הבית ברחוב פרינסנחרכט 263

אנה פרנק ויומניה, המתארים את קורות משפחתה במהלך השנתיים שבהן הסתתרו באמסטרדם מפני הנאצים, עד שנתפסו, הם מסמלי השואה המפורסמים ביותר. אנה נולדה בגרמניה ב־12 ביוני 1929. זמן קצר לאחר שאדולף היטלר עלה לשלטון היא עברה עם אביה אוטו, אמה אדית ואחותה מרגוט לאמסטרדם.
ב־1941, לאחר שהגרמנים כבשו את הולנד, נאלצה אנה לעבור מבית הספר הציבורי שבו למדה לבית ספר יהודי. ב־9 ביולי 1942, לאחר שהנאצים הורו על גירוש יהודי הולנד, נמלטו בני משפחת פרנק למחבוא סודי שהוכן מבעוד מועד ונמצא מעל משרדי חברת המזון של אוטו פרנק באמסטרדם, ברחוב פרינסנחרכט (Prinsengracht) 263. עם בני משפחת פרנק הסתתרו עוד ארבעה יהודים.

בסיוע כמה חברים לא יהודים שהבריחו אליהם מזון ומצרכים אחרים הצליחו לחיות במקום המסתור הצפוף במשך כשנתיים. אולם לרוע מזלם, ב־4 באוגוסט 1944 גילו את המחבוא חיילי הגסטפו, לאחר שקיבלו מידע ממלשינים הולנדים. משפחת פרנק הועברה

"חדרה" של אנה פרנק במקום המחבוא של המשפחה באמסטרדם. אנה קישטה את הקירות בתמונות של בני משפחתה, של כוכבי קולנוע, ושל כמה מבני בית המלוכה הבריטית

לווסטרבורק, מחנה מעבר בהולנד, ומשם ב־3 בספטמבר 1944 לאושוויץ שבפולין.
אמה של אנה מתה באושוויץ בתחילת ינואר, זמן קצר לפני שהנאצים פינו את המחנה ב־18 בינואר 1945. אנה ואחותה ומרגוט, שהועברו למחנה ברגן־בלזן, מתו בו ממחלת הטיפוס במרס 1945, שבועות ספורים לפני שחרור המחנה. אוטו פרנק נמצא מאושפז בבית החולים באושוויץ כשהמחנה שוחרר על ידי כוחות סובייטים ב־27 בינואר 1945.
חברים שסרקו את מקום המחבוא של משפחת פרנק באמסטרדם לאחר שהמשפחה נתפסה מסרו מאוחר יותר לאוטו פרנק מסמכים וחפצים שחיילי הגסטפו השאירו במקום. בין אלה הוא מצא את יומניה של אנה, שפורסמו תחילה בשם "יומנה של נערה צעירה"
ב־1947 (במקור בהולנדית). מאז תורגמו היומנים ליותר מחמישים שפות, והם מהספרים הנקראים ביותר בעולם.

ב־3 במאי 1960 נפתח לציבור "בית אנה פרנק" באמסטרדם, המשמש מוזיאון ויד זיכרון, ומתקיימים בו גם כנסים ופעילויות חינוכיות. אוטו, אביה של אנה, מת בשווייץ ב־19 באוגוסט 1980 בגיל 91. כיום מבקרים בבית אנה פרנק בכל שנה כמיליון תיירים מרחבי העולם.