ארתור למתחילים

> ארתור Arthur – שליט הבריטונים, מלך בריטניה המיתולוגי, בנם של המלך אוּתֵר פֶנְדרָאגוֹן והמלכה איגרֵיין. המלך המושלם. הדבר היחיד שפוגם בשלמותו המוסרית הוא יחסי המין שקיים (לפי כמה גרסאות) עם אחותו למחצה מורגיין (ע"ע), וגם זה כנראה נעשה בטעות. מהיחסים הללו נולד בנו היחיד, מורדרד (ע"ע). בקרב האחרון של ארתור, קרב קאמלן, נהרג הבן והאב נפצע אנושות, ובכך בא הקץ על השושלת.

> גווינביר Guinevere – אשתו של ארתור, שבגדה בו עם בכיר אביריו והטוב שבחבריו, סר לנסלוט (ע"ע). תוצאותיו ההרסניות של הרומן הביאו בסופו של דבר לחורבן הממלכה.

> סר לנסלוט Lancelot – הבכיר, הנערץ והטוב שבאבירי השולחן העגול (ע"ע). הדבר היחיד שפוגם בשלמותו האבירית הוא הרומן ההרסני שלו עם המלכה גווינביר.

> מורגיין לה פיי Morgan le Fay – "מורגיין של הפיות" – אחותו למחצה של ארתור ואמו של מורדרד. קוסמת רעה או מכשפה טובה, תלוי בגִרסה. כשארתור נפצע בקרב האחרון, הופיעה מורגיין בסירה בעלת מפרשים שחורים, ויחד עם עוד שתי מלכות לקחה אותו לאי אוואלון. יש הרואים בשילוש הזה הד לאגדות קֶלטיות עתיקות על האלה בעלת שלושת הפנים, שאחד מהם הוא המוות.

> מרלין Merlin – נביא, קוסם ומכשף. חונכו של ארתור בילדותו ויועצו הנאמן כשהגיע לבגרות.

> אקסקליבר Excalibur – החרב הקסומה של ארתור, שנתנה לו יד מסתורית שהגיחה מן האגם – ידה של גבירת האגם, פטרוניתו של ארתור.

> השולחן העגול The Round Table – סביבו ישבו כל אביריו של ארתור, בצורה שמסמלת את השוויוניות המוחלטת ביניהם. על שמו נקרא המסדר "אבירי השולחן העגול".

> קמלוט Camelot – בירתו של ארתור, סמל לממלכת הצדק והשלום. מחקרים שונים וחפירות ארכיאולוגיות מנסים לזהות את קמלוט "האמיתית" במקומות שונים באנגליה, בוויילס ובסקוטלנד.

> מורדרד Mordred – בנו הבלתי חוקי (והיחיד) של ארתור, מאחותו למחצה מורגיין. הנהיג מרד נגד אביו. נהרג בקרב קאמלן.

> גאלאהד Galahad – בנו (לפי כמה גרסאות, הלא חוקי) של לנסלוט. נחשב לאביר המושלם באומץ לבו ובטוהר מידותיו. ראש וראשון למחפשי הגביע, ולפי גרסאות מסוימות היחיד שהצליח למצוא אותו. תוך כדי כך עלה לגן עדן.

> גאוויין Gawain – מאבירי השולחן העגול. עד שהגיע לנסלוט, שהפך לטוב שבידידיו, נחשב הוא לבכיר ולנועז שבאבירים. השניים הפכו לאויבים כאשר לנסלוט הרג את אחיו של גאוויין, גארֵת (ע"ע), בקרב שפרץ בשל הרומן בין גווינביר ללנסלוט. מאוחר יותר הומת גם גאוויין בידי לנסלוט.

> גארת Gareth – אחיו הצעיר של גאוויין. הגיע לקמלוט בלי שאיש ידע את זהותו ונשלח לעבודות מטבח בטירה. הפך לאביר רק אחרי שניצח בקרב את האביר האדום ואת האביר השחור והציל עלמה במצוקה. הוכתר לאביר בידי לנסלוט, שנאלץ להרוג אותו (או, לפי גרסאות אחרות, הֲרָגוֹ בשוגג) בקרב על כבודה של אהובתו, גווינביר.