ליבה המקודש של גרמניה הפגאנית

האזכור הכתוב הראשון של אקסטרנשטיינה הוא מהמאה ה־11, כאשר משפחת אצולה, שהיתה בעלת האדמות באיזור, העבירה את הסלעים ואת אדמת היער שסביבם לרשות מנזרים בפאדרבורן (Paderborn) הסמוכה, שכמה מנזיריה התבודדו באתר כבר שנים רבות קודם לכן. נזירים ממנזר אבדינגהוף (Abdinghof) בפאדרבורן הרחיבו אז מערות שהיו קיימות באתר וחיו בהן. ממסמכים מהמאה ה־14 ואילך, שנכתבו על ידי אנשי דת נוצרים מהסביבה, עולה כי בימי הביניים היה המקום מעין אתר עלייה לרגל.


כומר והיסטוריון בשם המלמן, שחי לא רחוק מכאן, בעיר למגו (Lemgo), היה הראשון שטען, בשנת 1564, כי אקסטרנשטיינה היה מקדש פגאני, שהוסב לאתר נוצרי במאה השמינית בידי קרל הגדול, מנצֵר הסקסונים. לא ברור על מה הסתמך המלמן בקביעתו, אולם ברחבי אירופה קיימות לא מעט דוגמאות לשינוי ייעודם של מקומות פולחן פגאניים לצרכים נוצריים.
רבים מאתרים אלה נהרסו במהלך ימי הביניים, בטענה שנעשה בהם פולחן שדים או שטן, אולם באקסטרנשטיינה, למרות שינויים רבים שנעשו בתקופות שונות, המזבח שבפסגת האבן המרכזית לא נפגע. אם אכן היה כאן מקדש קדום, אולי נהגו בו בהתאם להנחיות שנתן כבר בראשית המאה השביעית האפיפיור גריגורי הגדול: "בשום מקרה אין להרוס את מקדשי האלילים, כי אם רק את הצלמים עצמם. בשל היותם של מקומות הפולחן לשֵדים בנויים לתלפיות, קל יהיה להסב אותם למקום עבודת האל האמיתי".

יער טאוטובורג וסביבתו נחשבים לליבה המקודש של גרמניה הפגאנית. כאן התרחשו עלילות הגבורה של רבים מהמיתוסים של העמים הגרמאניים, וכאן גם הביס הרמן (ארמיניוס), מנהיג שבט החרוסקים הטאוטוני, את לגיונות הצבא הרומי בשנת 9 לספירה, והפך לגיבור הלאומי ההיסטורי הראשון של גרמניה. לא פלא כי בשנים שבהן התגבש הלאום הגרמני תמכו רבים בהשערה שכאן עמד האירמינסול הקדוש – עמודי פולחן סקסוניים או עץ החיים הגרמני – ויש כאלה הטוענים כי פירוש המלה אירמינסול הוא "העמודים של אירמין", אל גרמאני עלום.
לפופולריות של הרעיון תרם תבליט ייחודי בסגנונו, שנמצא בחזית הסלע המרכזי ונחשב לפסל הנוצרי הראשון מסוגו בכל צפון מערב אירופה. התבליט, שנעשה כנראה במאה ה־12, מתאר את הורדת ישו מהצלב – נושא שהוצג באינספור יצירות נוצריות. אולם כאן מוצגים גיבורי הפרשה בתלבושות סקסוניות, ובניגוד לסולם המופיע בדרך כלל בתיאורי סצנה זו, יש כאן תבליט של עץ נטוי. חסידי הסברה כי אקסטרנשטיינה היה מקום פולחן סקסוני טוענים כי עץ זה הוא האירמינסול.