תפריט עמוד

מפת סוגי חופים המשקפים מבנים גיאולוגים

חפש מפה

פורסם בגיליון מסע אחר 57, יוני 96


לכתבה המלאה

המדריך המלא לטיול למרכז אמריקה

מרכז אמריקה

מרכז אמריקה (אמריקה התיכונה) היא רצועה צרה שמחברת בין צפון אמריקה לדרומה. רוחבה של מרכז אמריקה נע בין 700 קילומטר בניקרגואה ל-60 קילומטר במיצר פנמה. בצפון היא גובלת בגבול מקסיקו-גואטמלה ובדרומה בגבול פנמה-קולומביה. בשטחה של היבשת (בדרך כלל נהוג לספחה גיאוגרפית לצפון אמריקה, אבל תרבותית לדרום אמריקה בשל אופיה הלטיני), חיים בה כ-37 מיליון תושבים.

לידיעת הנוסעים למרכז אמריקה

השילוב של מקסיקו וגואטמלה נחשב פופולרי מאוד בקרב המטיילים, על עתיקות המאיה המפוארות שבהן; קוסטה ריקה, ממלכת הטבע, נחשבת ליעד טיול מועדף, הן על צעירים והן על מטיילים מבוגרים, בעיקר בשל הנוחות (קוסטה ריקה מאפשרת לערוך טיול כוכב – לצאת ולחזור לעיר הבירה) ובשל שירותי התיירות המפותחים שבה; קובה נחשבת ליעד פופולרי בעיקר הודות לשילוב התרבותי שנוצר מ-400 שנות שלטון ספרדי מהול במאפיינים אפריקאים שהביאו איתם העבדים ומסורות אינדיאניות. הסלסה, המוזיקה ושמחת החיים משכיחים לעתים שקובה היא לא יעד קל לטיול: שער החליפין והמחירים עבור תיירים שונים מאלו של המקומיים, חובה לבחור יעד לינה ספציפי ומאושר על ידי הממשלה ("קאסה", בית של מקומיים) ולקבל אישור ללון בו עוד לפני שנכנסים אליה, מחסור במוצרי יסוד בדמות חנויות ומסעדות ריקות וכדומה.
הטיילים הישראלים עדיין לא "גילו" כמה ממדינות מרכז אמריקה, והן משמשות רק למעבר או כיעדים לצלילה (בליז והונדורס ידועות באתרי הצלילה המרהיבים שבהן). פנמה למשל הולכת ורוכשת לה מעריצים, בדומה לתהליך שעברה קוסטה ריקה לפני כעשרים שנה.

מידע על האיים הקריביים כאן

עונה מומלצת: במקסיקו אפשר לבקר בחודשים אוקטובר עד מאי, המכונה "העונה היבשה". פחות לח מאשר ביוני-ספטמבר ואין סכנת הוריקנים. בגואטמלה כדאי לבקר בחודשים דצמבר עד אפריל, יוני הוא החודש הגשום ביותר, ומיולי עד נובמבר נמשכת עונת ההוריקנים בחוף הקריבי. בקובה כדאי לבקר בחודשים דצמבר עד אפריל, אם כי חם ולח במשך כל השנה. גשמים, יותר בצפון המדינה ובהרים, יורדים בעיקר ממאי עד אוקטובר. עונת ההוריקנים נמשכת מאוגוסט עד נובמבר. גם בקוסטה ריקה כדאי לבקר בחודשים דצמבר עד אפריל.
דרכים: כביש פאן אמריקן (או פאן אמריקנה) חוצה את יבשת אמריקה בשלמותה מדרום לצפון. הנתיב, המכונה בדרום אמריקה טרנסאמריקנה, הוא יותר מושג מאשר כביש. בשנת 1923 נסללו כ-26,000 קילומטר של כביש שמחבר בין החוג הצפוני לבין הקצה הדרומי של צ'ילה. במרכז אמריקה נמתח הכביש על פני 5,470 קילומטר ממקסיקו ועד פנמה.

אתרים נבחרים

מרכז אמריקה פחות מתויירת משתי אחיותיה, צפון אמריקה ודרום אמריקה, בעיקר מפני שהיא פחות מפותחת. בעורקיה זורם דם לטיני, כמו במדינות דרום אמריקה, ורבים מעדיפים לנסוע לשכנה הדרומית, מסבירת הפנים. ובכל זאת יש בה הרבה אתרים פופולריים שלא כדאי להחמיץ. במקסיקו: מקסיקו סיטי על המוזיאונים הרבים שבה, חבל צ'יאפס ובו סן קריסטובל ופלנקה, חצי האי יוקטן ובו האתרים הארכיאולוגיים המרשימים במרידה, באושמאל, בצ'יצ'ן איצ'ה, בטולום ועוד, וכמובן אתרי הנופש בקנקון, בפלייה דל כרמן, באי איסלה מוחרס, באקפולקו ועוד. בגואטמלה: גואטמלה סיטי, אנטיגואה, אגם אטיטלן וטיקאל. בקובה: הוואנה, סנטיאגו דה קובה, ויניאלס, סיינפואגוס, טרינידד וסנטה קלרה. בקוסטה ריקה, גן העדן לחובבי טבע: סן חוסה, הר הגעש ארנל, שמורת מונטה ורדה, שמורת מנואל אנטוניו, שמורת טורטוגרו. הפארק הארכיאולוגי קופן בהונדורס.

תעלת פנמה: הפלא ההנדסי שנקרא תעלת פנמה היא תעלה של סכרים המאפשרת לאוניות להפליג בין החוף המזרחי לחוף המערבי של אמריקה בלי להקיף את דרום אמריקה, ובכך חוסכת אלפי קילומטרים. התעלה עוברת בנקודה הצרה ביותר בין האוקיינוס השקט לאוקיינוס האטלנטי. היא אחת משתי התעלות החשובות ביותר בעולם (האחרת היא תעלת סואץ), ובנייתה הייתה אחד האתגרים ההנדסיים והמדיניים הגדולים והקשים ביותר אי פעם. מכיוון שהתעלה צרה מדי עבור האוניות המודרניות שנבנות בימינו, אושרה תוכנית ענק להרחיבה.

למידע נוסף על מרכז אמריקה >

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות