גולשים על צמרות

במהלך טיול בלאוס ביליתי שלושה ימים מדהימים ב"חוויית הגיבון" (The Gibbon Experience) בשמורת הטבע בוקאו (Bokeo). ב"חוויית הגיבון" גרים בבקתות הבנויות על עצים, גולשים מעל לצמרות העצים ומאזינים לשירתם של הגיבונים.
התנועה באזור השמורה ובין הבתים נעשית באמצעות כבלים מברזל, שאליהם מתחברים וגולשים. הגלישה עצמאית, ללא מדריך, כך שאפשר לגלוש כמה ומתי שרוצים. האזור מאופיין בגבעות שגובהן 1,500-500 מטרים, והגלישה היא בין מדרון למדרון, מעל לצמרות העצים הצומחים בערוצים ובעמקים. הכבלים הם באורך של עשרות עד מאות מטרים, והארוך ביותר מגיע ל-400 מטרים. לפעמים לא מצליחים להגיע בגלישה עד למשטח הנחיתה, ואז מתקדמים בכוח הידיים. הכי כיף כשהגלישה מסתיימת בעץ אחד, ואפשר להמשיך ממנו בגלישה לתחנה הבאה. במקומות שהגלישה מסתיימת במדרון צריכים לטפס, כדי להגיע לעמדת יציאה גבוהה יותר.
המגורים הם בבקתות עץ נפלאות ומאובזרות הבנויות בגובה ארבעים-חמישים מטרים מהקרקע, על עצים בני יותר ממאה שנה. יש בהן פינה לישיבה עם שולחן נמוך ושרפרפים, וארגזי מזון ובהם חטיפים ופירות. בפינת המטבח יש כיור, ברז, כלי אוכל, אמצעים להכנת קפה ותה, אובלטין (אבקת שוקו) וגזייה. המים בברז מגיעים ממעיינות זכים, ואפשר לשתות אותם בלי חשש. בנוסף יש בבקתה שלושה מפלסי שינה שעליהם פרושים מזרנים, מחצלות, שמיכות וכריות, ומעל תלויות כילות. כלי המיטה נקיים ורעננים, וכילת הכותנה יוצרת חדרון אינטימי וחמים. בבקתה פינה של שירותים, מקלחת וכיור רחצה עם מגבות נקיות. בלילה המקום מואר בנרות, והבקתה מצוידת גם בפנסים מתאימים. ארוחת הבוקר, הצהריים והערב מגיעה לבקתה.
מטרת הפרויקט "חווית הגיבון" היא להגן על יער הגשם. כריתת העצים וציד החיות (ראו "נקודה ירוקה" בכתבה על לאוס בעמוד XX), הורסים את היערות ואת האוכלוסייה שגרה בהם. השמירה על היער ומתן שירותים למבקרים בצמרות העצים מספקים לתושבי המקום הכנסה השווה בכל שנה להכנסה מכריתת עצים, שהיא חד-פעמית, בלי שהתשתית לפרנסה מתכלה. בראש הפרויקט עומד בחור צרפתי שהוכיח במשך שלוש שנים שאפשר לשמור על הטבע באמצעות צוות מקומי. לפארקים הלאומיים של לאוס אין פקחים שתפקידם לסייר מדי יום ולהגן על הטבע. פקחי היער של שמורת בוקאו הם מקרה חריג: משכורתם ממומנת במלואה מהכנסות "חוויית הגיבון", והם עובדים 24 שעות ביממה ומפקחים על 25 אחוזים מתוך השטח שהשמורה משתרעת עליו.