התנועה האינדיאנית־אמריקאית

The American Indian Movement היא תנועה שהוקמה ב־1968 במיניאפוליס שבמינסוטה ושמה לה למטרה להחזיר את הגאווה האינדיאנית. אנשי התנועה נלחמו למען החזרת זכויות שונות לאינדיאנים, ביניהן זכויות אדמה, מים, ציד,
דיג וכן זכויות על אוצרות טבע ותרבות שונים, הזכות להגן על קברים אינדיאניים, הזכות לריבונות אינדיאנית וכן על שוויון מול החוק האמריקאי.
בראש ובראשונה נלחמה התנועה על הזכות להיות אינדיאני בלב שלם: אנשי התנועה הבינו שרק חזרה למסורת, נטילת הזהות האינדיאנית בחזרה בגאווה ובהבנה, תציל את האינדיאנים מחורבן גמור. 
לפי פעילי התנועה, רק הידיעה שאנשים יכולים להיות מה שהם תוכל לשחרר אותם מהריק, מחוסר התקווה, מחוסר הביטחון, מהכאוס החברתי מהפסימיות והדיכאון המלווים במחלות פיזיות ונפשיות: אלכוהוליזם, התמכרויות לחומרים שונים, סוכרת באחוזים גבוהים (שלושים אחוז בכלל האוכלוסייה אינדיאנית ותשעים אחוז בקהילות מסוימות, בהשוואה לשבעה עד עשרה אחוזים בכלל האוכלוסייה האמריקאית) ומחלות אחרות.  AIMעוררה את תשומת הלב של הציבור האמריקאי לגבי בעיות האינדיאנים באמצעות אירועים סנסציוניים שסוקרו על ידי כלי התקשורת. התנועה היתה פעילה מאוד ב־1972־1973 וזכתה לתשומת לב עולמית כשכבשה מקום בשם וונדד ני (Wounded Knee)
בדרום דקוטה. אנשיה התבצרו במקום חודשיים וחצי ועמדו מול מצור של האף.בי.איי, המשטרה וכוחות ביטחון אמריקאיים אחרים. התנועה קיימת
גם כיום, אך מספר פעיליה נמוך מבעבר והשפעתה פחות משמעותית בקהילות אינדיאניות ובכלל.