אין כניסה

שמורת הטבע מודומאלאי היא אחת השמורות היפות בהודו, אך אפשרויות הביקור בה מוגבלות. אי אפשר לסייר בשמורה באופן עצמאי, והמבקרים יכולים לבחור בין סיור מודרך על גבי פילים או נסיעה מודרכת במיניבוס. הסיבה הרשמית לפעילות המצומצמת היא שמירת הטבע, אבל הסיבה האמיתית היא הבנדיט האגדי ויראפאן.
כבר עשרים שנה מנסים שלטונות הודו לתפוס את ויראפאן, שהתחיל כצייד פילים ומוכר שנהב ועשה הון רב בהמשך דרכו מהברחת עץ הסנדל. ההערכה היא שהוא שולט ברוב שוק ייצוא הסנדל והיקף ההכנסות שלו נאמד במיליארדי רופי. שטח הפעילות שלו הוא כ־6,000 קילומטר רבוע ברצף יערות ושמורות טבע, ובהם מודומאלאי. רוב השטח העצום הזה סגור בפני הציבור.
למרות הפרס על ראשו: מיליון רופי – חי או מת, הכפריים ותושבי השבטים מעדיפים את ויראפאן חופשי מכיוון שהוא מעין רובין הוד. הוא מעניק סכומי כסף נכבדים למקדשים, תומך ביד רחבה בבני השבטים העניים מאוד באזור ומשלם פי שניים מהממשלה על הובלת עץ הסנדל. אגדות רבות נפוצו עליו, למשל שעצר וחטף כלי רכב ואוטובוסים שסיירו בשמורות הטבע באזור ושחרר את כל התיירים ההודים והזרים לא לפני שכיבד אותם בתה ובעוגיות.
לעומת זאת, גורלם של אנשי משטרה ופקידים ממשלתיים שנתקל בהם היה בדרך כלל מר. לפי ההערכות, ויראפאן, שכוח משימה מיוחד דולק אחריו, ללא הצלחה, כבר שנים, אחראי למותם של יותר ממאה אנשים. ב־1993, למשל, הוא הרג במארב מתוכנן היטב 21 שוטרים שהיו בכוח המשימה. 600 חיילים הוטסו לאזור במטרה לתפסו, אך גם במקרה הזה הצליח לברוח.