תפריט עמוד

פורטובלו בפנמה

יש שמשווים את החשיבות של העיר פורטובלו בפנמה להיסטוריה של חצי הכדור המערבי לזו של ניו יורק. זה אמנם נשמע מוגזם, אבל כאשר מתעמקים קצת בעברה המפואר של העיר מבינים שיש בסיס להשוואה המעט מוגזמת ומופרכת הזו (צילום: עידית עדיאל ברטוב עריכה: אייל ברטוב)

כיום נראית פורטובלו כעיר נינוחה על גדות הים הקריבי, אבל העבר שלה היה סוער הרבה יותר. הר ורנון בארצות הברית, בו שוכנת אחוזתו של ג'ורג' וושינגטון, נקרא על שמו של אדוארד ורנון – שיחד עם לורנס וושינגטון, אחיו של ג'ורג', כבש את פורטובלו בשנת 1739. הכיבוש היה חלק מן המאמץ הבריטי של אותן שנים להחליש את האחיזה הספרדית לאורך החוף הקריבי. הספרדים התייחסו אל הפעולות האלה כאל חדירה טרוריסטית.

ורנון היה פיראט שהצליח לכבוש את פורטובלו אבל שנתיים לאחר מכן הובס בקרטחנה. ורנון לא היה הראשון שהתעניין בפורטובלו. קולומבוס עשה זאת זמן רב קודם לכן – הוא עצר במפרץ של העיר במסעו הרביעי לעולם החדש ב-1502. הוא גם זה שהעניק למפרץ את שמו, לאחר שמצא בו מקלט מפני סערה איומה שהתחוללה בים.

במאה ה-16 נחשבה פורטובלו לעיר החשובה ביותר באימפריה הספרדית שמעבר לים, כיוון שבה שכן המרכז האדמיניסטרטיבי של השלטון ולכאן הובאו במרוכז אוצרות הזהב והכסף שנכרו או נאספו בפרו ובבוליביה. זו הסיבה בגללה החלו הספרדים לבצר את חומות פורטובלו ולהעניק לה חשיבות רבה.
היסטוריונים מצביעים על יצוא הכסף מפורטובלו כעל אחת הסיבות העיקריות להיחלשות של האמפריה העותמנית. הצפת השווקים בכסף הורדיה את מחירו במזרח התיכון וכיוון שהטורקים הסתמכו על מחירו הגבוה – נאלצו לגייס כסף ממקורות אחרים או לעלות את גובה המיסים.

פרנסיס דרייק, הפיראט האנגלי המפורסם ביותר במאה ה-16, מת בפורטובלו ב-1595.

אל כל אלה מצטרף הקרנבל הגדול של העיר המתקיים בכל שנה ב-21 באוקטובר. האמנות השונות שכרוכות בקרנבל זה מוצאות ביטוי הולם בצילומים המובאים כאן.

    האם המאמר הזה עזר לך?

    עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

    תגובות פייסבוק