הכל לכדי תמונה אימפרסיוניסטית

חבצלות המים המפורסמות, בגן ביתו של הצייר קלוד מונה
צילום: ברוך גיאן


ז'יברני הוא כפר קטן וחביב מצפון־מזרח לפריז, על גדת הסן. ב־1883 עזב הצייר האימפרסיוניסטי הידוע קלוד מונה את ביתו בפריז, ועבר לגור כאן. בביתו שבז'יברני צייר חלק גדול מציוריו – נופים, גנים וגם אנשים, כולם מאופיינים בתחושת האור ושינויי מזג האוויר. הוא חי כאן עם אישתו השנייה אליס ושבעת ילדיה (שניים מהם שלו), עד מותו ב־1926, בגיל 86.
מאז הפך ביתו המטופח ורחב הידיים למרכז תיירות הומה למדי. בבית־מוזיאון ישנן תצוגות שונות, חדרי מגורים ומטבח עם סירים וכלים שבהם אכלו באותה עת. העתקי ציוריו המפורסמים של מונה תלויים על הקירות, כמו גם בחנות המזכרות הגדולה, וביניהם היצירות "גן בז'יברני", "הסן בז'יברני", "אביב בז'יברני" ו"הגשר היפני".
שיא הביקור במקום הוא טיול בגן המטופח והצבעוני שתכנן מונה עצמו ולאחר מכן צייר אותו כה רבות. שיפוץ הבית הושלם בשנת 1970, ומאז מטפחים את הגן כמו בימיו של מונה: פרגולה ירוקה, ערוגות של פרחי דליה והבריכות היפות עם חבצלות המים המפורסמות, שמונה היטיב לציירן בפורמטים גדולים.
האתר זוכה למבקרים רבים, אבל תמיד אפשר למצוא פינה שקטה בגן. ניתן לראות השתקפויות במים, לבחון מקרוב דבורה על פרח, להביט על הסירה הקשורה באגם ואף לצפות בתייר יפני ניצב על הגשר היפני (כמו בציור, בלי התייר).
כדי להגיע לז'יברני מפריז עולים על האוטוסטרדה E5, יורדים לכיוון ורנון (Vernon) ומשם עוקבים אחרי השילוט. דרך נוספת להגיע לכפר היא באמצעות הרכבת מתחנת סן לזאר, אותה צייר קלוד מונה באחד מציוריו המפורסמים.
המוזיאון פתוח באפריל־אוקטובר,
10:00־18:00, וסגור ביום ב'. הכניסה בתשלום.
טלפון: 2821־3251־02.
אינטרנט: http://giverny.org/gardens/jardins.htm.

ממליץ: ברוך גיאן