נהר גנגס: על שלושה מקורות העולם עומד

כתב: שמעון לב 

אם הייתי צריך לבחור אזור טיול אחד מועדף בהרי ההימלאיה ההודיים – מדרג'ילינג ועד לדאק – היה זה אזור מקורות הגנגס במדינה הצעירה אוטראנצ'ל (Uttaranchal), שהוקמה לפני שנים אחדות. שלושת המקורות של נהר גנגס הקדוש ומקור נהר ימונה שוכנים באזור זה, גבוה בלב הרי ההימלאיה, וכאן מתחילים הנהרות את זרימתם מקרחוני עד בזרם דק עד ליציאתם למישור ברישיקש (Rishikesh). המקומות הללו קדושים להינדואים, ועולי רגל רבים משרכים את רגליהם ומתנשפים מחוסר חמצן במעלה השבילים. כל גורו חשוב בהודו התבודד בעבר בשלג באזורים אלו וניזון משורשים (וכנראה גם מתרומות). טיול בנופי ההימלאיה, במקדשים ובמקורות הגנגס הקדוש הוא במובנים רבים "הודו למתקדמים".

גאמוק: המים יוצאים מפי הפרה
הכפר הקטן והקדוש גנגוטרי (Gangotri, 3,048 מטר מעל פני הים) נמצא בסוף הכביש היוצא מרישיקש ועובר דרך אוטרקשי (Uttarkashi). עולי רגל רבים טובלים במים הקפואים ומבקרים באשראמים. מקור הגנגס עצמו נמצא במרחק של יום וחצי הליכה (בעלייה) בגאמוק (Gaumukh, "פי הפרה"), שם פורץ אחד מיובלי הגנגס מן הקרחון החום. ניתן לחצות את הקרחון ולעלות בעלייה קשה לטפוואן (Tapovan, 4,463 מטר), שם מתגוררים סאדהואים שמעניקים לבאים מחסה ומזון במערות. מעל מתנשא הר שיווילינג (Shiviling, 6,543 מטר), שנוסף על היותו מקום משכנו של האל שיווא, הוא גם אחד המקומות שרק הודו יכולה להציע כמותם מבחינת השילוב של אווירה, סאדהואים מתבודדים ונוף מדהים.

קדרנאת: ניצחון לאמא גנגא
מקדש שיווא העתיק והחשוב של קדרנאת (Kedarnath, 3,584 מטר) שוכן בנוף פסגות מושלג. מעליו מתנוססת פסגת הר קדרנאת (6,970 מטר), ומתחתיו זורם הסון גנגא (יובל של הגנגס). האזור נקרא קדרקאנד (Kedarkand) – משכנו של שיווא – ובו נמצאים מקורותיהם של כמה נהרות הנאספים למנדקיני (Mandakini), מיובליו העיקריים של הגנגס. ניתן להגיע עם הכביש עד הכפר גאוריקונד (Gaurikund), ומשם צריך לעלות ברגל בתלילות 14 קילומטר בחברת עולי רגל רבים המעודדים את עצמם בקריאות "ניצחון לאמא גנגא" כדי להתגבר על הקושי. אפשר גם לשכור פרדה, או לנהוג כמו הזקנות ההודיות השמנות ולהתנדנד על אפיריון עץ כבד, הנישא על ידי סבלים מיוזעים.

בדרינאת: הכי קדוש
המקדש ואתר העלייה לרגל בבדרינאת (Badrinath, 3,150 מטר) – משכנו של וישנו – הוא המקום הנגיש ביותר ואפשר להגיע אליו ברכב. זהו גם אחד המקומות הקדושים ביותר בהודו. למקום יש קשר הדוק לפילוסוף ולמנהיג הדתי החשוב שנקרצ'ריה, וכהן המקדש בא מכפר הולדתו של שנקרצ'ריה במדינת קרלה. המקדש המרכזי עמוס בעולי רגל, ולאחר ביקור בו נהוג לטבול בבריכות המעיינות החמים שמתחתיו.
האזור משופע באתרים, נסיעות וטרקים מדהימים: אתר הסקי הטוב ביותר בהודו נמצא באולי (Auli); עמק הפרחים המפורסם בשפעת פרחיו ובטרקים שלו ואגם המקונד 
(Hemkund) נמצאים בדרך לבדרינאת; מסלולי הליכה יוצאים לשמורת הטבע (הסגורה ברובה) של ההרים ננדה דווי (Nanda Devi, 7,816 מטר) וטרישול (Trishul, 7,127 מטר) המיוחדים; טרק לאגם רופקונד (Roopkund), שבו שקועים מאות שלדים מסתוריים. האזור המופלא עדיין לא הוצף במטיילים, שלרוב מעדיפים את מסלול הטיול הקבוע דהרמסלה-מנאלי-לֶה. כמו שאמרנו: הודו למתקדמים. ואולי מוטב שיישאר כך.