אם אתם כבר בסביבה

טיולים ברגל

ג'בל אום עשרין מחורץ בקניונים רבים, שכמעט בכולם אפשר לעבור. חציית הרכס מוואדי רם לוואדי אום עשרין נמשכת כמה שעות. הדרך מצריכה לעתים טיפוס, והיא מלאה בגבים (רובם מתמלאים במי גשמים בחורף ובאביב) ובקניונים צרים. אפשר לצאת לטיול מעגלי שבו נכנסים בקניון אחד וחוזרים דרך אחר, או לחלופין לעבור דרך אחד הקניונים ולתאם איסוף בצדו השני ברכב או גמל.

 

אחד הקניונים הנחמדים והמומלצים בג'בל אום עשרין הוא רקבת אום עג'ל. אפשר להיכנס אליו מדרום לג'בל אום עג'ל, ליד דיונה גדולה של חול אדום, לעלות מערבה, לפנות במזלג הוואדיות לכיוון צפון־מערב עד לאוכף (המסומן ברוג'ומים, ערימות אבנים) ולרדת בקניון הגולש לכיוון בית ההארחה שבמקום. השביל ממשיך על הגדה הצפונית, ולפחות במקום אחד אינו ברור די הצורך. יתד ברזל שהוצבה במקום מסמנת מעבר לא קל (כדאי להצטייד בחבל של עשרה מטרים לאבטחה). השביל חוצה את הנחל אל הגדה הדרומית שלו וגולש במדרון הפונה לבית ההארחה. לבאים מבית ההארחה, המסלול מתחיל על דרדרת שחורה של סלעי יסוד, הנמצאת בדיוק מול החניון. המסלול אורך שעתיים־שלוש.

ממליץ: צור שיזף

טיולי גמלים

אפשרות מצוינת היא לראות את הסביבה מגובה דבשת. ספי הנגבי, מדריך ותיק שחרש את ואדי רם, ממליץ על טיול גמלים היוצא מהכניסה לוואדי רם לחלקו הצפוני, אל "שבעת עמודי החוכמה" – הר בולט המתנשא לגובה של כ־600 מטרים ובו חצובים באופן טבעי מעין עמודים. ההר זכה לשמו בזכות ספרו הידוע של לורנס איש ערב. אורך המסלול (הלוך וחזור) כשעתיים־שלוש.

בכדור פורח

לא מסתפקים בטיפוס על ההרים? אפשר להצטרף לסיור בן שעה וחצי בכדור פורח שמארגנת חברת "אקו טיולי מדבר". הנוסעים מתבקשים להגיע לכדור בשעת הזריחה, מכיוון שאז תנאי הריחוף אידיאליים.

טיולי ג'יפים

אין כמו נסיעה מטלטלת בג'יפ כדי להרגיש את השטח בעצמות. אם מתחשק לכם להיות עצמאיים, תוכלו להיכנס לירדן עם הג'יפ הפרטי שלכם, ואז אינכם נדרשים למדריך מקומי. יש גם הרבה חברות ישראליות וירדניות המציעות טיולי ג'יפים מאורגנים באזור ואדי רם, הכוללים נהג, מדריך, ארוחות מפנקות וסידורי לינה. המחירים הם 150-100 דולר לאדם. במסלול היוצא מוואדי רם דרומה ועובר בנחל חזאלי, תוכלו לראות ציורי סלע עתיקים וקשתות סלע טבעיות ולטפס ברגל אל מרחב השקיעות והזריחות – גבעה שאפשר לצפות ממנה בשקיעות וזריחות מדבריות יפות.

מרכז המבקרים

גם אם הגעתם כדי לטייל או לטפס באזור, אל תפספסו את מרכז המבקרים הנמצא בכניסה לוואדי רם. במרכז מומלץ לצפות בסרטון קצר המסביר את דרך היווצרותו של הוואדי, המתאפיין בתצורות נוף מיוחדות ומרשימות, שהתהוו בעקבות השבר הסורי־אפריקאי.

 

המרכז, שתוכנן על ידי הארכיטקט הירדני עמאר קמאש, הוא מבנה אדריכלי מרשים המשתלב בנוף המדברי. הוא עשוי מחומרי בנייה מקומיים ומזכיר את המצודות העתיקות שהוקמו על דרך הבשמים.

 

חברות ומדריכים מקומיים

להלן רשימה של חברות תיירות ומדריכים ירדנים מומלצים, רובם דוברים אנגלית מצוינת.

> ניאזי טורס, בהנהלת ניאזי שעבאן
טלפון: 962־3־202־2801 ,962־795־207־052
> ג'ורדן טורס אנד טרוול, בהנהלת עיד נואפלה
טלפון: 962־3־215־4666 ,962־795־568־627
> אטאייג אאודה, מתמחה בטיולי טיפוס וטיולי גמלים
טלפון: 962־795־834־736

עוד מידע
www.wadirum.jo
www.visitjordan.com