טיפים ותרבות

תרבות קטלאנית: ניפגש בשמחות
קטלאנית היא אחת משתי השפות הרשמיות במזרח הפירנאים. על שלטי הדרכים כתובים שמות היישובים בצרפתית ובקטלאנית, ובבתי הספר נלמדות שתי השפות. הדגל הקטלאני מתנוסס בכל מקום, ואם זה בניין ממלכתי — לצד הדגל הצרפתי. הקטלאנים חוגגים את חגיהם שלהם וגם את החגים הצרפתיים.
בלכתכם ברחוב שקט בפרפיניאן למשל אל תתפלאו אם לפתע תשמעו קולות תופים ומוזיקה בפוּל ווליום. בכיכר הקרובה מופיעים תושבי הכפרים בתלבושות צבעוניות מסורתיות, במגדלים אנושיים, בריקודים ובנגינה. מטרתם למשוך את תשומת לבם של העירוניים לחגיגות הכפריות. מכיוון שהעבר נשמר ומטופח באזור, הצטברו ימי החגים כנדבכים אלה על אלה מהתקופות הפגאניות דרך אירועים הקשורים בחקלאות ועד לחגיגות לאומיות – קטלאניות, צרפתיות ומעורבות.

בדרך כלל נמשכת החגיגה יומיים־שלושה, והיא כוללת מופעים, יריד ממיטב התוצרת המקומית (אם זהו חג חקלאי), תחרויות ופעילויות לגדולים ולקטנים. לפני שמגיעים כדאי לבדוק בלשכות התיירות איפה בדיוק חוגגים באותו הזמן, כי אף שהאירועים לא נועדו במיוחד עבור תיירים — אלה מתקבלים בברכה.
בתקופות שהאמנות עסקה באור ונוף, נמשכו אמנים רבים אל האור המיוחד שבמזרח הפירנאים

מיני מדריך: תענוגות קטנים בדרך
לפניכם מיני מדריך, ממש זעיר יחסית לאפשרויות, שחלקו מבוסס על התנסות שלנו על פי מידע ממשרד התיירות ואת חלקו מצאנו במקרה, תוך כדי טיול מענג.

איפה לקנות שמן זית
בבית הבד של קואופרטיב מגדלי הזיתים, בכפר מילס (Millas, עשרים דקות נסיעה מערבה מפרפיניאן), אפשר לקבל הסברים, לטעום סוגים שונים ולקנות. מכיוון שהזנים שמגדלים שם ותנאי השטח שונים מישראל, גם השמן שונה וטעים מאוד.

איפה מוצאים יין
עשרות יקבים פזורים בשטח ובכמה מהם אפשר לבקר, לטעום ולקבל הסברים חינם על יינות לנגדוק רוסיון המפורסמים. ברוב היקבים לא משתמשים בחומרי ריסוס, ובאחדים מהם החשמל מופק מאנרגיה סולרית. כתובות ופרטים נוספים יש באתר משרד התיירות האזורי ובאתר האינטרנט של עיירת החוף בניולס סור מר (Banyuls sur Mer).


מסעדת Ma Vermeil
צילום: עפרה ריזנפלד

איפה לאכול
בפרפיניאן יש כמה מסעדות מצוינות ברמות מחירים שונות. לכו למרכז, מתחת לעצי המגנוליה, ותבחרו בין מסעדת ויינה (Viena) לזו שלידה, שתיהן טובות. ואם רוצים מסעדת שף: לה קלו דה ליס (Le Clos des Lys, גן השושנים), מסעדה הממוקמת בתוך גן ירוק, ידועה במטבחה המשובח.
כתובת: 660 Chemin de la Fauceille, פרפיניאן
טלפון: 7900־6856־4־33, אתר אינטרנט.

על חוף הים בעיירה קאנה (Canet) יש שתי מסעדות דגים מצוינות. העיירה עצמה לא מעניינת, אבל היא נמצאת במרחק חמש דקות נסיעה מפרפיניאן, והמסעדות ממש על חוף הרחצה היפה.

עוד ליד פרפיניאן, מסעדה ברמה גבוהה ששמה
מה ורמיי (Mas Vermeil), במקום שהיה חווה חקלאית במאה ה־16. חצר פנימית פורחת, שמשיות לבנות, אוכל משובח, חוויה מיוחדת. כדאי להזמין מקום (אפשר בברסרי, פחות יקר מהמסעדה) ובאותה ההזדמנות לקבל הסבר איך מגיעים.
כתובת: Route de Cabestany, פרפיניאן, טלפון: 9596־6866־4־33, אתר אינטרנט.

בווילפראנש דה קונפלן נמצאת המסעדה הקטלאנית לה סניירה (
La Senyera)
כתובת: 81 Rue Saint Jean טלפון: 1765־6896־4־33

לה רויאל (Le Royal) היא מסעדת דרכים קטנה וחמודה במולי לה באן, עיירת המרחצאות, ליד מוֹסֶה (Mosset), שגם הוא כפר מקסים. על השלט כתוב: בר־מסעדה־טבק. בחוץ, מתחת לסככת בד צהובה, כמה שולחנות ואוכל מצוין ולא יקר
שמכינה בעלת הבית.
כתובת: Route des Bains טלפון: 0526־6805־4־33 מחיר: ארוחת תפריט 10 אירו שעות פתיחה: פתוח בחודשים אפריל עד אוקטובר

איפה לישון ולאכול
מלונות בוטיק עם מסעדות שף מעולות (אפשר לבוא רק למסעדה):
La Villa Duflot – מלון־מסעדה ארבעה כוכבים
כתובת: Rond-point Albert Donnezan , פרפיניאן
טלפון: 6767־6856־4־33
אתר אינטרנט

 Auberge du Roua – מסעדה במלון
La Belle Demeure כתובת: Chemin du Roua, ארז'לה סור מר
טלפון: 8585־6895־4־33

אתר אינטרנט

 Le Park Hotel – מלון שני כוכבים הנמצא מול הפארק בפרפיניאן, חמים ואינטימי ובו מסעדה מומלצת
כתובת: 18 Bd. Jean Bourrat, פרפיניאן

טלפון: 1414־6835־4־33
אתר אינטרנט

 Las Astrillas – צימר אחד מרבים נהדרים, שצריך להזמין מראש. זול יותר ממלון והרבה יותר יפה
כתובת 12 Carrer d'Avall, Taurinya
טלפון: 1701־6896־4־33


איפה כדאי להיעזר בהדרכה
אתרים מעניינים יש לרוב, והבולטים שבהם הם שני הארמונות של מלך מיורקה, אחד בפרפיניאן והשני בקוֹליוּר. שניהם נעשים מרתקים כששומעים מפי מדריך את סיפור הממלכה והארמון. לפני שבאים כדאי לבדוק מתי יש הדרכה בשפה הרצויה לכם
טלפון: 4829־6834־4־33. כמו כן כדאי להיעזר בהדרכה באחת מערי המבצר (וילפראנש דה קונפלן, מון לואי ואחרות), שכולן נבנו על ידי אותו האדריכל.

[כתבה: עפרה ריזנפלד]