מדריך לטרמפיסט בכדור הארץ

איך עוצרים טרמפ בהצלחה?
1. מתלבשים יפה — לא כמו חתנים וכלות אבל כמו תרמילאים מהוגנים שלא יסריחו את הרכב בניחוח של שבועות בלי מקלחת. טוב להניח את התרמיל במקום בולט לעין, כך שהנהגים יזהו בכם תרמילאים ולא יחשבו שאתם בורחים מן החוק. אם יש לכם כמות ציוד שעלולה להרתיע נהגים, אפשר להצניע חלק ממנו.
2. יוצאים מהעיר – ההשקעה בכרטיס לאוטובוס מקומי או לרכבת פרברים שירחיקו אתכם מתוך הכרך היא כדאית מאוד. כך אתם מנפים מספר עצום של מכוניות שפשוט מסתובבות בשכונה ועומדים בפני קהל היעד הבין־עירוני שלכם.
3. כבישים מהירים מבטיחים שילוח למרחקים עצומים, אבל מסוכן לתפוס טרמפים לצדם. הפתרון — עמדו במקום בטוח בירידה אל הכביש במחלף, בקשו מהנהג שעצר שייפרד מכם בתחנת הדלק שלפני המחלף שבו הוא עצמו יורד מהכביש והמתינו ביציאה מהתחנה לטרמפ הבא. בכבישים ראשיים שאינם כבישים מהירים עמדו במקום שבו נאלצות המכוניות לעצור, ליד צומת מרומזר, למשל. כבישים כפריים צרים ורגועים הם הטובים ביותר. קשה לגמוא בהם מרחקים ארוכים, כי רוב הנהגים מכוונים לכפר הקרוב, אבל לרוב יש לנהגים יותר זמן ויכולת לעצור.
4. בתחנות דלק מותר לרוב לגשת ולשאול נהגים בנימוס אם הם מעוניינים לסייע למגלי ארצם. "לא" כואב עלול להשמע מפי בעל תחנה שאינו מכניס אורחים, אבל גם הוא יאפשר לזקור את האגודל ביציאה מן התחנה, אחרת איך ייפטר מכם?
5. מזדיינים בסבלנות שאין לה סוף, בחוש הומור ואם אפשר גם בחברה טובה (אבל לא ביותר מדי, מעטים הנהגים שיעצרו ליותר משני טרמפיסטים). לא מתעצבנים על נהגים מתעלמים וגם לא על אלה שעוצרים, מחכים שתרימו את התרמילים מן הקרקע ואז שמים גז. אם עבר חצי יום בלי תגובה מן האספלט, תגלו באופן מוזר שהמכונית שכן תעצור תיקח אתכם ממש עד היעד שלכם.

איך שומרים על ביטחון מקסימלי?
1. מתייעצים עם מקומיים ועם ספרי הדרכה לפני היציאה לדרך. יש אזורים ואפילו ארצות שלמות שבהם הטרמפים לא מומלצים בכלל. הנוהגים, כמו הנהגים, שונים ממקום למקום, וכדאי להכיר אותם היטב. לנשים בודדות מומלץ שלא לנסוע בטרמפים כלל, וחשוב שימנעו מלתפוס טרמפים באזורים שבהם מקובלת הזנות לצדי הדרכים.
2. בוחנים היטב את מי שנמצא ברכב שעצר ולא מהססים לשלח אותו לדרכו בנועם ובעדינות אם הוא עושה רושם לא טוב. אפשר לשאול אותו לאן הוא מגיע ואז להסביר שזה לא הכיוון שלכם. אם הוא מתעקש, כדאי מאוד להתעקש שלא לעלות.
3. אלא אם ממש אין בררה, נמנעים מלנתק קשר עין עם הציוד. אם מוצע לכם תא המטען, סרבו בנימוס להכניס את חפציכם לתוכו. עדיף לשבת באי נוחות עם כל עולמכם על ברכיכם מאשר לצאת מהרכב ולראות אותו נעלם בענן של אבק.
4. כשנוסעים בצמד או בקבוצה, לא מתפצלים ולא מפצלים ציוד בין שתי מכוניות. מי יודע מתי תגיע האחת ומתי תגיע השנייה ולאן. עדיף גם לא להשאיר חברים מאחור. חכו לרכב מרווח יותר וסעו ביחד.
5. לא נוקבים מראש בשם יעדכם אלא ממתינים לשמוע מהו יעדו של הנהג. אגב, לנהגים ניתנת אותה ההמלצה בדיוק: להמתין עד שהטרמפיסט ינקוב ביעדו ורק אז לאסוף אותו. כטרמפיסטים עליכם לקוות שתתקלו בנהג שלא שמע את העצה הזאת. 

[יובל בן־עמי]