מידע מעשי

> כללי: מרבית החברות שהוזכרו בכתבה מתגוררות בטריטוריות מבודדות באזורי סוואנות, מדבריות ויערות גשם. הן אינן רגילות לביקור תיירים ואינן ערוכות לכך. הפרטים המובאים להלן אינם בגדר המלצה לביקור עצמאי באיזור. החוויה של מפגש בלתי אמצעי עם בני שבטים אלה היא מרתקת, אך עלולה להיות מסוכנת ללא תכנון קפדני.
> הכנות: לפחות חודש לפני היציאה יש לברר היכן נמצאים השבטים שאתם מעוניינים לבקר ולפנות ללשכת הבריאות המחוזית, הקיימת בכל עיר גדולה בארץ, לקבלת פרטים על תרופות שבהן יש להצטייד ועל חיסונים שצריך לקבל. בירושלים, טל' 5314897־02; בתל אביב, טל' 5634848־03.
> הגעה: תחבורה ציבורית אינה מגיעה לאזורי המחיה המסורתיים של מרבית השבטים המוזכרים בכתבה. לרוב אי אפשר בכלל להגיע אליהם בנסיעה (אין כבישים), וגם במקרים שבהם זה אפשרי, הגעה ברכב פרטי עלולה להיראות כמעשה חריג. עדיף לבוא ברגל, וחובה ללכת בליווי של בן המקום. כדי לעשות זאת יש להתמסר לידי תושבים מקומיים ולרכוש את אמונם, כדי שיסכימו ללוות אתכם אל מקום מגוריהם המרוחק (ולעתים גם המבודד). לצורך כך עליכם לאתר תחילה תושב מקומי, הדובר גם בשפתכם (אנגלית, צרפתית, ערבית) וגם בשפתם של אנשי הקבוצה שאותה אתם מעוניינים לבקר, ולבקש את עזרתו. מומלץ לבקר באחת העיירות ביום השוק, אז באים בני השבטים מהאיזור למכור את תוצרתם ולהצטייד במוצרים שונים. יש לוודא שהמלווה אמין ושכוונותיו ישרות. לא מומלץ לסמוך על מי שיבקש מראש כסף עבור שירותיו, אולם יש להביא בחשבון שהוא ראוי לתמורה עבור עזרתו, וכך גם בני שבטו המארחים (התמורה לא חייבת להיות כספית. טבק, שקיות ניילון, סכיני מטבח ומוצרים שימושיים אחרים יתקבלו בברכה). מומלץ ליידע מישהו בעיירה על יציאתכם למסע ועל מועד החזרה המשוער. יש להימנע מצילום ללא קבלת הסכמה מראש מהאנשים המצולמים.
> שבטים: בכמה אזורים באפריקה השבטים המסורתיים ידידותיים יותר מאשר באחרים, וגם תשתית התיירות נוחה יותר. המעוניינים לצאת להרפתקה יוכלו למצוא, בין היתר, את השבטים המסורתיים הבאים: מאסאי – בדרום קניה, ליד שמורת מאסאי מארה (Maasai Mara), ובטנזניה, ליד נגוֹרוֹנגוֹרוֹ (Ngorongoro) או באיזור סרנגטי (Serengeti); סַמְבּוּרוּ – בצפון קניה, ליד העיירה מָראלַל; טוּרקאנה – בצפון־מערב קניה, ליד ימת טוּרקאנה; הימבה – סמוך לגבול בין אנגולה ונמיביה.
> אזהרה: המטיילים בצפון קניה עלולים להיחשף למלחמות בין שבטים ולשוד דרכים. מומלץ לוודא מה המצב בשטח לפני יציאה לאזורים המבודדים.