העתיד טמון בעלים

המיחם ניצב על טבעת אלכוהול, סמוך לקומקומון התה החום. היא התחילה מוזגת אל הספלים…
"אחלוט תה חדש. על העלים להיות טריים, ולצרכי עבודה אני משתמשת בלאפסאנג סוצ'ונג, אף שלשתות אני מבכרת תה ציילוני – עלי הלאפסאנג גדולים והוא נותן תוצאות טובות"…
הטי יצקה את המים הרותחים… "איני מניחה לתה לשקוע. העלים מדברים יפה יותר כשהם טריים".
(גרהם גרין, "מסעותי עם דודתי", מאנגלית: חנוך ברטוב).

קריאה בעלי תה היא אמנות ניחוש עממית, שגם אם מטילים ספק במהימנותה כדרך לחיזוי העתיד, יש בה כדי לספק שעות של שעשוע אינטלקטואלי, דיאלוג מקורי עם נפש האדם ואולי גם, מי יודע, רמזים לעתיד לבוא. כל שעליכם לעשות הוא להכין תה חזק ולא מסונן מעלים (תה משקית אינו בא בחשבון), למזוג לספל, לשתות לרוויה, להשאיר מעט נוזל בקרקעית הכוס, לסובב את הספל שלוש פעמים בכיוון השעון תוך הבאת הנוזל עד לשפתו, להפוך את הספל במהירות כשפניו מטה, אל התחתית, להשאיר אותו במצב זה עד שיתרוקן מהנוזל – מקובל לספור עד שבע, בקול רם – ולהפוך את הספל בחזרה.
הצורות השונות שיוצרים עלי התה על דפנות הספל הן סמלים הנתפסים כבעלי משמעות לניתוח אופיו של האדם ששתה את התה, גורלו ועתידו. לכל צורה מותאם פירוש מסורתי, ושילוב בין הפירושים של הצורות השונות הוא סוד הקריאה. בתהליך הפענוח יש להפעיל דמיון רב (לזיהוי הצורות), אינטואיציה (לזיהוי המשמעות של צורות אלה עבור האדם ששתה את התה), וגם קורטוב הומור לא מזיק.
נתחיל בכמה כללי יסוד: על ידית הספל להיות מכוונת כלפי הקורא. צורות המופיעות משמאל לידית קשורות לאירועים מהעבר, וצורות המופיעות מימינה – לעתיד. צורות הפונות לכיוון הידית מסמלות התקרבות, ואלה שגבן פונה לידית – התרחקות, נסיעה, עזיבה. צורות שנמצאות סמוך לידית מציינות מאורעות שיתרחשו קרוב לבית. דפנות הספל משמשות מעין סקאלת זמן: השפה מציינת את ההווה ומאורעות שעתידים להתרחש בקרוב, האיזור שמאמצע הדופן ועד קרקעית הספל מציין עתיד רחוק יותר, והקרקעית – לא עלינו – היא איזור המציין חוסר מזל.  
חשוב לזכור שהמסר טמון בעצם הפעולה הפרשנית, דהיינו, בצירוף נכון של משמעויות הצורות. ולצורות עצמן: אם זיהיתם אגס, זהו סימן למזל טוב ולרווחה כלכלית. אוהל מעיד על צרה, ואוזן – על חדשות בלתי צפויות. אצבעון – שינויים בבית, אריה – ידידים בעלי השפעה, ארנבת – ידיעות מאדם אהוב הנמצא במרחקים, אש – הצלחה אמנותית והישגים. אם דמיונכם העלה בומרנג, צפו לקנאה או לבגידה מצד חבר או מכר, ואם ראיתם ביצה, זהו סימן לשגשוג, הצלחה, אולי ידיעות על לידה. ככל שיש יותר ביצים, יותר טוב. בית מסמל אושר וביטחון, בקבוק – בריאות לקויה, ואם הצלחתם להעלות בדמיונכם בתולת־ים, דעו שהצעה שקיבלתם, ייתכן שאינה בדיוק כפי שהיא נראית. חיפושית מסמלת שערורייה, ירח – פרשת אהבים, ואם זיהיתם בעלי התה חמור – זו העת לסבלנות, אופטימיות ואמונה. אולי אמונה גם בעלי התה.

כתבה: דבורה כנר