תורכיה כבר לא זולה

השנה החלטנו לנפוש בתורכיה, אם כי לא בדרך המקובלת: שכרנו רכב והכנו לעצמנו תוכנית הכוללת דילוגים בין אזורים שונים של המדינה. ביקרנו באיסטנבול ובסביבתה, בקפדוקיה ובאזור אנטליה, ונהנינו מאוד. 

אחת הסיבות שביקשנו לנפוש בתורכיה (מעבר לרב-גוניות הנופית שבה) היתה המחיר הזול של הנופש. אך מהר מאוד הסתבר לנו כי בגלל יחס ההמרה השלילי בין הלירה התורכית לשקל הישראלי – לירה תורכית אחת שווה כמעט ארבעה שקלים – כמעט כל דבר בתורכיה יקר יותר ממחירו בישראל. בדקנו עשרות מוצרים בתחומי המזון, הדלק, השכרת רכב, ביגוד, כניסה לאתרים, אטרקציות ועוד, ובכולם המחיר בישראל זול יותר. יוצא הדופן היחיד היה מחיר הלינה. יש לציין כי אפילו בהשוואה בין תורכיה למערב אירופה, בחלק מהמוצרים אירופה נהנית ממחיר זול יותר. כך למשל, השכרת רכב ודלק. 

יתכן שהתייר המבקש לקנות עסקה הכוללת הכול (מה שמכונה "דיל"), יוכל ליהנות ממחירים זולים יחסית, אם כי נודע לי מסוכן הנסיעות שיש דילים זולים יותר מאלו לתורכיה. אולם ברגע שהנוסע מבקש להיפרד מהחבילה ולבנות את הטיול בעצמו, המחירים עולים מאוד, ויש לקחת זאת בחשבון. על כן הבהרה זו מיועדת בעיקר לנוסע העצמאי: הנופש בתורכיה אינו מה שהיה פעם.