מידע מעשי

> אשרה והגעה: ישראלים זקוקים לאשרת כניסה ושהייה בסין, שאותה אפשר לקבל בשגרירות סין בישראל, רחוב בן יהודה 222, תל אביב. מחלקת האשרות פתוחה בימים ראשון־חמישי בשעות 9:00־12:30. פרטים בטל' 5467242־03. לשנחאי אפשר להגיע בטיסות היוצאות מדי יום מערים שונות באירופה, מבייג'ין בסין ומהונג קונג, יעדים שאפשר להגיע אליהם מהארץ בטיסות ישירות. חברת התעופה התורכית מציעה טיסה מתל אביב לשנחאי דרך איסטנבול. לשנחאי אפשר להגיע מבייג'ין גם באמצעות רכבת מצוינת, בנסיעה הנמשכת כ־14 שעות.
> מצבות וסיורים: המצבות היהודיות שהתגלו יוצגו ככל הנראה בעתיד באתר כלשהו בשנחאי, אולי בחצר הפנימית של בית הכנסת אוהל משה. אין כרגע פרטים נוספים, אולם אפשר יהיה להתעדכן אצל ג'ורג'יה נוי, באמצעות דואר אלקטרוני shanghaijews@hotmail.com. נוי מציעה סיורים בעקבות ההיסטוריה היהודית של שנחאי. יש לתאם מראש באמצעות דואר אלקטרוני.
> אתרים יהודיים: מוזיאון יהודי קטן נמצא במבנה שבו שכן בעבר בית הכנסת אוהל משה, ברחוב צ'אנג יאנג מספר 62 ברובע הונגקו. הכניסה בתשלום. מומלץ לשוטט בסמטאות הצפופות של הרבעים הונגקו ויאנגפו (Yangpu), שם חיו הפליטים היהודים מאירופה במהלך מלחמת העולם השנייה בעוני ובצפיפות, ולכן זכה האזור לכינוי "הגטו של שנחאי". בית הכנסת הגדול של העיר, הספרדי, אוהל רחל, נמצא במתחם משרדי החינוך של שנחאי, ברחוב סאן־שי מספר 500. הוא סגור למבקרים פרטיים. הכניסה אפשרית רק לקבוצות, בתיאום מראש; פרטים אצל ג'ורג'יה נוי. בית הקהילה היהודית הנוכחי של שנחאי נמצא בשכונת גובאי ברחוב הונגשיאו מספר 1720, וילה מספר 2. טל' 62780225־8621. במקום יש בית כנסת ומסעדה כשרה. מלון פיס (בעבר מלון קתאי) על 12 קומותיו, שהיה שייך לויקטור ששון ונחנך ב־1930, הוא עדיין אחד מסמליה של העיר. הוא נמצא ברחוב ננג'ינג דונגלו מספר 20 (טל' 63216888־8621, פקס 63290300־8621). מחירי הלינה גבוהים מאוד, אך גם אם לא תלונו שם מומלץ להיכנס ולהתרשם מעיצוב הפנים בסגנון אר־דקו אירופי. "ארמון הילדים", שהיה בעבר אחוזתו של איליי כדורי, נמצא בפינת הרחובות יאן־אן וצ'אנג שו, סמוך לכביש העילי הפנימי.
> טיפ למטיילים: חובה לצאת מהמלון עם הכתובת המדויקת של יעדכם כתובה בסינית. לכל שם לועזי יש שם סיני אחר לגמרי ונהגי המוניות אינם מבינים אנגלית. זכרו להחזיק בכיס את כרטיס הביקור של המלון, כדי שתוכלו לחזור אליו.
> אינטרנט: מידע כללי ותיירותי על סין ועל שנחאי תוכלו למצוא באתרים הבאים:
www.chinavista.com/shanghai/home.html;
www.shanghaiguide.com;