תפריט עמוד

שבט הטורקנה, קניה

על גבולה הצפוני של קניה, בצדו המזרחי של אגם טורקנה, חיים בני שבט הטורקנה, אחד השבטים הססגוניים והמרתקים ביותר בקניה. כ-250 אלף איש משתייכים לשבט, שחי ומתקיים באזור מבודד וכמעט מדברי לחלוטין. אייל ברטוב חזר מביקור בצפון קניה והוא מביא הצצה אל רשמיו המצולמים. 

בקניה חיים כיום למעלה משבעים שבטים שונים. למרות השפעתו הגדולה של העולם המערבי על קניה, נותרה השבטיות למרכיב החשוב ביותר בזהות הקנייתים. רוב הקנייתים דוברים אנגלית וסוואהלית ובנוסף, משמרים שפות וניבים מקומיים המייחדים אותם ואת מורשתם. 

אחד המקומות המסקרנים והאקזוטיים ביותר בקניה נמצא על גבולה הצפוני-מערבי של קניה. באזור עצום שמוקף חופים חוליים, משטחי לבה סדוקים ומדרונות בזלת שחורים, משתרע לאורך 250 קילומטר מקווה מים ירקרק הנקרא אגם טורקנה, האגם המדברי הגדול בעולם. על צדו המזרחי של האגם חיים כמעט בבידוד גמור בני שבט הטורקנה

בניגוד לשבטים קנייתים אחרים, ובעיקר בשל מיקומם המבודד והמרוחק, בני הטורקנה כמעט ולא הושפעו מהעולם החיצוני והמערבי והם משמרים באדיקות את אורח חייהם ומנהגיהם. הם מתקיימים מרעיית צאן, בקר וגמלים ועם השנים אף החלו להתקיים מדיג (באגם טורקנה) ומחקלאות. תלבושתם המסורתית של בני השבט מעניינת ויוצאת דופן. הגברים נוהגים למשוך את שערם בבוץ, לצבוע אותו בצבע כחול ולקשטו בנוצות. הלבוש העיקרי היא שמיכת צמר בצבעים צעקניים הנכרכת סביב הכתף או המותן. בנוסף, מקשטים גברי השבט את גופם במקלות עץ ובסכין אותו מצמידים לפרק כף היד. הנשים עונדות חרוזים ותכשיטי מתכת ועוטות על גופן חצאית עור ופיסת אריג. על גופם מקעקעים בני השבט ציורים בעלי משמעות – חלקם מסמלים הרג של אויבים וחלקם שייכים לטיפולים של רופאי האליל וכוהני הדת. 

בתיהם של בני השבט ממוקמים על חופו המזרחי של האגם, בעיר לויאנגאלאני. הבתים עשויים מוטות וענפי דקל ומזכירים במעט את החושות של סיני. מטיילים במקום מוזמנים לצלם את השבט, אך יש לבקש אישור ובדרך כלל גם לשלם.
צפונה מלויאנגאלאני נמצא מוקד עניין נוסף – כפרם של שבט אל-מולו, אחד השבטים הקטנים שרוב טיולי הספארי באזור פוקדים לביקור. השבט המונה כ-500 איש, התפרסם בהיותו השבט של אחרוני הציידים של אפריקה. בשל התיירות הרבה שפוקדת את הכפר, סגנון חייהם השתנה מאוד ואפשר לומר בעצב שגם התמסחר (גם פה תדרשו לשלם על כל צילום).
אייל ברטוב חזר מביקור בקניה והוא מביא לפניכם זכרונות מצולמים ממפגש עם בני השבטים טורקנה ואל-מולו.

    האם המאמר הזה עזר לך?

    עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

    תגובות פייסבוק