יהודי אירלנד

על יהודים באירלנד יש עדויות כבר מהמאה ה־12 וה־13. הם ישבו בעיקר בדבלין ועסקו במסחר ובהלוואה בריבית. הם עזבו כנראה עם יהודי אנגליה שגורשו בשנת 1290 ושבו אליה במאה ה־17 עם חזרת היהודים לאנגליה תחת שלטונו של אוליבר קרומוול. תחילה הגיעו ספרדים־פורטוגלים ואחריהם האשכנזים. עם ההגירות הגדולות ממזרח אירופה לאמריקה במאה ה־19 פנו מעטים, במתכוון או שלא, לאירלנד, ורוב מקורותיה של הקהילה היהודית באירלנד של ימינו הם מסוף המאה ההיא. חברי קהילת קורק מספרים בחיוך שכשהאונייה עגנה בעיר שמעו היהודים כי הם בקורק, והתבלבלו עם ניו יורק. קהילות קטנות נוסדו גם בדבלין, בבלפסט, בלימריק ועוד. השכונות היהודיות כונו ומכונות עד היום ג'וטאון או "ירושלים הקטנה".
בדבלין יש כמה אתרים יהודיים שכדאי לבקר בהם. ביתו של הרב הראשי הראשון של אירלנד, לימים רבה הראשי האשכנזי של מדינת ישראל ואביו של נשיא המדינה השישי חיים הרצוג, הרב יצחק הרצוג, נמצא ב־33 Bloomfield Ave. ב־ Rathfarnham Roadניצבת יד זיכרון ליהודים שנספו בשואה, ובבית הקברות הישן אפשר לבקר בתיאום מראש. המקום הטוב ביותר ללמוד בו על חיי היהודים בדבלין הוא המוזיאון היהודי שב־3-4 Walworth Road, off Victoria Street, הממוקם בבית כנסת שנסגר בשנות השבעים של המאה הקודמת בשל מיעוט המתפללים באזור. אולם בית הכנסת היפה שוּמר ומוצג כחלק מהתערוכה.
היהודי המפורסם ביותר באירלנד הוא גיבור "יוליסס", ליאופולד בלום, אף שמעולם לא חי. הוא נולד ב־52 Upper Clanbrassil Street, והמקום שהתגורר בו,
7 Eccles street, הוא אטרקציה תיירותית. כדאי לצפות בחזיתו המרשימה של
בית הכנסת גרינוויל הול (Greenville Hall) שב־228 South Circular Road, שאינו פעיל. בית הכנסת הגדול ב־ 36-37 Adelaide Roadנוסד בשנת 1892, יש בו כאלף מקומות ישיבה, אך בגלל מיעוט מתפללים עתידו אינו ברור.
משיא של כ־5,500 נפשות בשנות הארבעים של המאה הקודמת צנח מספר היהודים באירלנד לכ־1,300 נפש כיום. הגורמים לכך הם הגירה לארצות הברית ולאנגליה, עלייה לישראל, התבוללות ונישואי תערובת.

[עדנה עסיס]