גן החיות התנ"כי: מה לובשת הזברה בחורף?

לאן נעלמים הברווזים כשהאגם קפוא? שאל הגיבור המיוסר של "התפסן בשדה השיפון", ולא זכה לתשובה מניחה את הדעת. האגם המלאכותי בגן החיות התנ"כי בירושלים אינו קופא לעולם, לכל היותר הוא מתכסה בשכבת שלג ששוקעת מיד במצולה הירקרקת. לפיכך, ברווזי האגם לא הולכים לשום מקום, ואפילו נהנים מפתיתי השלג שנערמים להם על הפדחת ומשווים להם מראה של ברווזים טובים ירושלים עם כיפה על הראש. אבל בעיקר נהנים עופות המים מטיפות הגשם ששוטפות את הפנים, את המקור ואת הנוצות המשוחות בשומן דוחה רטיבות. מי שלא ראה שמחת ברווז בגשם, לא ראה שמחה מימיו. הזנב שלו מכשכש במהירות כמו פרופלור, וממקורו השטוח בוקעים קרקורי גיל השמורים למאורעות מיוחדים. זה מה שרואים בחורף מיד עם הכניסה לגן. בהמשך צפויה למבקרים צפייה בעוד חיות שנכנסות לאופוריה כשאפור. בלילה, כשהגן סגור, רובן נכנסות הביתה. לקופים יש הסקה במבנים, כולל רצפה מחוממת, ובמטבח מכינים להם מרק ירקות ואורז עם צימוקים כדי לחמם את הבטן.
הגשם והרוח הירושלמיים לא מצליחים לדגדג את המסה האדירה של הפילים, ובימי חורף לא סוערים במיוחד אפשר לצפות בהם צועדים ברחבי הגן בשיירה, חדק אל זנב, עם חיוך מאוזן לאוזן. אולי רק המטפל שמוביל אותם מקלל חרש את החזאים. כשהטמפרטורות מתקרבות לאפס, מחממים להם את מי השתייה והם שואבים מים מהשוקת המהבילה. גם אוכלי העשב החיים באזור בגן המכונה "אפריקה" לא מתרגשים מהרעמים. הראמים, הדישונים והיעלים לכל היותר מסתתרים מתחת לסככה, ואף אחד לא גועה "געוואלד".
רק לג'ירפות לא מרשים לצאת, כדי שחלילה לא יעשו שפגאט על הבוץ ויותר לא יקומו.
מבקרים בני מזל שיגיעו לגן ביום שלג בשעה שמשחררים את הקופים לחצר, ירוויחו מחזה מרתק באותו הכרטיס. בהתחלה השימפנזים לא מעזים לדרוך על הלבן־לבן הזה, וחולפות כמה דקות עד שהאמיץ ביותר מעז לבדוק את השטח. הוא שולח רגל שעירה קדימה, דורך, ומיד מחזיר אותה. אחרי שנמלך בדעתו הוא מעז לצעוד צעד שלם, ועוד אחד, וראה זה פלא, השלג לא דוקר ואפילו לא מקפיא את העור העבה שבכף הרגל. הקוף השני שיוצא אחריו אל הכפור צועד בדיוק על עקבות חברו, ליתר ביטחון. כשכל המחסומים נפרצים, הקופים משליכים שלג זה על זה ועושים שמח, אבל חייבים להפסיק אותם באמצע, כי המטפלים חוששים שיצטננו.
חוץ מזה הגן מציע כמה מבנים סגורים, שבהם אין הבדל בין קיץ לחורף. למשל הצפרייה הטרופית, שהיא חממה ענקית מלאה בצמחייה עבותה וציפורי ג'ונגל צבעוניות, או הביתן לחיות קטנות, שבתוכו חיים קופים ננסיים, צבים, תנינים קטנים, חרקים ונחשים שמתחממים לאור מנורה ומתעלמים לחלוטין מהתחזיות של דני רופ.
מיקום: פארק מנחת, דרך משואה, ירושלים, פתוח: א'־ה' 00:9־00:17 (בקיץ פתוח עד שעה מאוחרת יותר), ו' 00:9־00:16, שבת 00:10־00:17, טלפון: 6750111־02, אינטרנט: www.jerusalemzoo.org.il. 

כתב: תומר פרת. ספרו "איך מכניסים שש ג'ירפות למטוס – סיפורים מגן החיות התנ"כי בירושלים" יצא בהוצאת מודן