תפריט עמוד

דובים חומים ברומניה

למרות מראהו המטעה, הדוב החום הוא חיה מסוכנת וקטלנית. אייל ברטוב חזר מביקור בעיר הרומנית ברשוב, שתושביה חיים בצל הסכנה (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

חבל טרנסילבניה ברומניה הוא אחד המקומות האחרונים באירופה שעוד אפשר לצפות בהם בדוב החום (Ursus arctos), ואין זה נדיר לפגוש דוב חום במהלך טיול באזור זה. בתקופת שלטונו אסר צ'אושסקו לצוד דובים (אם כי לעצמו הוא סידר היתר מיוחד), והחוק הביא לכך שיותר ממחצית מהדובים החומים של אירופה שכנו בהרי הקרפטים. עם זאת, הממשלה הרומנית מוכרת כיום היתרים לצוד דובים, ואוכלוסייתם מידלדלת והולכת. הגופים האחראים על הגנת הטבע ברומניה מנסים להביא את הממשלה לצמצם את ההיתר. 

כדאי לדעת על החיות הללו כמה דברים: הדובים הם שוכני יערות, גובהם מגיע לשני מטרים, והם אוכלים מכל הבא ליד – צמחים, פטריות ופירות, ביצי ציפורים ודבש, בעלי חיים, וגם בנבלות אינם בוחלים. בחורף, כמו רובנו, הם מעדיפים לישון, ובמשך חודשים אחדים הם מצויים חלקית במצב הקרוי היברנציה, תרדמת חורף. חוש הריח של הדוב החום הוא המפותח ביותר מבין חושיו. הוא נוהג לרחרח את הקרקע בהולכו ולהתרומם על שתי רגליו ולהריח את האוויר, שמא תישא אליו הרוח את ריחו של הטרף או אולי של דוב יריב. 

אזור ברשוב בטרנסילבניה, אזור פופולרי מאוד ורווי בתיירים, ידוע בביקורים רבים של הדובים החומים. הדובים אינם חוששים להתקרב לכבישים הראשיים ולאסוף אוכל שנזרק לעברם ממכוניות חולפות. אבל יש להיזהר ולשמור מרחק. דווקא משום שהדובים באזור איבדו את רתיעתם מבני אדם מסוכן אף יותר להתקרב אליהם שמא יתקפו. 

אייל ברטוב חזר מביקור בברשוב עם צילומים מרתקים על המתרחש בעיר בשעות הלילה, ועם המלצה חמה לתושבים ולמבקרים – לזרוק את הזבל רק בשעות הבוקר!

 

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

תגובות פייסבוק

מסע אחר - המרכז לנסיעות