מועדון האנרכיסטים המתורבתים

"לצערנו, יש יותר מדי מבוגרים שכשהם גדלים הם שוכחים שגם הם היו פעם ילדים", כתב פעם אריך קסטנר. אחד מהם הוא כנראה אותו שוטר ממשטרת מחוז תל אביב, אשר עצר כמה צעירים שהשתתפו השנה בתהלוכה לרגל 35 במאי, הוא 4 ביוני – "יום מועד לניסים ונפלאות", כפי שכתב קסטנר בספרו, והתאריך הרשמי של ארגונים בלתי רשמיים רבים ברחבי העולם, המקיימים אירועים בהשראת הספר "35 במאי או קונרד רוכב אל הים הדרומי".
החוגגים עברו ברחובות תל אביב כשהם מחופשים, שורקים במשרוקיות ומניפים דגלי פיראטים, אבל מהמשטרה נמסר ש"המפגינים היו לבושים בבגדי כת השטן. הם התפרעו וגרמו למהומה ברחוב. ירדו לכביש ועלו חזרה למדרכה. החזיקו כל מיני אביזרים ביד והפריעו למהלך התקין של הולכי הרגל", כמו שדווח בעיתונים ב־7 ביוני השנה.
"הרעיון הוא לקחת תבניות של יום יום, כמו עגלות סופרמרקט, ופשוט להכניס לתוכן דברים מוזרים. לגרום לאנשים לעצור ולקמט את הגבות. פשוט להסתובב ברחוב ולראות מה יקרה. אולי זה ייגמר במשחק כדורגל או במלחמת מים", אמר אחד המשתתפים. נציגי החוק עדיין בודקים חשדות, שלפיהן קבוצת בני נוער זו, או קבוצה אנרכיסטית אחרת שחגגה את 35 במאי, אחראית גם להחלפת שלטי הרחובות בלב תל אביב באותו זמן: שמות מהוגנים כמו שדרות ח"ן, רוטשילד, בן גוריון, שינקין ואחרים הוחלפו בשמות של גיבורים רעים בסדרות ילדים. פינת רחוב אבן גבירול ושדרות בן גוריון הפכה לרחוב ספחת פינת ל"ה באייר, ולכן משערים כי מאחורי התעלולים היצירתיים ומלאי הדמיון האלה מסתתרים מעריציו של קסטנר, שגיבורי ספרו עוברים בדרכם אל הים הדרומי גם בארץ העצלנים ובעולם הפוך, שבו "הכניסה מותרת רק בלוויית ילדים", ואף מבקרים ב"בית ספר להורים קשי חינוך".
מתברר שגם בירושלים חוגגים ב־4 ביוני. מיכאל דק, המתרגם של ספרי אריך קסטנר ומי שעומד בראש המועדון הירושלמי של 35 במאי, מפקפק בקיומו של המוסד הזה. "עד עכשיו היו לנו שתי פגישות, אבל בשנה שעברה, לאחר שערכנו בבית הקפה־ספרים 'תמול שלשום' אירוע מיוחד לרגל מלאת מאה שנה להולדתו של קסטנר, צלצלו אלי המון אנשים, ואני חושב שיש מקום להקמת המועדון".
גילת פרג, חוגגת ירושלמית ותיקה של 35 במאי, מתקוממת: "מיכאל לא מעודכן. עד שאחותי עזבה את הארץ נהגנו לחגוג בכל שנה". במפגש האחרון, למשל, היא הפכה את הגינה שלה לארץ העצלנים. היא קישטה את הדשא במטריות של שוקולד והשמועות אומרות ששוטטו שם גם תרנגולות שמרגליהן השתרכו מחבתות מצוחצחות. האורחים הביאו ממאכלי החג המסורתיים – ביצים מרובעות וסלט בשר עם רוטב פטל. "אנחנו אנרכיסטים מתורבתים", אומרת פרג ומבקשת ליצור קשר עם הקבוצה התל אביבית. אולי בשנה הבאה ייהפך חג האנרכיסטים לאירוע לאומי.

דבי הרשמן