מה מצאנו ולא ידענו

עדני כרבולתי ועופות אחרים
רגע גילוי ציפור גן העדן האבודה, הידועה יותר בשם ציפור גן עדן המשושה של ברלפש (Parotia berlepschi) או העדני הכרבולתי, שחברי המשלחת לא ראו מעולם, נחשב אחד הרגעים המרגשים של המשלחת. מין זה, המצוי באוספים משלהי המאה ה־19, צולם הפעם לראשונה. עד כה איש לא ידע היכן שוכנת ציפור זו, שזכתה לשמה הודות לשש הציציות היפות שבראשו של הזכר – עשרה סנטימטרים אורכן – שהוא זוקף ומנענע בעת מצגי החיזור שלו. החוקרים סבורים שתושבי האזור נהגו בעבר הרחוק לצוד אותה כדי להשתמש בנוצותיה המפוארות לצרכים טקסיים. מאז התגלתה בשלהי המאה
ה־19 נהרו משלחות רבות לאזור כדי למצוא אותה, אך לשווא. והנה, ביום השני של המסע הפתיע את החוקרים זוג ציפורי גן עדן שחדר לשטח המחנה, והזכר החל במצגי החיזור שלו אחר הנקבה. "כשראינו אותה לראשונה הייתי מוקסם ומהופנט מכדי לשוב למחנה ולהצטייד במצלמה", אמר ד"ר ביהלר. בסך הכל נספרו באזור יותר מ־225 עופות מקננים, בהם 13 מינים שונים של ציפורי גן עדן.

דבשני אוסטרלו־פסיפי
מין חדש למדע של דבשני התגלה באי – Smoky Honeyeater. למין זה יש מסביב לעינו כתם בצבע כתום בהיר הנמשך כעור מדולדל התלוי בצווארו. מין זה של ציפור־שיר ממשפחת הדבשניים (Meliphagidae) משתייך לקבוצת ה־Honeyeaters, מעין יונקי־דבש אוסטרלו־פסיפיים. המין החדש נושא כתם כתום בוהק על פניו ומוכר רק לתושבים המקומיים.
זהו המין הראשון של ציפורים המתועד באי מאז 1939. הוא משתייך למשפחה שיש בה לפחות ארבעים סוגים, ויותר מ־170 מינים של ציפורי־שיר שאורכן 10־45 סנטימטרים, לרבות המקור.

קנגורו אילני זהוב־גלימה
לקנגרו אילני זהוב־גלימה (Dendrolagus pulcherrimus) נשקפת "סכנת הכחדה ממשית". הוא שוכן באזורים מיוערים. הוא טרם נצפה בחלקי האי המשתייכים לאינדונזיה, ולכן נחשב מין שנכחד משם. משקלו מגיע לכ־15 קילוגרם.

צפרדעים
כשישים מינים של צפרדעים, מהם יותר מעשרים מינים חדשים למדע, נחשפו באי. החוקרים התרגשו לגלות אוכלוסיות בריאות של הצפרדע הנדירה ששמה המדעי Nyctimystes fluviatili, ושידוע עליה מעט מאוד. החוקרים אף איתרו מין נדיר אחר ששמו המדעי Xenorhina arboricola, שהיה ידוע עד כה רק בשני אזורים קטנים בפפואה ניו־גיני. לדבריהם, כמעט כל הצפרדעים שגילו משתייכות לסוג אחר. אחת מהן, אורכה כ־14 מילימטרים בלבד.

קיפודן חרטומני
קיפודן חרטומני משתייך לביבאים (יונקים מטילי ביצים) שנמצאים כמעט אך ורק באוסטרליה. הוא לא פחד כלל מבני אדם והתיישב בחיק החוקרים.
עד כה טרם התגלו ביצי מין זה, הנחשב אחד המסתוריים ביותר מבין המינים החדשים, ומעולם לא הטיל ביצים בשבי.

פרפרים וצמחים
הצוות זיהה יותר מ־150 מיני פרפרים, מהם ארבעה מינים חדשים למדע, וכמה תתי־מינים לא מוכרים. נחשפו יותר מ־550 מינים של צמחים, בהם בלט פרח רודודנדרון (Rhododendron) לבן שקוטרו כ־15 סנטימטרים, שנבל ונשר לקרקע לאחר כמה ימי פריחה בלבד. הפרח הזה נחשב עתה לגדול ביותר מבין פרחי מיני הרודודנדרונים שנמצאו בעולם.
נראה שיש עוד פרפרים רבים שלא נתגלו. "המסע היה בעונת הגשמים, שבה מספר החרקים המעופפים מוגבל", אמר ביהלר. "משלחת שתבקר במקום בעונה היבשה עוד תגלה בוודאי פרפרים רבים אחרים.