מידע נוסף

טרק "סובב אנאפורנה"
רכס האנאפורנה הוא חלק משרשרת הרי ההימלאיה, המהווים גבול טבעי בין נפאל לבין סין, שכנתה מצפון. פסגות הרכס מתנשאות לגובה של יותר מ-8,000 מטר, וזהו אחד מאזורי התיירות הפופולריים והמרתקים בנפאל. אנחנו בחרנו במסלול "סובב אנאפורנה" (Annapurna Around), המקיף את פסגות הרכס. תחילת הטרק במעלה נהר מארסיאנגדי (Marsyangdi) עד למעבר ההרים בגובה המרבי של 5,416 מטר בת'ורונג-לה (Thorung-La), והמשכו במורד נהר קאלי גאנדקי (Kali Gandaki), עד הכפר בני (Beni) ומשם חזרה באוטובוס לעיר פוקרה.
אורך המסלול ההיקפי הוא כ-260 קילומטר בהליכה, ונמשך כ-21 יום. ניתן לקצר את המסלול בכ-7 ימים באמצעות טיסה לפוקרה מעיירה בשם "ג'ומסום" (Jomsom) שנמצאת מהלך שלושה ימים ממעבר ההרים. התקופה המתאימה ביותר לטיול היא בחודשים אוקטובר-דצמבר וכן ממרץ עד מאי.

מחלת גבהים
מחלת גבהים היא הבעיה השכיחה ביותר בטיפוס לגובה. תסמיניה הם: כאבי ראש, קוצר נשימה, עייפות עד כדי אפאתיה, הכחלת השפתיים, נפיחות בפנים, אובדן תאבון, בחילה ולעיתים הקאות, סחרחורת ועוד.
בעוד אנחנו מתנשפים במעלה ההר, כדוריות הדם שלנו עובדות במרץ על מנת לספק לגוף את כמות החמצן הנדרשת. חשוב לתת לגוף זמן הסתגלות לגובה, כדי שיוכל לייצר עוד כדוריות דם.
בערים הראשיות קטמנדו ופוקרה ניתן לרכוש מפה של המסלול. על המפה מסומנים הכפרים בהם מומלץ לבצע חניית לילה. החנייה נגזרת למעשה מקצב העלייה המומלץ להסתגלות לגובה.
בגבהים הנמוכים יחסית, עד 2,800 מטר, מומלץ לעלות לא יותר מ-600 מטר ליום. מעל 3,000 מטר לא כדאי לעלות יותר מ- 400 מטר ליום.

טיפים מעשיים
ציוד 
* השלמות ציוד, ובעיקר ביגוד חם כמו מעילים דו שכבתיים, גופיות תרמיות, מכנסים אטומים לגשם, גרביים  סינתטיות ועוד, עשינו בקטמנדו בירת נפאל. יש שם הכל ויותר בזול. 
* קנינו נעליים איכותיות. כדי שנתרגל אליהן והן יתרגלו אלינו, הקפדנו לצעוד בבית ובמשרד עם נעלי הליכה מדוגמות בשבועות שלפני הטיול. 
* הרכישה הכי משמעותית שעשינו היו שני מקלות הליכה, שהפכו להיות ידידינו הטובים ביותר ותמכו בנו ברגעים קשים.

ההתארגנות לטרק
* לפני שניגשים לארוז את התרמילים באופן סופי חשוב לעשות שוב מיון ולצמצם עד כמה שניתן את הציוד.
*כדאי לקחת פורטר (סבל) שסוחב את התרמיל. הודות לפורטר הרשינו לעצמנו "להתפנק" קצת. כך למשל, לקחתי שתי חולצות לשבועיים במקום אחת!

האוכל
האוכל הנפאלי טעים מאוד – זה לא המקום לעשות בו דיאטה! קשה להאמין שבמטבחים האפלוליים בהם אין חשמל ומים זורמים מצליחים הנפאלים לבשל אוכל כה טעים.

*נחמד ל"תדלק" ולהתמלא באנרגיה עם תה ו"צ'אפטי", או עם "דאל באט", המאכל השכיח ביותר בטרק – אורז ועדשים עם מרק והמון קארי. ברוב המקרים אפשר למלא מחדש את קערת ה"דאל באט" ללא ההגבלה וללא חיוב.
*הפורטרים המליצו לנו שככל שנעלה בגובה נאכל עם ערב מרק שום, לחיזוק המערכת החיסונית ולהגברת חום הגוף, וכך היה.
*לא כדאי להגיע רעבים לארוחות בגסט האוס. מסיבות של חסכון ומחסור באמצעי קירור הם לא מחזיקים אוכל מוכן. הנוהל הוא שעם ההזמנה של האוכל בעלת הבית מדליקה את האש, שולחת את הילדים להביא מים מהמעיין הסמוך, ומתחילה לבשל את האוכל לפי ההזמנה.