשיא, שתכליתו ייצור חשמל בעזרת מים המוזרמים ממנו בשיפוע גדול חזרה אל הערוץ. בשעתו ניתשו סביבו מלחמות מרות בין אנשי הקיבוץ, יוזמיו, לבין נציגי הגופים הירוקים. 

מכונת היציקה הישנה בתוואי ההטיה | צילומים: יותם יעקבסון

בהמשך המסלול נגיע לפיצול דרכים. דרך מסומנת כחול עולה לעבר קיבוץ כפר הנשיא, דרך מסומנת שחור יורדת עד קו המים והדרך שלנו, המסומנת אדום, ממשיכה ישר לאורך אותו קו גובה. מצד ימין של הדרך נוכל להבחין בשרידיה של תעלה חפורה, מדופנת בחלקה ובתוכה אף נמצא מתקן יציקה מוזר, ההולך ומחליד. תעלה זו היא למעשה תוואי ההטיה של הירדן - מפעל שנהגה והוצא לפועל אי אז בשנת 1953, כשהאזור כולו היה שטח מפורז בין ישראל לבין סוריה. הרעיון היה להטות את המים מכאן, גובה שישים מטר מעל פני הים ולחסוך את עלויות האנרגיה העצומות הנדרשות כדי להזרים את המים מהכנרת הנמוכה (210 מטר מתחת לפני הים) במעלה הרי הגליל. בעקבות מסע הסברה סורי נאלצה ישראל להיכנע ללחץ הבינלאומי ולחדול מעבודותיה. כתחליף הוקם בשנת 1964 המוביל הארצי הפועל עד היום. בדיעבד הסתבר שלמרות עלויות הפעלת המשאבות יש לשאיבת המים מהאגם יתרונות חשובים.

נוסף על ההיסטוריה האנושית עתיד יפי הנוף הפראי להכות בנו. מדרונות בזלתיים סוגרים על הערוץ מכל עבר ומי הנהר הלוחכים את תחתיתם יוצרים לא אחת מפולות עפר גדולות הנראות כפצעים מוזרים בצלע ההר. הצמחייה בעונה זו של השנה צומחת ומוריקה מכל עבר ויש גם סיכוי גדול כאן בשפני סלע, צבי או ארנבת נמלטת ולא מעט עופות דורסים. דרך העפר המסומנת אדום מסתיימת בכניסה למושב כרכום. בהגיעה לכביש נפנה שמאלה עד לצומת T שבה נפנה ימינה (כביש 8277). דרך כורזים וורד הגליל נגיע אל צומת כורזים וכביש 90. נפנה ימינה וכעבור קילומטר אחד נגיע חזרה לצומת עמיעד.


לחצו להגדלה

 

עוד על איזור הירדן ההררי>>


נוסעים לגליל עליון ועמק החולה?מסע אחר המרכז לנסיעות
ביקרתם בגליל עליון ועמק החולה? אם כן שתפו אותנו כאן בתגובות בהתרשמותכם ובטיפים שלכם
 
    -

כתבות נוספות מגליל עליון ועמק החולה

הר דלתון, קבר רבי יוסי הגלילי הר דלתון, קבר רבי יוסי הגלילי יין ישראלי יין ישראלי
עוד כתבות מגליל עליון ועמק החולה
תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
הוסף תגובה