תפריט עמוד

בומבאראל – פנינה פורטוגלית

פורטוגל מעניקה למטייל הישראלי הזדמנות פז "לגלות" ארץ חדשה. מיקי אלקלס מביא תמונות מן העיירה הפורטוגלית העתיקה בומבאראל (צילום ועריכה: מיקי אלקלס)

פורטוגל, ארצם של מגלים גדולים כווסקו דה גמה וברתולומיאו דיאש, מציעה למבקרים חוויה יוצאת דופן. יופייה של הארץ וייחודה מצדיקים בהחלט את המאמץ שכרוך בהגעה לארץ ששוכנת בקצה המערבי של אירופה. מיקי אלקלס מביא בסרטון הווידאו שלפנינו רשמים מצולמים מן העיירה הפורטוגלית העתיקה בומבאראל, ששוכנת באמצע הדרך בין ליסבון לבטאליה.
משמעות השם בומבאראל היא "בור החימר הטוב". השם מעיד על עברה המפואר של העיירה כמרכז קרמיקה ששמו יצא למרחוק ברחבי פורטוגל. במרכז העיירה, שבתיה לבנים ומשמרים את מסורת הבנייה במדינה, ניצבת מצודת אבן מרשימה בת כ-400 שנים.
הביקור בבומבאראל משתלב בדרך כלל בנסיעה ממאפרה בדרום, בה יש מנזר מרשים מאוד, לבאטאליה הצפונית יותר.
כביש צר ומפותל יוצא ממאפרה לכיוון צפון, עד לכביש מספר 8. נוסעים בכביש זה עד לטורס ודראס ומשם ממשיכים בכביש IC1 עד לאובידוש (Obidos) – עיר מימי הביניים, מוקפת חומה מרשימה, שנשתמרה במצב מצוין. בומבאראל שוכנת מעט מדרום לאובידוש.
מאובידוש כדאי להמשיך צפונה עד לעיירת החוף נאזארה (Nazare). נאזארה שוכנת על חוף מפרץ סגור, בזכותו שימשה במשך זמן רב כנמל דייגים חשוב. כיום תופסים התיירים את מקומם של הדגים, וכדי לפתות אותם בנו כאן לפני מאה שנים מעלית, המטפסת על רכס ההר ועולה אל הרובע העליון של נאזארה. המראה הנשקף בשעת שקיעה ממרפסת התצפית מצדיק כל מאמץ.
מנאזארה ממשיכים לכיוון צפון-מזרח לבטאליה (Batalha). כדאי להגיע לעיירה הקטנה הזו רק כדי לבקר במנזר המרשים שלה. המנזר (Mosteiro de Santa Maria de Vitoria) הוא ענק גותי, שהוקם במשך 150 שנה (1533-1388), סבל מרעידות אדמה ומביזה, אך שופץ והוא במצב מצוין. כדאי מאוד להיכנס ולבקר בחצר הפנימית (הקלויסטר) של המנזר. בלב מבנה האבן יש גן ריבועי סימטרי מטופח להפליא, מוקף באכסדראות מרשימות. כל המבנה מעוטר בסיתותי אבן מעשה ידי אמן.

    האם המאמר הזה עזר לך?

    עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

    תגובות פייסבוק