פגישות עסקים במקסיקו: עשו ואל תעשו

יחסים דיפלומטיים: הישירות הישראלית יכולה להתפרש כאן כגסות רוח, ומוטב לתת תשובות מעודנות או זהירות. מקסיקנים גם יימנעו מלומר "לא" במפורש. השימוש במניאנה (מחר) אינו בהכרח מציין שמחר ייעשו הדברים. המילה יכולה לציין "מתישהו בעתיד", ולעתים היא רק דרך להתחמק מלומר "לא".

קוד לבוש: גם גברים וגם נשים צריכים להתלבש באופן שמרני, מוטב בצבעים שקטים וכהים. על גברים לענוב עניבה ולנעול נעליים מצוחצחות, נשים צריכות להתאפר. גם לביקור בבתים הפרטיים של המארחים שלכם הגיעו בלבוש עסקי, אלא אם נאמר אחרת.

שפת גוף: אין זה מנומס לשוחח כשידיכם בכיסים, וגם אל תעמדו עם ידיים על המותניים, זה משדר כעס. הניחו ידיים מעל לשולחן. מקסיקנים נוטים לעמוד קרוב לאדם שעמו הם משוחחים – אל תפגינו רתיעה ואל תלכו אחורה.

זמנים: מאנשי עסקים מצפים לעמוד בזמנים. עם זאת, אם הפרטנר המקסיקני איחר בחצי שעה, זה עדיין נחשב שהוא הגיע בזמן. למפגש בילוי תגיעו לפחות חצי שעה מאוחר יותר (חבל שתחכו סתם). אל תצפו שסיכומים לגבי הגשת עבודות ימומשו במועדם.

סבלנות: משא ומתן עלול להתארך ויש להיערך לכך ולהיות סבלניים. אל תיענו מיד להצעות שמוצעות לכם, תשובה מהירה נראית פזיזה.

הכל בכתב: אל תסתפקו בסיכום מילולי. בקשו שהדברים יועלו על הכתב. מומלץ לערוך הסכמים עם עורך דין.

כבוד לבוס: היפגשו קודם כל עם המנהל הבכיר. אין מה להיעלב או להילחץ אם הוא אינו מופיע לפגישות שלאחר מכן.

סמול טוק ובילויים: באופן כללי, מקסיקנים מחשיבים יחסים בינאישיים מעל ליחסים מקצועיים, לכן יש להקדיש לפחות כמה דקות לשיחת חולין. נושאים מתאימים לסמול טוק יהיו התרבות המקומית (כדאי ללמוד קצת על התרבות ועל האתרים לפני שמגיעים) וספורט (בעיקר כדורגל).
אם מציעים לכם לשתות משהו, היענו בחיוב. כדאי להיענות להצעה לבילוי משותף בשעות הערב, זה חשוב ליצירת יחסים בינאישיים טובים. אל תשתו יותר מדי אלכוהול, בעיקר לא נשים.
חשוב: אל תיכנסו להשוואות של מקסיקו לארצות הברית.

תשורות: כשמגיעים לביקור בבית פרטי נהוג להביא בקבוק יין או פרחים.