עוד פארקים מומלצים

> צרפת: פוּטוּרוֹסקוֹפ. הפארק הזה אמור להראות לנו איך ייראה העתיד. אם הם צודקים, המצב לא רע. הפוטורוסקופ (Futuroscope) כולל עשרות אולמות ומתקנים שעוסקים בחידושי הטכנולוגיה, בעיקר בתחום הקולנוע. באטרקציות הבולטות – סרטים תלת ממדיים, סרטים שצולמו בחלל החיצון ותצוגות זיקוקים.
כל זה מתרחש סמוך לעיר פואטייה (Poitiers), כ־350 קילומטר מדרום־מערב לפריז. התשלום עבור כל המתקנים נעשה בכרטיס אחד בכניסה, וקל לזהות את המוקדים המעניינים – שם התור הכי ארוך. בשעות אחר הצהריים המחירים יורדים, והמופע של הערב הוא חלק נפלא מן הביקור. לטעמי, בתחרות עם דיסנילנד פריז – הפוטורוסקופ לוקח בהליכה. אתר אינטרנט www.planete-futuroscope.com.
ממליץ: משה גלעד – עיתונאי ועורך

> הולנד: מדוּרוֹדם. בהאג (Den Hague, דֶן הַאח בהולנדית) נמצא פארק מדורודם (Madurodam), החוגג יובל להיווסדו. זוהי עיר מיניאטורית, המעוצבת כיישוב הולנדי: רכבות ומכוניות, אוניות ומטוסים, פרחים ועוד – והכל בנוי ביחס של 25:1. בדרך יש מכונות המופעלות באמצעות מטבעות, כמו קרונית הממתקים: אם מניחים עליה מטבע, היא נוסעת ל"מפעל הממתקים" וחוזרת עם שוקולד. כל הכנסות האתר מועברות לארגוני צדקה לילדים. פרטים בטל' 4162400־70־31, אינטרנט www.madurodam.nl.
ממליצה: טל ברטוב – כתבת טבע וסביבה

> דנמרק: לֶגולנד. בתחילת המאה הקודמת החל נגר מקומי בעיר בילונד (Billund) שבדנמרק בייצורן של לבני משחק משתלבות מעץ. בשלב מאוחר יותר הוחלף העץ בפלסטיק, וכך נולד אחד המשחקים האהובים בעולם – הלגו. ב־1968 הוקם בצד המפעל פארק לגולנד, שכלל אוסף מבנים ונופים בנויים מלגו. היום לגולנד הוא פארק שעשועים ענקי, ודגמי הלגו הם רק חלק קטן ממנו (אתר אינטרנט www.lego.com/eng/legoland/billund). יש בו עשרות מתקנים, שמחולקים לשבעה אזורים: ארץ ההרפתקאות, ארץ הטירות, ארץ הפיראטים ועוד. מתאים בעיקר לילדים קטנים. ללגולנד יש סניפים גם באנגליה, גרמניה וקליפורניה. פרטים בטל' 0055־7650־45.