יהדות השרירים

 האורפלים בירושלים הם עדה קטנה, המונה כ־5,000 נפש ומחזיקה בית כנסת ברחוב בצלאל. בפולקלור המקומי, הם ידועים כחמי מזג, גבוהים וחסונים. בסמטאות ירושלים כינו אותם "יהדות השרירים", ומהם צמחו מיטב האבדאייתים ומספרי הסיפורים של שוק מחנה יהודה.
אין כמותם בסלסול סיפורים ערבסקיים, שמתחילים ונגמרים במכות, אבל באמצע

ברחובות אורפה נשים רעולות פנים וגברים עם שרוואל, בעלי מלאכה ורוכלים עם עגלות סוסים 
צילום : אירית זילברמן

יש הרבה חוכמת חיים והרבה צחוק, ומרוב צחוק יש גם הרבה דמע.
גם הדמעות של אלה שחטפו מכות. במיוחד חטפו מהם שכניהם הכורדים, שבאו לירושלים 20 שנה אחריהם וניסו לומר להם: אחינו אתם. אבל האורפלים לא רוצים ששום כורדי יהיה אח שלהם, ועברו ישר לידיים. מדי שבת הם היו יורדים לגן סאקר ומפליאים מכותיהם בכורדים.
למרבה המזל, ימי המכות חלפו מהעולם, וכיום האורפלים והכורדים חיים בשלום, ואף יש ביניהם נישואי תערובת לא מעטים, אבל דבר אחד לא השתנה: הישמרו מלומר לאורפלי שמוצאו כורדי.
עם גיבורי האורפלים בירושלים נמנים רחמו הצדיק מהמסעדה, שהאכיל את
כל עניי ירושלים, דוד הקטן, מלך ירושלים, שניצח את קזבלן הידוע בקרב אגרופים ביפו, ואחרון האבדאייתים, חיים אסלן, שהכניע חמור ג'ינג'י עם עיניים ירוקות בראסיה אוריגינל.

מרכז אורפה. אוכלוסיית העיר צמחה לכחצי מיליון, ונבנו בה שכונות חדשות | צילום : אירית זילברמן

גם זמר נמנה עם עדת האורפלים – שמוליק קראוס, שהוא אורפלי למחצה. וגם עזרא טיסונה, איש ה הימורים שהתמודד בבחירות האחרונות לכנסת, יחזקאל אסלן שנרצח וכמה מגדולי הקבלנים בירושלים.
לאורפלים יש גם חבר כנסת לשעבר – יעקב גיל. קרוב משפחתו יוסי גיל היה בעבר חבר מועצת עיריית ירושלים. יוסי גיל ביקר באורפה וחיפש את בנו של היהודי האחרון שגר בעיר. אותו בן הפך למוסלמי אדוק, וגירש את גיל מעל פניו.