הכבוד האבוד של הומוהומו נוקונוקו אפואאה

תושבי הוואי היו בטוחים במשך שנים כי דג ששמו הומוהומו נוקונוקו אפואאה (Humuhumu nukunuku apua’a, ובקיצור הומונוקו), המככב על גבי מזכרות לתיירים ובשיר עם פופולרי, הוא הדג הרשמי שלהם. אולם לאחרונה הופתעו התושבים לגלות כי בעצם הדג בעל השם הארוך והמשונה איבד את מעמדו, בלי שאיש יהיה מודע לכך.
מי שעורר את הסערה הוא ג'ואל איטומור בן השש, חובב מושבע של הדג. ג'ואל הוא גם חבר טוב של בנו של בלייק אושירו, נציג בבית הנבחרים של הוואי. יום אחד ביקר ג'ואל את חברו. אושירו שמע את ג'ואל מספר כי קרא שבאופן רשמי ההומונוקו אינו הדג הלאומי של הוואי מאז 1990.
אושירו ההמום בדק את הסיפור, והתברר כי ג'ואל צודק. ממש כמו שמו, סיפורו של הדג ארוך ומפותל. ב־1984 ביקש בית המחוקקים מאוניברסיטת הוואי לעשות סקר בקרב תושבי המדינה, במטרה להכתיר את הדג הרשמי של המדינה. ההומונוקו, דג קטן וצבעוני המכונה גם פיקסון שחור קווים, זכה לכבוד. אולם
ב־1985 התברר כי משהו בסקר לא היה כשורה, ולפיכך הוחלט כי ההומונוקו יוכתר כדג הרשמי למשך חמש שנים בלבד. אלא שהסעיף הקטן הזה נשכח, ולכן כולם היו בטוחים כי ההומונוקו הוא הדג הרשמי של הוואי עד עצם היום הזה.
כעת הגיש אושירו הצעת חוק חדשה לבית המחוקקים, ולפיה ייקבע באופן סופי כי ההומונוקו הוא אכן הדג הרשמי של הוואי. אבל לדג החביב קמו מתנגדים. אלה טוענים כי יש לבחור בדג אחר, מכיוון שההומונוקו נפוץ בכל האוקיינוס השקט. לדבריהם, יש 140 מיני דגים אחרים שחיים רק בהוואי ואינם חמודים פחות. מושלת הוואי, לינדה לינגל, החליטה כי את ההכרעה בסוגיה יש להשאיר לציבור. היא אף ציינה כי באופן היסטורי, ההומונוקו לא נחשב כבעל מעמד רם כל כך, מכיוון שתושבי הוואי הקדומים השתמשו בו כחומר בערה ולא למאכל.
[זהר בר־אור]