ציפור מקננת על סף חלוני

 

הן יפות כנף, הן שרות כל אחת את שירתה המיוחדת, אבל התנהגות הציפורים מרתקת את בני האדם לא פחות משירתן ויופיין. אנשים מתחברים בעיקר למה שהם יכולים להזדהות אתו: הקינון וגידול הצאצאים. "זה נושא שמדליק הרבה אנשים", אומרת שלומית ליפשיץ, מנהלת שותפה במרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר הבית. "אנשים מתחברים בעיקר לעניין של הקינון, גידול ילדים כל זה, זה מעורר כל מיני רגשות".
אפשר לראות קינון שמתרחש מול מצלמות אינטרנט (בקמפוסטבע, בלטרון), ורבים עושים זאת, אבל יש מי שמתמזל מזלו לעקוב אחרי קינון של ירגזי או צוצולת בחצר. "בעיני זו תופעה שממש מרגש לראות", אומרת ליפשיץ, ומספרת שבעונת הקינון כמעט ואין יום בו היא לא מקבלת טלפון בעניין: "'מצאנו פה גוזל ושם גוזל, מה לעשות?"
סיפור מיוחד הוא סיפורן של אם ובת מהרצליה, שבמרפסת ביתן החליט לקנן בשנה שעברה זוג צופיות. "אני מקבלת טלפון, אולי אני יכולה לבוא ולעזור כי יש להם קן של צופיות במרפסת, והגוזלים כל הזמן נופלים ממנו", מספרת ליפשיץ ומוסיפה שהצופית אמנם באה לשם לבד, אבל בבית התעניינו ועקבו אחר הקינון ובקיעת הגוזלים. "הגוזלים נפלו מהקן, והן החזירו אותם, הגוזלים נפלו והן החזירו אותם". משלא הבינו מה קורה, קראו לה לעזרה.
"ישבתי שם שלוש שעות עם מצלמה וראיתי את זה", מספרת ליפשיץ. כשבדקה את הקן, גילתה שהיו בו רימות שהציקו לגוזלים שפשוט קפצו שוב ושוב מן הקן לרצפת המרפסת. להורים לקח זמן להבין שהם צריכים להאכיל את הגוזלים על הרצפה, ויחד עם הנפילות הרבות מת גוזל אחד משלושה. בני הבית אלתרו קן: לקחו סלסלה, ריפדו אותה קצת ותלו אותה באותו מקום. את הגוזלים הכניסו לקן המאולתר ואת ההתרגשות הגדולה סביב העניין, והשאלה האם הגוזלים ישרדו, תיעדה ליפשיץ במצלמתה. בסוף אחד שרד.
אפשר גם יותר מאשר רק לקוות שציפור שיר תקנן במקום קרוב שניתן גם לצפות בו. אחד הדברים שניתן לעשות כדי להתקרב לציפורים, ובעיקר כדי לנסות ולקרב את הציפורים אלינו, הוא לבנות תיבת קינון לציפורים המקננות בחורים. יש ציפורים שלא בונות קן זרדים, אלא מקננות בחורים, ובהן סמל המרכז, הירגזי.
תקופת הקינון היא באביב, אבל, כפי שמסביר דורון להב בעמוד המוקדש לעניין באתר המרכז אותו הוא בנה ומפעיל, רצוי להרגיל את הציפורים לנוכחות תיבת הקינון ולדאוג שהיא תהיה שם לפני סוף ינואר. עניין נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא, שאם אפשר שווה למקם את התיבה כך שיהיה אפשר לראות אותה מהחלון. אמנם לא שומעים את שירת הציפורים דרכו, אבל זהו מסתור מצוין, וכך אפשר לראות אותן מקרוב ממש.
גם הצבת תיבות קינון הוא עניין שעדיין אינו נפוץ כל כך בארץ. באנגליה למשל מצוין מדי שנה השבוע הלאומי לתיבות קינון (National Nest Box Week), ושיטוט קצר ברחבי האינטרנט מלמד שבעולם תיבת קינון היא מוצר שאפשר לרכוש במקומות רבים. אפשר גם לרכוש אותן מהמרכז. עם זאת, עם שתי ידיים לא שמאליות במיוחד, פטיש, מסמר, ומקדח גדול, זה לא ממש מסובך לבנות אחת כזו לבד.