ג'וגינג במעבדה

חנה מפטמת פינגווין קיסרי ב"לול" שבתחנת המחקר | צילום: ברי פינשאו

ג'וגינג במעבדה | צילום: ברי פינשאו

כבר שבוע ימים אנו מנסים להשיג תוצאות מהפינגווינים שלנו אך לשווא. התקנו את המיכשור, הבאינו את הפינגווינים ובכל פעם מצאנו משהו אחר שהפריע למחקר. כיוון שלא ידענו כיצד מתנהגים הפינגווינים וכיצד הם מגיבים, היה עלינו לשנות דברים רבים. הפינגווינים אינם מרתיעים, להיפך הם נחמדים ושקטים מאד ולעיתים מפליא עד כמה סובלניים הם. ברגע שאינם חשים שיש צורך בהגנה מפנינו אפשר לנהל עמם משא ומתן ללא בעיות – מצאנו דרך להביאם למעבדה – על ידי קופסא סגורה ומאווררת. הקטנו את קופסאת השקילה שלנו כך שאין הם יכולים להתרוצץ בה ולפצוע עצמם בנסיונות טיפוס. השקילה נעשית מהירה מיום ליום ואין צורך בארבעה אנשים כדי לשקול פינגווין אחד. נוח להכניסם לתא-מקרר ואילו "לדחוף" את המדחום לתוך ישבנם הסגור. הם הולכים שעות על הסרט הנע ואפילו "לדחוף" את המדחום לתוך ישבנם פניהם.
בכל בוקר מחממים את המכונות. אחר מביאים שני פינגווינים. אחד לריצה על הסרט הנע ואחד לישיבה בתא. כבר למדנו להבחין ש"X" ו"ספוט" אוהבים לרוץ (נו, קשה להודות בכך) ואילו "ביג-בוי", מס' 2 ומס' 1 אוהבים לשבת בשקט ובשלווה בתא-מקרר כשהמדחום בישבנם ועל ראשם נתונה מסיכה המחוברת לצינור השואב את האויר..
מתחילים בחימום החבר'מן שיישב בתא ע"י תקיעת החוט לישבנו – מלאכה שברי התמחה בה. אני מוכנה בדרך כלל לשעשע את ראשו של הברנש בשעה שברי משעשע את ישבנו. כשהברנש מוכן, מושיבים אותו בתא לכשעה ובינתיים מנסים לאמן את חברו בהליכה על הסרט הנע. הם הולכים פחות או יותר כמו בני-אדם בלי המסיכה אך ברגע שהם רואים אותה קרבה לפניהם – הם מטים את ראשיהם לתוך רגליהם וזהו – ברוגז – לא רוצים יותר… לומדים את השיטות כיצד בכל זאת להלבישה על פניהם היפות. אנו מקבלים תוצאות מהחבר'ה היושבים בטמפרטורות שונות בתא אך קשה לומר שקבלנו תוצאות של ממש מהצועדים. הרבה למדנו מאז תפשנום; כיצד לגעת בהם, כיצד לתופשם, כיצד לדבר אליהם ואפילו כיצד להאכילם. הם כבר יודעים לבלוע את הדג כשהוא בקצה גרונם… כן למדנו שיש להם קריאה מיוחדת וצורה מיוחדת בה הם מודיעים על חזרתם לאחר יום עבודה. הם פוסעים לפני השלושה שנותרו, מרכינים ראשים מטה ומשמיעים תרועה חזקה וברורה ואחר מטים ראשם הצידה. מחזה שאנו לא שובעים ממנו ומצפים לו בכל יום מחדש. אנו עושים זאת גם כן ומשכנעים עצמנו שהם עונים לנו בהנדת ראש… "X" הוא חביבנו – הולך אחרינו, מתקרב אלינו, מתקרב אלינו, כלל לא פוחד מאיתנו הוא מעין כלבלב חמוד…