תינוק חדש לאלה פלי

שרשרת האיים של הוואי נוצרה כתוצאה מפעילות גיאולוגית אינטנסיבית הנמשכת גם כיום. מתחת לאי הגדול של הוואי ודרומית־מזרחית לו, יש מוקד פעילות הנקרא "נקודה חמה". מתחת לנקודה זו עולה חומר חם ממעמקי כדור הארץ, ניתק ופולט לבה אל קרקעית האוקיינוס, הנמצאת כחמישה קילומטרים מתחת לפני המים. בנקודת הפליטה נבנה הר געש, שהולך וגדל עד שהוא עולה מעל לפני המים ויוצר אי.

בעוד 60 אלף שנים יצוץ מבין גלי האוקיינוס אי חדש בשרשרת האיים של הוואי | צילום : אורן חסון

כתוצאה מנדידה של קרקעית האוקיינוס השקט באיזור זה, נוסע האי הזה איתה, כעל פס ייצור, לכיוון צפון־מערב. במצב זה קורים שני דברים: האחד – האי, עם הזמן, הולך ונשחק וקטן כתוצאה מפעולת כוחות הבליה, וכעבור כמה מיליוני שנים הוא שוקע אל מתחת לפני הים; השני – במוקד הפעילות נוצרים כל העת איים חדשים הנוספים אל השרשרת.
התוצאה היא היווצרות שרשרת של איים ההולכים וקטֵנים ככל שהם מזדקנים ומתקדמים לכיוון צפון־מערב. האיים העתיקים ביותר של הוואי כבר התנמכו מאוד, והם נמצאים זה זמן רב מתחת לפני האוקיינוס. הראשון שבהם נוצר לפני כ־27 מיליון שנה. גילו של האי הקדום ביותר באיים הגדולים והמיושבים של הוואי הוא כחמישה מיליון שנה, והגדול שבהם – הוא האי הוואי -כמיליון שנה. 35 קילומטרים מדרום־מערב לאי הגדול, בעומק של כקילומטר, נמצאת פסגתו של האי הבא של הוואי, ההולך וצומח. בעוד 60 אלף שנים יצוץ מבין גלי האוקיינוס אי חדש בשרשרת. תינוק חדש לאלה פלי.