מה זה פה, טיילת?

טיילת כרמל, נתניה
הטיילת של נתניה נמשכת כמעט ברצף לאורך מצוק הכורכר, במקביל לחופים, מהחוף הנפרד קריית צאנז בצפון, דרך חוף הרצל, חוף ארבע העונות וחוף זבולון, ועד לחוף ארגמן בדרום. הקטע הצפוני, הישן, מעוצב בכבדות, עם פרגולות רבות מדי וגדולות מדי שחוסמות את המבט לים. לכאן מתנקזים אמנים ואומנים עם דוכנים, ויש גם במה להופעות. הקטע הדרומי, שמתחיל במלון כרמל, נופי מאוד, אוורירי ומתמזג יפה ברכס הגבוה ובנוף לים. המדשאות שלאורכו מטופחות, ומתקני השעשועים לילדים עשויים עץ ומתוחזקים היטב, ובני גילים שונים מגיעים למקום להליכה ספורטיבית ולהרגעת הנפש. אטרקציות: מסעדת תמוז הנחשבת עברה לאחרונה מחוף פולג שבדרום העיר לחוף ארגמן. מעלית החוף שבחוף זבולון עושה את כל הדרך ממרומי המצוק ועד לחוף ובחזרה. במרכז הטיילת יש מנחת שבו אפשר לשכור מצנחי רחיפה עם מדריך. (גליה גוטמן)

טיילת בת ים
הטיילת של בת ים היא מהפך. עד לפני שנים אחדות היתה מוזנחת ובעלת תדמית בעייתית, אבל מאז עברה מתיחת פנים יסודית, וכיום היא מטופחת, פעילה ושוקקת חיים, עם גינות ופרחים, בתי קפה ואפילו בריכות שחייה. הטיילת נמשכת מחוף סי פאלאס בצפון הגובל ביפו ועד למלון קולוני ביץ' שבמרכז בת ים. זו טיילת בגובה העיניים, בגובה פני הים, נושקת לחופי העיר: חוף הסלע המיתולוגי שלפני ארבעים שנה היו מגיעות אליו באוטובוס מרחובות ומגדרה אמהות עם סלים וילדים, כדי שייפתח להם התיאבון, וכיום צעירים משחקים בו מטקות ומבוגרים עושים בו התעמלות. הקטע הדרומי של חוף הסלע הוא המֶכָּה של גולשי בת ים, ואם מטיילים כאן בערב אפשר לראות אותם גולשים לאור פרוז'קטורים. המדשאות המשתפלות של חוף ירושלים צובעות את הטיילת בירוק, בשבתות יש ברחבה ריקודי עם שמתערבבים ברוסית, ובאמפיתיאטרון החדש שבשדרות העצמאות הניצבות לטיילת נערכים קונצרטים ומופעים. בריכות Bora Bora (עם מי ים) שמול מלון מרקור הן אטרקציה לילדים, עם בריכה חצי אולימפית, בריכה לפעוטות וקורסי שחייה (שעות: א' 13:00־18:00, ב'־שבת 8:30־18:00). (גליה גוטמן)

הטיילת של תל אביב
לתל אביב טיילת ארוכה ומתארכת. לאורך הטיילת, המוגבהת במטר או שניים מהחול אשר על שפת הים, סככות צל וספסלים לשבת. במעקה העציצי הארוך מוצאת צמחיית הבר החופית מקום להכות בו שורש, ובני הנוער מקום לשבת (ולכבות את הסיגריות). אז מה יש פה בכלל? הכל.
זו תל אביב ככלות הכל. רוכבי אופניים וכאלה שרצים וכאלה שהולכים וכאלה שמטיילים עם כלב ובלעדיו, וכאלה שרק יושבים לנשום אוויר נקי של ים. הכביש שעובר לאורך הטיילת הוא אחד המקומות היחידים שבהם פקקי תנועה בשתיים בלילה הם עניין סביר. בערבי הקיץ יוצאים המונים להתקרר מעט בטיילת. פה ושם דוכן של רוכל, ושמחת קיץ סתמית של חול בכל.
ב־1998 נבנה ההמשך הדרומי של הטיילת מגן צ'רלס קלור ועד נמל יפו, ומצפון לגורדון עוברת הטיילת לרגלי רכס הכורכר עטור חבצלות החוף. בשנים האחרונות נעשות עבודות פיתוח בנמל תל אביב ובאזור שפך הירקון, ונפתח קישור להולכי רגל עד לנחל והלאה לפארק הירקון. בעירייה מבטיחים "קו רציף בין כל חופי תל אביב־יפו", מחוף גבעת עלייה ועד חוף תל ברוך. נדמה שיעברו עוד כמה שנים עד שיצליחו להעביר טיילת ברצועה שבה נמצאים תחנת רדינג, שדה התעופה שדה דב וקבוצת בנייני המגורים של סי אנד סאן. שווה לחכות. (גילי סופר)