המלצה: בית על גלגלים

אחת האפשרויות המופלאות לטיול משפחתי היא באוטו־בית (motor-home) רכב גדול (שלא מצריך רשיון מיוחד) ומאובזר להפליא. ממש בית על גלגלים. שכרנו אותו בגרמניה מחברה פרטית זולה שמצאנו דרך האינטרנט, לקחנו את שני ילדינו, בני שמונה וארבע, ויצאנו לטיול שנמשך חודש ועבר על פני 6,000 קילומטר בסקנדינביה.
האוטו־בית שלנו כלל מיטה זוגית, מיטות לילדים, מטבחון עם מקרר, תנור וגז, שירותים ומקלחת, וגם מושבים נוחים לזמן הנסיעה ושולחן. ואין לזלזל בשולחן – זה בדיוק מה שאִפשר נסיעות ארוכות עם הילדים (בעיה ידועה בנסיעה במכונית רגילה), שציירו ושיחקו עליו עם צעצועים שהבאנו מהבית. הצטיידנו במים בתחנות דלק או באתרי קמפינג, שבהם לנו רק מדי פעם (אפשר גם בחניונים מיוחדים לאוטו־בית או בצדי הדרכים), שם גם אפשר לרוקן את הפסולת.
החיסכון הוא יתרון בולט בשכירת אוטו־בית – חסכנו במחיר הלינה סכום משמעותי, ומאחר שבישלנו, היו הסעודות המשפחתיות זולות יחסית. אבל דווקא דברים אחרים הפכו את הבחירה שלנו למשתלמת באמת: הנוחות – יכולנו לעצור ולנסוע מתי שרצינו, בישלנו כשהיינו רעבים ולא היינו צריכים לטפס עם מזוודות מדי לילה למלון אחר. עבור הילדים, החזרה לבית אחד חסכה גם את חוויית התלישות.
העניין השני הוא משפחתי. בשביל הילדים שלנו, חיים יחד איתנו בחלל קטן היו מעין הגשמת פנטזיה. במהלך הטיול נרקמה דינמיקה משפחתית, שבה לכל אחד יש תפקיד. חוויית הטיול היתה קרובה לטבע, והחשש ממה יהיה בלי משחקי מחשב נעלם כלא היה. ההחלטה לצאת לטיול כזה דורשת גמישות מחשבתית, אבל אם עושים הכל ברוח ספורטיבית, הכיף הוא עצום, לכולם.
רונה רענן־שפריר – עורכת מגזין "הורים וילדים" ואמא של אופיר וניתאי