בזכות הברק

> לפי אגדה עתיקה, אחת מיני רבות, המשקה הראשון שהופק מצמח האגבה נוצר לאחר שברק פגע בשדה אגבה ופילח את אחד הצמחים. החום שרף את הליבה, והאנשים ההמומים שצפו בנעשה הבחינו בנוזל ארומטי המטפטף מתוך הצמח. הם האמינו כי המשקה ניתן להם מתנה מידי האלים והעניקו למשקה את השם Pulque. לימים, בהשראת אותה אגדה קדומה ועוד לפני שהגיעו המתיישבים הספרדים למקסיקו והביאו עימם את סודות תהליך הזיקוק שבו נוצר המשקה מסקל, ייצרו האינדיאנים הקדומים, שנקראו Tequili, משקה מצמח האגבה הכחולה אשר צמח לרגלי הר הגעש טקילן (Tequilan), וכנראה על שמם קרוי המשקה המוכר לנו היום.
> את המשקה טקילה מייצרים במקסיקו בלבד, והוא מופק מצמח האגבה הכחולה שבעבר גדל בר ואילו כיום נשתל בשדות בידי האדם. על פי החוק אפשר לייצר את הטקילה רק בחבלים מסוימים: חליסקו (Jalisco), גוואנחוואטו (Guanajuato), מיצ'ואקן (Michoacan), ניארית (Nayarit) וטמאוליפס (Tamaulipas). האקלים הייחודי של חבל חליסקו, שבו נמצאת העיירה טקילה, והאדמה רוויית המינרלים שלרגלי הר הגעש מספקים לצמח תנאי גידול אופטימליים.
> 8־12 שנים מיום שנזרעה האגבה הכחולה הצמח מבשיל, ומגיע זמנו להיעקר. החימדורס מסירים מהצמח את עליו הדוקרניים וחושפים את הליבה, שנקראת piña ("אננס" בספרדית).
> את היבול מסיעים למזקקה, שם נחתכת הליבה ומוכנסת לתנורי קיטור ענקיים לבישול של עד 36 שעות, עד שהיא מתרככת והופכת מתוקה.
> את החלקים המתוקים מרסקים לעיסה ומסננים. מוהלים את העיסה במים ומוסיפים שמרים, ואז מתחיל תהליך ההתססה. בתהליך הזה מתקבל אחוז הכוהל הרצוי לשלב הזיקוק הראשון. בתהליך הזיקוק השני מביאים את הנוזל לרמת אלכוהול גבוהה יותר ומנקים את הנוזל. בסוף תהליך הזיקוק השני מתקבלת טקילה לבנה. ברמה של כ־55 אחוז כוהל בנפח. משם התהליך מתפצל לסוגים השונים של הטקילה.
> הטקילה נחלקת לשתי משפחות עיקריות: מהולה (mixto) ונקייה (100% אגבה). תהליך ייצור הטקילה הנקייה תם מיד אחרי הזיקוק השני, ואילו בתהליך ייצור הטקילה המהולה מוסיפים לאגבה הכחולה מיצי סוכר, הממתנים את טעם האגבה. על טקילה 100% אגבה תמיד יצוין הדבר באותיות ברורות, ועל טקילות מהולות לא יהיה שום ציון.
> בניגוד למקובל לחשוב, בטקילה אין תולעת. את התולעת מוצאים רק במסקל, והבלבול נוצר לאחר שיבואני המסקל לישראל קטלגו אותו כסוג של טקילה. ההבדל העיקרי בין טקילה למסקל הוא שמסקל עובר זיקוק ויישון אחד בלבד ואפשר לייצר אותו בכל מקום, בלי פיקוח ממשלתי ומכל צמח אגבה, לא רק מהכחולה.
> במקסיקו עצמה יש יותר מאלף מותגים שונים של טקילה, הנחלקים לדרגות שונות: בלנקו (Blanco, או Silver) – טקילה לבנה. פופולרית מאוד במקסיקו ואינה מכילה שום חומר צביעה. חובן אבוקדו (Joven Avocado) – הפופולרית ביותר בארץ ובחו"ל. מכילה קרמל שצובע את המשקה. רפוזדו (Reposado) — טקילה שיושנה בחביות אלון במשך כמה חודשים. אנייחו (Anejo) — טקילה שעברה תהליך של יישון. עליה לשהות בחבית אלון קטנה למשך שנה לפחות.