תגלית או תרמית?

רוב המדענים לא מתייחסים ברצינות לנקודות המסתורין הללו, הפזורות במקומות שונים בארצות הברית. יש בהם כאלה החו־שבים שמדובר בתעתוע אופטי ולא בסטייה מכוח המשיכה, ויש החושבים שאין זה אלא מעשה נוכלות.
ארתור שיממורה, פרופ' לפסיכולוגיה מאוניברסיטת ברקלי, הוא מהמתנגדים הנחרצים למסתורין שבנקודות המסתורין. לדבריו, 13 אתרים כאלה נבנו ברחבי ארצות הברית בשנים 1935־1945, יותר ממחציתם הוקמו על ידי אותו אדם, במטרה ליצור רושם של תופעות מסתוריות. שיממורה טוען שאפילו בנו של אחד הבונים העיד כי אביו הקים את אתרי המסתורין הללו כדי להרוויח כסף. רובם, אגב, ממוקמים ליד דרכים ראשיות, מה שהופך את תופעות המסתורין לנוחות מאוד עבור התיירים.
שיממורה לא ניסה להסביר את הסטייה מכוח המשיכה, שכן לטענתו אין כלל סטייה כזו. הדבר היחיד שקיים שם, הוא אומר, זו אשליה אופטית. המחקר שערך ב־1998 יחד עם עמיתו וויליאם פרינצמטאל מראה כי בקתת המסתורין נבנתה בכוונה תחילה בשיפוע של 20 מעלות, כדי לגרום לנו לחשוב שאנחנו חווים מצבים לא רגילים.
למוח האנושי יש צורך ביצירת התמצאות מרחבית, מסבירים החוקרים. לשם כך הוא משתמש ברמזים מהסביבה, כשלר־מזים החזותיים משקל רב ביותר. לטענת החוקרים, המבקרים בבקתה יודעים שהיא משופעת, אך לא יודעים עד כמה. העובדה שגם גופם נמצא בשיפוע מגבירה את השפעת העיוות התפיסתי. גורמים נוספים המשפיעים בדרך כלל על תפיסת המרחב שלנו, כמו האוזן הפנימית ותחושת הכובד של הגוף, הופכים לפחות דומיננטיים בהשפעת התפיסה החזותית.
פרופ' שיממורה אינו המדען הראשון שמנסה להתמודד עם התופעה. אחד ההסברים הראשונים ניתן ב־1943, שנתיים אחרי פתיחת האתר לקהל. חוקר בשם ה.ג. הובארד טען כי מקור המסתורין בהשתברות קרני האור, הנגרמת בשל הבדלים בצפיפות החומר בין גזים שונים באוויר שבמקום.
אחד ההסברים הפופולריים להתנהגות הפיזיקלית המשונה מיוחס לאלברט איינשטיין, שהמיתוס טוען כי גם הוא ביקר באתר. לפי הגרסה הזאת, לפני מיליוני שנים נפל שם מטאור, ומאז הוא קבור מתחת לאדמה ומשבש את כוח המשיכה בסביבה. מדענים שחפרו במקום לא מצאו שרידים של מטאור. ובכלל, טענו, לא נראה שמטאור יכול לשבש את כוח המשיכה במידה שתסביר את התופעה.
דגלאס ווגט הוא התומך הנלהב ביותר של תיאוריית המסתורין. ווגט, החוקר תחומים בלתי קונוונציונליים שרבים מעמיתיו נר־תעים מהם, ערך במקום ניסויים משלו, ומצא שהמצפן שבידו הגיב כמו זה של פרת'ר. הוא גם מקדיש תשומת לב לתגובו־תיהם של מבקרים במקום: יש בהם כאלה שחוטפים כאב ראש באתר, במיוחד באיזור הסטייה. לעומתם יש אחרים, שמדווחים דווקא על הקלה בכאבים.