הסימביוזה ואני

לא אשכח את השתוממותי כשראיתי זאת בפעם הראשונה. דקר מגודל ריחף ללא תנועה, פיו פעור לרווחה וזימיו פרוסים, ודגי קברנון קטנטנים ודגי שפתוניים שחו דרך המלתעות המשוננות שלו, נכנסו דרך הלוע, יצאו דרך הזימים ותוך כדי הסירו טפילים קטנטנים. נדמה היה לי שהטפילים שמציקים לדג הגדול מספקים לדג הקטן ארוחה טעימה. זה נראה משונה: בבליעה אחת יכול היה הדקר ליהנות מחטיף משביע, אבל פיו לא נסגר על הנקאי, שעבד בשקדנות עד שהדקר המרוצה שחה הלאה לאטו, ודג אחר תפס את מקומו.
במקומות אחרים בשונית קשה להחמיץ את המתיחות: הדגים בוחנים זה את זה בערנות, מוכנים להגיב לכל סימן תוקפנות, תוהים מי יטרוף את מי. אך המקום הזה הוא אי של שלווה ודו קיום: בתחנת הניקוי נכנס דג אחד ללועו של דג אחר ויוצא ממנו, ובאותו זמן מחכה דג שלישי לתורו בנחת משל היה המקום סלון לעיצוב שיער.   
תחנות הניקוי התת מימיות הן ביטוי ברור של דו קיום תועלתני, ובמהלך האבולוציה פיתחו בעלי החיים איברים מיוחדים כדי להתייעל. לנקאים יש איברים שמאפשרים להם לבצע עבודת ניקוי יסודית. לחסילון, למשל, יש אנטנות ארוכות ורגישות וצבתות מיוחדות שמסוגלות לאחוז, לבדוק, להסיר ולהעביר. דוגמה נוספת היא הפרפרונים באי קוקוס, שפיתחו פה ושיניים שיכולים לפעול כמלקחיים.
התנהגות הדגים המנוקים בזמן הטיפול משתנה: באיי פיג'י נוהג דג אבו נפחא ("נפוחיתיים") לרבוץ במשך שעות על שונית קבועה בזמן שדג שפתוניים ונקאי כחול מטיילים בין זימיו; הפטישנים באי קוקוס מאיטים את שחייתם ככל האפשר ומפנים כלפי הנקאי את חלק הגוף המיועד לניקוי, פיהם פעור וזימיהם מפוסקים כדי לאפשר את כניסת הנקאי לאזור שבו הם נזקקים למלאכתו; ואילו הצלופחים באיי סיישל פשוט חיים במחילה יחד עם הסרטנים המנקים שלהם.
באיי פיג'י לא היססו החסילונים לזנק לתוך פי הפעור ולנקות את מה שמצאו שם. הם סרקו ברעבתנות גם את ציפורני וידי והעבירו את הממצאים אל פיהם באמצעות הצבתות. הטפילים החיצוניים שלנו טעימים כנראה ממש כמו אלו שעל הדגים.
לפני ארבע שנים גילינו סביב סלע רדוד באי קוקוס תחנת ניקוי של כרישים כסופי סנפיר. בכל יום הגיעו למקום כתריסר כרישים כדי להתנקות בעזרתם של דגי שפתוניים ונקאים ססגוניים. בין הכרישים למדנו לזהות זכרים צעירים ונקבות שאורכן יותר משלושה מטרים. בדקנו את הנושא עם ביולוגים ימיים ולא הצלחנו לגלות עדויות לתחנת ניקוי כזו במקום אחר בעולם. חוקר הכרישים פרופ' ג'ון מקוסקר צחק כשסיפרתי לו שזה נראה לי מוזר. גם הכרישים, הוא אמר, רוצים להיות נקיים.
בטי אלמוגי