הצד הרציונלי של הטוסט

המשפט הקובע כי טוסט ייפול לעולם על צידו המרוח הוא אחד מחוקי מרפי הידועים ביותר. לחוק יש כמה גרסאות. למשל, שהסיכוי שטוסט ייפול על צידו המרוח נמצא ביחס ישיר לערך השטיח. המדען האנגלי רוברט מתיוס משוכנע, בעקבות מחקרים שעשה, שהסיכויים טובים בכל מקרה, ובלבד שהטוסט נופל מהשולחן.
במאמר שפרסם לפני כמה שנים בכתב עת לפיזיקה הוא כותב שלטוסטים מרוחים אכן יש נטייה טבעית לנחות על הצד המרוח. זה קורה בגלל השפעת כוח הכבידה ומשום שמדובר במרחק נפילה קצר יחסית, שאינו מאפשר לטוסט להשלים את הסיבוב ולנחות על הצד הנקי. מתיוס מדגיש שלאווירודינמיות של הטוסט, הנגרמת מהעובדה שצד אחד מרוח, אין כל השפעה על צורת הנפילה. רק כוח הכבידה וקצת חיכוך משחקים כאן. על פי מתיוס, התוצאות היו יכולות להיות אחרות לגמרי אילו היה הטוסט נופל מגובה רב יותר, נניח בסביבות שלושה מטרים. אז היה לפרוסה די זמן להשלים סיבוב מלא ולנחות נחיתה יבשה.
הפיזיקאי מציע במאמר גם כמה דרכים למנוע את התאונה. אחת מהן היא לאכול מגובה רב יותר. מאחר שזה לא מעשי כל כך, הוא מציע לנסות להתערב בנפילה. כשאתם רואים שהטוסט עומד ליפול, עליכם לתת לו מכה מהירה ביד כדי להגביר את המהירות האופקית שלו.
אם יתמזל מזלכם הוא ינחת כשהחמאה בצד העליון. בהצלחה.