17.04.14 | שלום, אורח
מסע אחר
יעדים  >  אסיה  >  ישראל  >  קטלוג חופי הים בישראל

מלאו כאן את פרטיכם
והמגזין האלקטרוני המעניין שלנו יגיע אליכם פעם בשבוע ללא תשלום

 
אל תראו לי דף זה שוב
 
ערוץ ישראל
>  כתבות מסע אחר
>  טיולים לשעת לילה מאוחרת
>  נצא אל היער
>  שימור אתרים
>  אדרנלין - אתגר בישראל
>  שביל ישראל
>  מסלולים וטיולים
>  יישובים קטנים בעין המצלמה
הרשמה לניוזלטר ולאתר


הרשמו וקבלו
ללא תשלום

מגזין שבועי
וכניסה חופשית
לתיקי מידע באתר

מסע אחר קישורים

 
 
 
קטלוג חופי הים בישראל
קטלוג חופי הים בישראל
 
באיזה חוף תמצאו הכי הרבה מתעמלים בחמש בבוקר, איפה יש מסלול יפה לאורך החוף, איזה חוף מתוחזק היטב ובחינם, מהו חוף מיתולוגי. כתבי מסע ישראלי הלכו לים התיכון, בדקו חופים רבים ובחרו כמה מהמוצלחים שבהם. כל הפרטים

הירשם/י לניוזלטר אתר מסע אחר "שבוע שבוע" - הרבה עניין וללא תשלום
 

 
מציצים - חוף מיתולוגי
בחוף מציצים אפשר לראות את תל אביב בזעיר אנפין. יש בו קצת מהכל: צעירים, ילדים, מתעמלים מבוגרים, סלבז, דתיים מעבר לגדר, והרבה פוזה. מה שאין פה זה הצריף של אביגדור, שבו צולם הסרט שנתן לחוף שרתון הישן את שמו.

החוף אינו אידיאלי לחובבי שחייה. המים במפרץ רדודים ולא תמיד נקיים. באביב האחרון נפתח שם בית קפה חדש וסטייליסטי. בעוד שבחלק הצפוני של החוף יש בעיקר משפחות, חלקו הדרומי שייך לצעירים. נרגילות, מטקות, שש בש, הכנה לפסיכומטרי. בתל אביב אף אחד לא צועק על מי שמורידה את חזיית הביקיני "היי, גברת, מה את עושה", אבל יש קטעי חוף שבהם זה מקובל יותר. פה למשל. ויש משהו תל אביבי מאוד בזה שהציצים במציצים הם בצמוד לגדר של החוף הנפרד.

> סטטוס: מוכרז (עיריית תל אביב) > תשלום: חינם. החניון הסמוך גובה 15 שקל, ומחוץ לו כמנהג החניה ברחובות תל אביב (קרי: זהירות, חטפתי דוח) > זמני פעילות: מאי־ספטמבר מ־7:00 עד 17:00 או 19:00, תלוי בחודש. בחורף יש מצילים עד 14:00 > שירותי הצלה: סוכת הצלה ותחנת עזרה ראשונה > מלתחות ושירותים: המלתחות חדשות למדי ונקיות, נסגרות ב־16:30. מצב השירותים סביר > השכרת ציוד: אפשר לשכור שמשייה, מיטת שיזוף וכיסא בשעות 7:00־20:00 > קיוסק: יש > מתקנים: גן שעשועים שלם > גדרות: מדרום עוברת הגדר של חוף הרחצה הנפרד, הטיילת ממשיכה מסביב. זה לא כבר נפתח גם מסלול ההליכה על הים לתוך הנמל > ניקיון ומראה כללי: טוב, נקי ומסודר > בטיחות: אין טרקטורונים, ג'יפים ואופנועי ים > החול: רך ונקי > ניטור: כמה פעמים בשבוע > בסביבה: פריחת חבצלות חוף בסוף הקיץ במצוק הכורכר הסמוך > הגעה: החוף צמוד לנמל תל אביב, הגעה מרחוב חבקוק (ליד מלון אלכסנדר). (גילי סופר, נסקר ביום רביעי, 31 במאי)
 

 צילום: אייל ברטוב
צילום: אייל ברטוב

טנטורה - חוף משפחתי
חוף דור, טנטורה, הוא מטבעו אולי היפה שבחופי הארץ. מפרצים טבעיים מוגנים בשוברי גלים טבעיים, סירות דייגים, אי קטן שאפשר כמעט להגיע אליו ברגל, ובסמוך עתיקות תל דור נטועות בסלעי כורכר פורחים שיורדים אל
המים. זו אולי הסיבה שלמרות שירותי החוף המיושנים והמוזנחים משהו, החוף יקר במיוחד: 22 שקל לאדם - לא עבור חניה - דמי כניסה כפשוטם. אפשר ללון מעבר לגדר העוברת לאורך החוף בקמפינג 
 
(55־60 שקל למבוגר ללילה, 120 לסופשבוע) ובבקתות מסוגים שונים בכפר הנופש דור (מ־400 שקל ללילה), או במלון נופש בקיבוץ נחשולים.

> סטטוס: מוכרז (המועצה האזורית חוף הכרמל) > תשלום: 22 שקל לאדם (מגיל 3) > זמני פעילות: יולי־אוגוסט 8:00־18:00 > שירותי הצלה: יש שלוש סוכות מציל. אני מצאתי רק מציל אחד, ישן. יש תחנת עזרה ראשונה > מלתחות ושירותים: מלתחות גדולות, מיושנות ונקיות. לא בכל הברזיות יש מים. בשירותים יש נייר טואלט > שילוט: הוראות הרחצה מופיעות בעברית ובאיורים. לא צוינו בשלט שעות הפתיחה > השכרת ציוד: כיסאות ומיטת שיזוף כלולים במחיר הכניסה. אין שמשיות > קיוסק: שתי מסעדות חוף > מתקנים: מצב הסככות טוב. רשתות צל רבות > גדרות: יש גדרות רק במקביל לקו המים > ניקיון ומראה כללי: סביר. במפרץ הצפוני צפה כזאת ג'יפה, שאיכשהו לא בא לי לשחות > בטיחות: אין טרקטורונים, ג'יפים ואופנועי ים > החול: רך ונקי למדי. בחלקים שרחוקים מקו המים יש די הרבה פחמים בחול. במפרץ הצפוני - צדפים ואבנים > ניטור: פעם בשבוע לפחות > בסביבה: מוזיאון המזגגה (המרכז לארכיאולוגיה ימית www.mizgaga.com) וגן לאומי תל דור > הגעה: מכביש 2 (אין כניסה ישירה ממנו) יורדים במחלף זיכרון יעקב, נוסעים עד צומת פורדיס, פונים צפונה לכביש 4, וכקילומטר אחר כך שמאלה לעבר מושב דור > הערה: לא התכוונתי להוציא את דיבת דור רעה. מלבד היותו מהיפים שבחופים, זהו המקום שבו נקשרה נפשי בים כילד. ממש לא התכוונתי, אבל רצה הגורל והזדמנתי לסצנת גירוש של קבוצת תלמידים שהגיעה בטיול רגלי מחוף הבונים, ומשהו פה מאוד מאוד לא נכון. (גילי סופר, נסקר ביום שני, 29 במאי)
 

צוקי ים - חוף אינטימי
אל חוף הזה לא רצים. קודם כל עומדים למעלה, על ראש מצוק הכורכר התלול, ומשקיפים על המחזה הציורי שלמטה, של סלעים ושוניות שיוצרים בריכות קטנטנות בים ושל דייגים. אחר כך יורדים ברגל בשביל הכורכר ומגיעים לחוף עצמו. זה כמה שנים שקבוצה מתושבי צוקי ים נלחמת בטרקטורונים ובמלכלכים למיניהם על שימור המצוק והחוף למען הדורות הבאים.

> סטטוס: חוף לא מוכרז, השחייה באחריות המתרחץ > תשלום: אין > זמני פעילות: כל השנה > שירותי הצלה: אין. היזהרו מהזרמים ומהסלעים > מלתחות ושירותים: אין > שילוט: שלט משרד הפנים כתוב בעברית, באנגלית ובערבית > השכרת ציוד: אין > קיוסק: אין > גדרות: בולדרים עם שער בדרום החוף אמורים למנוע השתוללות של כלי רכב המגיעים מחוף בלו ביי > ניקיון ומראה כללי: מרהיב. נקי אחרי שאוספים את האשפה, קצת פחות אחרי שעם ישראל היה פה > בטיחות: כשהשער מדרום אינו פרוץ (והוא נפרץ תדירות), אין בחוף כלי רכב > החול: רצועת חול צרה, מורכבת בחלקה מחלוקי אבנים וצדפים > בסביבה: שביל ישראל עובר בחוף בדרכו מבית ינאי לחוף בלו ביי בנתניה > הגעה: יורדים מערבה מכביש 2 במחלף חבצלת, ממשיכים עם הכביש המתעקל, ובסוף פונים מערבה לחניון נעורים > שימו לב: הכוונה אינה לחוף המוכרז שמכונה גם הוא צוקי ים, אלא לחוף שנמצא כקילומטר מדרום לו (במקום שבו נמצא השילוט האומר שהחוף מיועד לשימור בסיוע קרן פורד). (גליה גוטמן, נסקר בשבת, 3 ביוני)

חוף נמל קיסריה - חוף עם ארכיאולוגיה 
החוף המטופח הצמוד לעיר העתיקה של קיסריה משמר משהו מאווירת הנהנתנות של האימפריה הרומית (והמחיר בהתאם): לרצועת החוף החולית הצרה הוצמדו מדשאות, פינות ישיבה נעימות ומשודרגות, קיוסק, בר
 צילום: נפתלי הילגר
צילום: נפתלי הילגר
משקאות ומלתחות חדשות ונקיות, והכל מוקף בעתיקות המרשימות שהותירו הרומאים והצלבנים. סוג של קאנטרי־קלאב, רק שבמקום בריכה יש ים. החוף מחולק לאזור שנמצא בפיקוח של מציל, וחלק סגור קטן שילדים יכולים לשכשך בו באחריות ההורים. החוף נסגר לפעמים לרגל אירועים פרטיים.

> סטטוס: מוכרז (מועצה אזורית חוף הכרמל) > תשלום: 25 שקל למבוגר, 20 שקל לילד. משעה 18:00 הכניסה חופשית > זמני פעילות: בקיץ 9:00־18:00 > שירותי הצלה: סוכת מציל ותחנת עזרה ראשונה > מלתחות ושירותים: חדשים ונקיים. יש מקלחות בחוף עם זרם טוב > שילוט: הוראות הרחצה מופיעות בעברית ובאיורים > השכרת ציוד: המחיר בכניסה כולל גם מיטות שיזוף, כיסאות ושמשיות > קיוסק: יש > גדרות: המתחם מגודר > ניקיון ומראה כללי: נקי ונעים > בטיחות: אין טרקטורונים, ג'יפים ואופנועי ים > החול: גס > ניטור: אחת לשבוע > בסביבה: החוף צמוד לגן הלאומי (23 שקל למבוגר), ואפשר לסייר בין העתיקות. אפשר גם לרכוש כרטיס לאטרקציות כמו מגדל הזמן ודיסקברי (40 שקל לאדם). הגן הלאומי כולל פארק ארכיאולוגי תת־מימי לצוללנים > הגעה: מכביש 2 יורדים במחלף קיסריה ונוסעים מערבה, בצומת טי פונים ימינה וממשיכים לפי השילוט לנמל קיסריה > הערה: לפני כשנתיים רשמה עמותת "אדם טבע ודין" ניצחון בבית המשפט, כשהגיעה להסדר עם החברה לפיתוח קיסריה שעל פיו הכניסה לחוף האקוודוקט (חוף הקשתות) שמצפון לנמל קיסריה העתיק תהיה חופשית. בפועל החוף נותר אסור לרחצה. לאחרונה ניכרת תזוזה, ויש תחנת הצלה, אם כי בעת ביקורנו לא היה בה איש. ממשרד הפנים נמסר שהחוף מוכרז אך אסור לרחצה עד לסיום עבודות השיפוץ. מקווים לבשורות טובות במהרה. ונקודת זכות: אם הרחצה אסורה, חשוב להבהיר את זה לכמה שיותר אנשים, ובחוף האקוודוקט עושים זאת: השלט האוסר על הרחצה כתוב בעברית, בערבית, באנגלית וברוסית. (עינת דהאן, נסקר בשבת, 17 ביוני)

הגן הלאומי באשקלון - חוף עם ארכיאולוגיה 2 
באיזה עוד חוף אפשר לטייל על חומה צלבנית ולהיתקל בעמודי שיש רומיים שבולטים ממנה? החוף של הגן הלאומי באשקלון הוא פנינה המשלבת אתר היסטורי וארכיאולוגי עם חוף טבעי ויפה. החוף מסולע בחלקו, עם זרמים ומערבולות בים. רצועת החוף אינה רחבה, אך עם שטחי הגן הלאומי יש כאן שפע של מקום למשפחות לבלות את היום, ולפעמים גם את הלילה.

> סטטוס: חוף מוכרז (רשות הטבע והגנים) > תשלום: הכניסה לגן הלאומי עולה 23 שקל למבוגר, 12 שקל עד גיל 18 (ליממה). למי שמגיע ברגל רק
 צילום: דובי טל
צילום: דובי טל
לחוף מכיוון צפון הכניסה חינם > זמני פעילות: שירותי הצלה ניתנים במאי־אוגוסט מ־8:00 ועד דמדומים. הגן הלאומי פתוח עד 1:00 בלילה (בתשלום). יש קמפינג > שירותי הצלה: סוכת הצלה ותחנת עזרה ראשונה > מלתחות ושירותים: הריח בכניסה המשותפת לשירותי הנשים והגברים אומר הכל, שומר נפשו ירחק. יש מעט סבון נוזלי, יש נייר טואלט. אצל הגברים אחד מתאי השירותים לא פעל. האסלות נקיות למדי, אך מראה השירותים מוזנח. המלתחות היו סגורות, כנראה בגלל רמת הניקיון. יש עמדת מקלחות בחוף עם זרם טוב > שילוט: בעברית, באנגלית ובערבית. למרות המספר הגדול של יוצאי מדינות חבר העמים בחוף, אין שילוט ברוסית. לא מצוינות שעות הפעילות > השכרת ציוד: בקיוסק שבחוף משכירים כיסאות, שולחנות ושמשיות (10 שקלים) > קיוסק: יש > גדרות: אין > ניקיון ומראה כללי: מוזנח מאוד. הדשא בפארק אינו מטופח, סוכת המציל הקבועה שרופה, המתקנים מתוחזקים בעליבות > בטיחות: לרשויות הפארק קשה להתמודד עם טרקטורונים ועם אופנועי ים, וגם המשטרה לא תמיד מצליחה לטפל בהם. עם זאת, ביום שהיינו היה שקט > החול: נקי ורך, מעט שברי צדפים וכורכר > ניטור: אחת לשבוע > בסביבה: בגן הלאומי מצויים שרידי אשקלון העתיקה, ואפשר לסייר דרך התקופות הכנענית, הפלשתית, הרומית, הביזנטית והערבית. צוללנים ימצאו שרידים ארכיאולוגיים גם במים > הגעה: מכביש 4 פונים מערבה בכניסה הצפונית לאשקלון, נוסעים עד הסוף בשדרות בן גוריון ופונים שמאלה לשדרות בן עמר > הערה: בשביל הכסף שרשות הטבע והגנים גובה עבור הכניסה לפארק, מן הראוי שתבצע טיפול שורש בכל המתקנים בחוף. (גליה גוטמן, נסקר בשבועות, 2 ביוני)
 

הבונים - חוף עם טיול
כשעוברים (בחשש) את פסי הרכבת שליד מושב הבונים, אי אפשר שלא לחשוב על ילדי כיתה ז' מפתח תקווה. מיד אחר כך מתעקלת הדרך ומגיעה לבודקה. משלמים לכניסה לשמורת הטבע חוף דור־הבונים ומקבלים שקית ירוקה לאיסוף אשפה. בכניסה רואים סככת צל, שירותים, מקלחות ומרכז הסברה על בעלי חיים בים התיכון. בשבת בבוקר היה החוף מלא באוהלים של אנשים שישנו כאן. מכאן יוצא מסלול טיול יפה בשמורה שעובר ליד מפרצונים קטנים, מערה אחת, שרידי סירה טבועה ולא מעט צדפים.
> סטטוס: שמורת טבע מוכרזת (רשות הטבע והגנים). ברוב החוף הרחצה אסורה > תשלום: 23 שקל לרכב (50 שקל לרכב לנשארים ללילה). הולכי רגל נכנסים חינם, אבל עליהם ללכת מרחק רב עד לחוף > זמני פעילות: פתוח כל הזמן. מרכז ההסברה לסובב הימי פועל בשבתות (ובאמצע שבוע בתיאום) > שירותי הצלה: אין > מלתחות ושירותים: השירותים נקיים, יש נייר טואלט וסבון. במלתחות לא מצוינת הפרדה בין גברים לנשים. בחוץ יש מקלחת עם זרם טוב > שילוט: השלט על איסור הרחצה בחוף מופיע בעברית, בערבית ובאנגלית > השכרת ציוד: אין > קיוסק: יש > מתקנים: יש סככת צל, ולידה מכינים ומוכרים פיתות דרוזיות עם לבנה > גדרות: קיר בטון נמוך שמונע כניסת כלי רכב אך לא הליכה > ניקיון ומראה כללי: יפה ונקי, לא מפוצץ באנשים > בטיחות: אין טרקטורונים, ג'יפים ואופנועי ים > החול: נקי, יש שברי צדפים > בסביבה: בשמורת חוף הבונים אפשר לטייל בשני מסלולים מסומנים: אחד מעגלי של שני קילומטרים (סימון אדום־ירוק), ואחד שאורכו 4.5 קילומטרים ושממשיך לכיוון נחשולים (סימון אדום) > הגעה: מכביש 4 פונים לכיוון מושב הבונים, עוברים בגשר מעל לכביש 2, פונים ימינה לפני הכניסה למושב וממשיכים לפי השילוט. (תמר שנקר־פיין, נסקר בשבת, 10 ביוני)
 

 צילום: טל גליק צילום: טל גליק
צילום: טל גליק

זיקים - חוף עם דיונות

חוף זיקים הוא כיום החוף הכי דרומי בארץ, עם רצועת חול רחבה ודיונות לבנות. עד אמצע שנות השמונים בערך, זה היה חוף נידח ויפהפה, מקום מפלט לאוהבים, וגם לנודיסטים. מאז הקמת תחנת הכוח רוטנברג ומסוף הפחם מצפון לחוף, נפגמה האינטימיות, וכיום מגיעות אליו בעיקר משפחות. ועדיין, זהו חוף שקט ויפה השומר בחלקו על צביון פראי, עם כמה פינות נסתרות, מעין מיניאטורה לא מושלמת של חופי סיני של פעם.
> סטטוס: חוף מוכרז (המועצה האזורית חוף אשקלון) 
> תשלום: א'־ה' 30 שקל למכונית, בסופי שבוע ובחגים 35 שקל (המחיר ליממה). הכניסה למגיעים ברגל חינם (חונים בצד הכביש, אחרי הגשרון שמעל לנחל שקמה, כ־500 מטר מהחוף) > זמני פעילות: אפריל עד סוף העונה מ־8:30 ועד דמדומים > שירותי הצלה: סוכת הצלה ותחנת עזרה ראשונה > מלתחות ושירותים: בצד הדרומי של החוף מבנה שירותים מוזנח, בלי מים בשירותים ובכיור. גם המלתחות מוזנחות. בשירותים שבצד הצפוני רמת הניקיון סבירה, יש מעט נייר טואלט ומעט סבון נוזלי. שתי עמדות של מקלחות בחוץ עם זרם טוב > שילוט: בעברית, באנגלית ובערבית. לא מצוינות שעות הפעילות > השכרת ציוד: אין, אבל אם באים מוקדם אפשר לקבל חינם שמשייה ממפעילי החוף > קיוסק: יש > גדרות: גדר התיל הזרוקה בצדו הצפוני של החוף מטעמי בטיחות אינה אסתטית וגם לא מונעת מעבר חופשי אל החוף. הגדר בצד הדרומי שייכת לבסיס של צה"ל והיא באחריותו > ניקיון ומראה כללי: רצועת החול רחבה ויפה, אך מראה המתקנים והניקיון שלהם דורשים שדרוג רציני > בטיחות: כשהיינו לא היה זכר לטרקטורונים ולאופנועי ים. לטענת המפעילים, כל טרקטורון ואופנוע ים שמגיעים לחוף מטופלים מיד > החול: לבן, רך ונקי > ניטור: אחת לשבוע > בסביבה: שמורת הטבע זיקים הנושקת לחוף מזמנת דיונות חול רכות, שרידי בוסתנים, ובעלי חיים כגון שועלים, צבִי ארצישראלי וצבֵי ים שמטילים ביצים בחוף > הגעה: מכביש 4 פונים מערבה לכיוון קיבוץ זיקים ובהמשך לפי השילוט > הערה: בשביל הכסף שהמועצה האזורית גובה עבור כניסה, אפשר היה לצפות להקפדה רבה יותר על רמת מתקני השירותים ועל מראם. (גליה גוטמן, נסקר בערב שבועות, 1 ביוני)
 

הרצועה - חוף של מפרצים ולגונות
הנהריינים בתחנה המרכזית היו גאים וחד משמעיים: הרצועה. "הרצועה" הוא הכינוי לקטע החוף שבין מדינת אכזיב של אלי אביבי ובין החוף הצפוני, הוא חוף בצת. את הרצועה אפשר לחלק לשניים: בחלק הדרומי הגלים מתנפצים בעיקר אל סלעי החוף הדוקרים שנראים כאילו פוסלו בגשם. בחלק הצפוני משטחי סלע, רמפות של דייגי חכות (בעיקרון אסור לדוג בשמורות, אבל כאן לא אוכפים את האיסור הזה על דייגי חכות). בין לבין יש איזו לגונה לרפואה
או מפרצון חול להניח בו את הישבן. בלגונות יש חיים עשירים: החל בזוגות עם בקבוקי בירה וכלה בסלט שלם של מלפפוני ים ומיני אצות כמו עגבניות ים וחסות ים, וארנבוני ים (יש חיה כזו) שאוכלים אותן. כמה עשרות מטרים מצפון לפס הירוק הזרחני שזורם לים מאחד המפעלים נמצאת "המערה", תקרת סלע שמספקת צל ליושבים בתוכה כשהמים לא מכסים את החול.

> סטטוס: שמורת טבע (שמורת חוף ראש הנקרה אכזיב, מועצה אזורית מטה אשר). החוף מוגדר אסור לרחצה על ידי משרד הפנים > תשלום: חינם > זמני פעילות: פתוח כל הזמן > שירותי הצלה: אין > מלתחות ושירותים: אין > שילוט: בחלקים מסוימים בחוף יש שילוט שאוסר להתרחץ. יש גם שילוט שמגביל פעילות מסיבות ביטחוניות > השכרת ציוד: אין > קיוסק: אין > גדרות: מדרום עוברת הגדר של אלי אביבי > ניקיון ומראה כללי: נקי, מפורץ, קטעי חוף חוליים ולגונות > בטיחות: כשביקרתי לא היו טרקטורונים. יש כאלה שמגיעים עם אופנועי ים > החול: גס > ניטור: משרד הבריאות בודק מים מהחלקים המוכרזים אחת לשבוע > בסביבה: ראש הנקרה מצפון, תל אכזיב מדרום > הגעה: נוסעים בכביש 4, עוברים את הגן הלאומי אכזיב, אחרי הגשר מתחילה דרך נוף אכזיב, וממנה יורדים לחוף ונכנסים לשמורה. (גילי סופר, נסקר ביום שלישי, 30 במאי)
 

 צילום: אלי אטיאס
צילום: אלי אטיאס

בית ינאי - החוף הרחב 
בנסיעה לאורך כביש החוף נראה חוף בית ינאי כמו חוף עפיפונים. בימים טובים הוא מתמלא בגלשני קַיְיט צבעוניים. "אנחנו משקיעים מאמץ כדי שהחוף יהיה נקי", אומר עמית ענבר, גולש אולימפי ובעל בית הספר לגלישה שפועל במקום. חוף בית ינאי רחב, וגם ארוך - כשני קילומטרים. בדרומו המצוק של בית ינאי שהטבע פיסל בו יופי של צורות ו־150 מטרים של חוף מוכרז. מצפון תל מכמורת והגדר של בית הספר מבואות ים. בתווך נחל אלכסנדר החוצה את הדיונה שתוחמת חוף מטופח ונקי.

> סטטוס: מוכרז (150 מטר מתוך 1,900 מטר; רשות הטבע והגנים). החוף נמצא בתחומי הגן הלאומי נחל אלכסנדר > תשלום: ברגל חינם, חניה ב־20 שקל ביום חול, ב־28 שקל בשבת > זמני פעילות: א'־ה' ושבת 8:30־19:30, ו' עד 20:00. בשולי העונה נסגר קודם > שירותי הצלה: סוכת הצלה ותחנת עזרה ראשונה > מלתחות ושירותים: חדשים ונקיים > השכרת ציוד: אפשר לשכור גלשן גלים/קיאק/גלשן רוח תמורת 50 שקל לשעה > קיוסק: יש > מתקנים: מעט נדנדות, מגלשות ומתקני טיפוס > גדרות: מצפון נמצאת הגדר של מבואות ים > ניקיון ומראה כללי: טוב, שקט, נעים ומרווח > בטיחות: אין טרקטורונים, ג'יפים ואופנועי ים > החול: רך ונקי. בחלק הצפוני החול גס עם צדפים ואבנים > ניטור: אחת לשבוע > בסביבה: סיורים בתשלום במרכז להצלת צבי ים ובגן הלאומי נחל אלכסנדר > הגעה: אפשר להגיע בתחבורה ציבורית עד מחלף ינאי הסמוך. ברכב פרטי יורדים מכביש 2 במחלף ינאי ועוקבים אחר השילוט. (גילי סופר, נסקר ביום ראשון, 28 במאי)
 

דדו דרום בחיפה - החוף המתוחזק (ובחינם) 
הא לכם חוף לדוגמה. לא זו בלבד שיש אליו תחבורה ציבורית (אוטובוסים מתוך חיפה, גם בשבת, ורכבת) ושהחניה לידו חינם, אלא אף הכניסה אליו חופשית, והשמשיות והכיסאות בלא כל תשלום. שאפוֹ לעיריית חיפה על רמת התחזוקה. מדשאות, סככות, שירותים ומלתחות. רכיבה על אופניים בטיילת אסורה, וכך גם רחצה בים בקטעים שאינם מיועדים לכך. השיטה החיפאית היא פשוטה ומוזרה להפליא: חבלים לאורך קו המים מונעים את הכניסה.

מדרום לחוף דדו דרום המוסדר (המכונה בפי כל "הכאמל") נמצא חוף הסטודנטים. גם כאן יש פטנט חיפאי ייחודי: לכל קטע חוף יש גזלן משלו שמסדר כיסאות ושמשיות עבור הרוחצים. ככל שמדרימים, החוף נקי פחות מאשפה ומסימני גלגלים בחול. הרחצה אסורה, אבל זה לא ממש מעניין את הצעירים. "עיקר הצרות שלנו זה משם", אומרים המצילים של חוף דדו.

> סטטוס: מוכרז (עיריית חיפה). חוף הסטודנטים אסור לרחצה > תשלום: חינם > זמני פעילות: 7:00־18:00, בשיא העונה עד 19:00 > שירותי הצלה: בדדו דרום יש, בסטודנטים אין > מלתחות ושירותים: מלתחות מסודרות ונקיות > שילוט: בשלוש שפות. יש שילוט האוסר על הרחצה בחוף הסטודנטים > השכרת ציוד: שמשיות וכיסאות חינם > קיוסק: יש > מתקנים: מתקני שעשועים לילדים > גדרות: אין > ניקיון ומראה כללי: טוב מאוד > בטיחות: אין טרקטורונים, בחלק הדרומי יש כאלה שבאים באופנועי ים > החול: נקי ורך יחסית > ניטור: אחת לשבוע > הגעה: ממחלף חיפה דרום יש ירידה אל החוף. (גילי סופר, נסקר ביום חמישי, 1 ביוני)
 

גורדון - חוף למתעמלים מבוגרים
בימות הקיץ יש פה אנשים שפותחים את הבוקר לפני השמש. יש מי שכבר סיים שחיית בוקר ודופק עם המטקות עוד לפני שהקרניים הראשונות נושקות לחול החרוש. "לא הרבה זמן, רק ארבעים שנה", אומר סאבי אחרי שהוא
צילום: טל גליק
גומר עם המטקות. צעירים ומבוגרים צועדים הלוך ושוב לאורך החוף. בשבע לפנות בוקר יש יותר כובעי ים במפרצון של גורדון מאשר בכל המפרצונים האחרים גם יחד, אף שתחנת ההצלה של החוף הזה כבר לא נפתחת. אולי בגלל מספר השוחים הגבוה סגרו דווקא את התחנה הזאת כשהחלה השביתה האיטלקית של מצילי תל אביב. לא נראה שמישהו שיער שהשביתה תגיע לשנתה השלישית, ומאז רק כמחצית מסוכות ההצלה בתל אביב מאוישות. כמו בכל הארץ, השלטים מכריזים שהרחצה אסורה, ואף אחד לא שם קצוץ.

> סטטוס: תלוי את מי שואלים: משרד הפנים אומר שחוף גורדון מוכרז, עיריית תל אביב מתעקשת שהחוף לא מוכרז (ולכן אין מציל) > תשלום: חינם > זמני פעילות: פתוח כל הזמן > שירותי הצלה: סוכת המציל לא מאוישת. יש תחנת עזרה ראשונה > מלתחות ושירותים: השירותים נקיים ומתוחזקים על ידי המסעדה, משלמים שקל בכניסה > השכרת ציוד: אפשר לשכור שמשייה, כיסא או מיטת שיזוף > קיוסק: יש > גדרות: המרינה של תל אביב סוגרת מצפון > ניקיון ומראה כללי: טוב מאוד, נקי > בטיחות: אין טרקטורונים, ג'יפים ואופנועי ים > החול: רך ונקי > ניטור: כמה פעמים בשבוע > בסביבה: בית בן גוריון נמצא בשדרות בן גוריון 17 > הגעה: יורדים ברחוב גורדון וחוצים את רחוב הירקון עד לחוף. (גילי סופר, נסקר ביום רביעי, 31 במאי)
 
הפרצה - חוף מאולתר
בין חוף הצוק שבקצה הצפוני של תל אביב ובין החוף הנפרד של הרצליה נחבאת רצועת החוף שזכתה לכינוי "הפִרצה". פעם היתה בגדר שבראש המצוק פרצה שממנה היינו מתפלחים לחוף. שיני הזמן נגסו בגדר, ועם הזמן נוצרה גם ירידה נוחה קצת יותר לחוף. מה יש כאן? כלום. שירותי חוף אין, אפילו לא ברז. לא מצילים, לא קיוסק ולא גזלן, לא שולחנות ושמשיות, רק המצוק שצריך לרדת ולעלות, קצת פחות אשפה מבעבר, ומלא צעירים וצעירות שככה טוב להם. ואפשר להביא כלבים.

> סטטוס: אסור לרחצה (עיריית הרצליה) > תשלום: כניסה בהתגנבות > שירותי הצלה: אין > מלתחות ושירותים: אין. יש בחוף הצוק > השכרת ציוד: שמשייה אין, מיטת שיזוף אין, כיסא תביאו מהבית > קיוסק: יש בחוף הצוק. לפעמים עובר ג'ינג'י עם צידנית. תביאו מימייה > גדרות: בולדרים מסמנים את הגבול עם חוף הצוק (מדרום), וגדר את תחילת החוף הנפרד (מצפון) > ניקיון ומראה כללי: מוזנח משהו. זרוק > בטיחות: אין טרקטורונים, ג'יפים ואופנועי ים > החול: רך, לא הכי נקי (שיירי מדורות וכאלה) > הגעה: מצומת גלילות נוסעים למלון קולוני ושם ימינה בדרך עפר עד לחניה. (גילי סופר, נסקר ביום שני, 19 ביוני)


תודה לניר פפאי, ליאיר פרג'ון, לנסים אסא ולרחל תובל על עזרתם הרבה בהכנת הפרויקט

לקריאה נוספת:
חופים בישראל - חלון לים התיכון
חופים בישראל - חלון לים התיכון
למרות הבנייה והפיתוח, הצפיפות והלכלוך, עדיין אפשר למצוא בישראל חופים מקסימים שמתאימים לרחצה, לטיולים ולרגעים רומנטיים. סקירה של כמה חופים מוצלחים – מצ ...
מערכת מסע אחר אונליין    
 

טוסו לחו"ל עם חבילת הגלישה המשתלמת ביותר >>
סגרתם הכל לטיול? לרכישת ביטוח נסיעות לחצו כאן
    -
פורסם בגיליון"מסע ישראלי"9

כתבות נוספות מישראל

מתחם המוסקוביה בעין כרם מתחם המוסקוביה בעין כרם מטיילים נכון: כללי בטיחות לטיול מטיילים נכון: כללי בטיחות לטיול
עוד כתבות מישראל
תגובות פייסבוק
הדפסה
שלחו כתבה
 
תגובות
עד כה: 3 תגובות ב- 3 דיונים
הוסף תגובה
חנן, חוף גן לאומי אשקלון- התחדשות ואוירה מיוחדת 30-07-08 ,00:41
נראה כי הסקר שבוצע באתר היה לפני כשנתיים ולא לאחרונה ולכן הפרסום אינו עדכני. (סוכת המציל שנשרפה הוחלפה כבר לפני שנתיים). החוף נקי , שקט ומטופח ויכול לשלב טיול באתר יחד עם רחצה. ממליץ בחום לבוא ולבקר בחוף גן לאומי אשקלון
הגב לתגובה זו
לילך, בית ינאי 23-07-08 ,14:44
חוף בית ינאי ממש לא נקי. בשנה האחרונה הלכלוך שם רק הצטבר. הכסף בכניסה ממש לא מצדיק את עצמו.
הגב לתגובה זו
ימי, מאיר שטרית! אין שילוט ברוסית; יש חופים ללא שילוט; חוסר עקביות. 17-07-08 ,18:34
השר הנכבד מתבקש לנסיעה דחופה במקום לסניפי 'קדימה', לנסיעה לפי הכתבה לעיל לאורך חופי ישראל ולתקן מיידית מה שמישרדו לא עושה. אחרת התיירים זוכר ללא ויזות מרוסיה !
עלולים אחדים מהם חס ושלום לטבוע וכך יצא שם החופים והתיירות בישראל לשמצה. דרך אגב, הרי יש 'מעט' דוברי רוסית בישראל!
הגב לתגובה זו
 
צימרים בצפון - סוף שבוע ר..
תצפיות נוף נפלאות בישראל
ברנינג מן בחוף הבונים
הדפסה
הדפסה ללא תמונות
שלחו כתבה
הערה למערכת
הוספת תגובה
הוספה למזוודה שלי
הורדה לקובץ- PDF
התחבר אלינו בפייסבוק


מונחים
סטטוס:
משרד הפנים הוא הגוף האחראי על קביעת הסטטוס של החופים, ואלה ההגדרות שקבע לכל סטטוס...
לתיבה המלאה

מה זה פה, טיילת?
ֿמדריך הטיילות החלקי
לתיבה המלאה

מסעדה על הים
כמה מסעדות חופים מוצלחות במיוחד
לתיבה המלאה

נגישות חופים
יותר מ־150 אלף איש מוגבלי תנועה מעוניינים להגיע כמו כולם לחופים ולהיכנס לים. באתר האינטרנט של עמותת "נגישות ישראל", שבדקה את הנגישות ב־26 חופים מוכרזים ביוני 2006, נאמר: "נכים בחופי ישראל, קיץ 2006, אין כניסה!"
לתיבה המלאה

חוף נפרד (לדתיים)
תל אביב: החוף הצמוד לחוף מציצים מדרום מגודר ומגן על הרוחצים בו מעין רואה. קבוצות של דתיים בעיקר מירושלים ומבני ברק מגיעות לכאן, לעתים בהסעות. בימים א', ג', ה' החוף על טהרת הנשים, ובימים ב', ד',  ו' פוקדים אותו רק גברים. בשבת החוף אינו נפרד ויש מציל, ולמרות זאת הוא נותר שקט.מידע נוסף על ישראל
המדריך
כתבות
מפות
וידיאו
המלצות
מומלצים בישראל

 


|   מופק ומנוהל ע"י מסע אחר אונליין   |