כוחות מרפא והדחף המיני

כמה קבוצות אינואיט בקנדה ובאלסקה האמינו שלזוהר הצפוני יש כוחות מרפא, בעיקר לבעיות לב. שמאנים נהגו לערוך מסעות רוחניים לתוך הזוהר כדי לקבל עצות רפואיות. כיום דווקא חוקרים אם יש קשר בין הזוהר הצפוני לבין ריבוי התקפים פסיכוטיים והתקפי לב.
יש הטוענים כי הזוהר הצפוני גורם לדחף מיני בלתי נשלט, וידוע כי זוגות יפנים רבים מגיעים לאלסקה בחורף במיוחד כדי להתעבר תחת האורות, מתוך אמונה כי הילד שייוולד יהיה בר מזל ובעל יתרון על פני ילדים אחרים. פרופ' דירק לומרצהיים, המתמחה בחקר הזוהר, מגיב בחיוך: "זה מיתוס. לא ידוע שתושבי אלסקה, קנדה, סיביר או סקנדינביה מחוננים יותר משאר אוכלוסיית העולם. הזוהר אמנם מתרחש בכל שעות היום, אך לראותו אפשר רק כשחשוך. זהו גם הזמן המועדף על רוב האנשים לקיום יחסי מין. אולי זה הקשר".

 ברית עם אלוהים 
בדומה לקשת בענן בתנ"ך, נחשבו אורות הצפון במסורות מסוימות סימן לברית בין האדם לבוראו לאחר המבול. לפי אמונתם של בני השבט האינדיאני אלגונקווין (Algonquin), שחיים סמוך לאוטווה (Ottawa), בירת קנדה, האל נאנאבוזו (Nanahboozho) הבטיח להאיר את השמים מדי פעם לאחר שיבשה הארץ. הזוהר הצפוני הוא ההוכחה שלו שהברית נשמרת.