תפריט עמוד

מידע מעשי לעמק הלואר

הכנות - ויזה, איך מגיעים, מתי נוסעים, בריאות ועוד

כל מה שצריך לדעת כשמתיישבים לתכנן את הטיול: מידע על שגרירויות ונציגויות קונסולוריות, אשרות והיתרים נדרשים, איך מגיעים ליעד, מתי הכי כדאי לנסוע, האם צריך חיסונים, כללי בטיחות מומלצים ועוד

אשרות ושגרירויות 

ישראלים הנוסעים לצרפת אינם זקוקים לאשרת כניסה.

שגרירות צרפת בישראל
כתובת: טיילת הרברט סמואל 112, תל אביב
טלפון:5208300 03 

שגרירות ישראל בצרפת
כתובת: Rue Rabelais 3, Paris
טלפון: 33-1-40765500
דואר אלקטרוני
באתר


איך להגיע
קל ונוח להגיע לעמק הלואר ברכבת מפריז: מתחנת מונפרנאס (Montparnasse) יוצאות רכבות מהירות לטור (55 דקות נסיעה). מתחנת אוסטרליץ (Austerlitz) יוצאות רכבות לאורלאן, בלואה, טור ויעדים נוספים בעמק, כאשר אורך הנסיעה נע בין שעה לשעתיים ורבע. 


מתי כדאי להגיע
העונה הטובה ביותר לטיול היא באביב (מאי-יוני) – מזג האוויר מושלם והאזור לא עמוס בגדודי המטיילים הפוקדים אותו בעונת הקיץ.

מידע כללי - כסף, תקשורת, תחבורה ועוד

לשכות תיירות, מטבע מקומי בשימוש, הפרש השעות בין היעד לבין שעון ישראל, קידומת טלפון בינלאומית, אמצעי תחבורה מומלצים ונפוצים, מידע למטיילים עם מוגבלויות ועוד

עמק הלואר מכונה "הגן של צרפת": יש בו נופים ירוקים המרחיבים את הלב, שבהם נטועות טירות מפוארות שכמו יצאו מאגדות קסומות. הוא מרוצף כרמים המניבים כמה מהיינות הטובים ביותר של צרפת, לצד אדמות חקלאיות, שדות, כפרים ציוריים וערים ימיביניימיות. זוהי ארצם של מלכים וטירות, שעות דמדומים ענוגות והטארט טאטן האלוהי שהומצא כאן. החיים הטובים בצרפת 


למה עמק הלואר?
בגלל הטירות. העמק הוא כמו ארץ אגדות המלאה בטירות ענק יפהפיות, הנטועות בנופים ירוקים.
בגלל היין. לאורך עמק הלואר משתרעים כרמים רבים, שענביהם המובחרים משמשים לייצור יינות משובחים. יקבים רבים עורכים סיורים בשטחם, הכוללים גם טעימות מהתוצרת המקומית. 


לשכות תיירות
לשכת התיירות של עמק הלואר:
באתר


מטבע
אירו 


הפרש שעות
צרפת מאחרת את שעון ישראל בשעה אחת. 


תקשורת
קידומת החיוג הבינלאומית של צרפת היא 33. כאשר מחייגים מישראל יש להשמיט את הספרה 0 בקידומת האזורית. 


תחבורה
רכבות: ככלל, שירות הרכבות בצרפת מצוין ותדירותן גבוהה. הרכבות מגיעות לכל היישובים המרכזיים ולרבות מהטירות שבעמק הלואר. יש בהן מחלקה ראשונה, שתעריף הנסיעה בה גבוה יותר, ומחלקה שנייה. ילדים מתחת לגיל ארבע פטורים מתשלום, וילדים בגילאים ארבע עד 11 משלמים רק מחצית התעריף הרגיל. בקווים שהביקוש להם רב במיוחד, נהוגה תוספת מיוחדת לתעריף.
אוטובוסים: האוטובוסים מגיעים ליישובים המרכזיים ולחלק מהטירות ואתרי התיירות. מידע מעודכן לגבי קווי האוטובוסים באזור שבו אתם מבקרים אפשר לקבל בלשכות התיירות.
רכב שכור: אפשרות זו מומלצת אם אתם מתכננים להגיע למקומות, שאין אליהם שירות טוב של רכבות ואוטובוסים. כדי לשכור רכב בצרפת, נחוץ דרכון, רשיון נהיגה תקף ותעודת ביטוח. רוב הסוכנויות להשכרת רכב בצרפת משכירות מכוניות רק לבני 21 ומעלה. מהירות הנסיעה המרבית המותרת בשטח בנוי היא 50 קמ"ש, בכבישים בינעירוניים – 90 קמ"ש, בכבישים מהירים – 110 קמ"ש, ובאוטוסטרדות – 130 קמ"ש.

לינה ומלונות, אוכל ומסעדות, בילויים וקניות

אוכל 

המאכל המפורסם ביותר שנולד בעמק הלואר הוא טארט טאטן – מאפה אלוהי של תפוחים מבושלים בקרמל במעטה בצק פריך, הנאפה הפוך מטארט רגיל (התפוחים בתחתית התבנית והבצק מעל, כאשר לפני ההגשה הופכים את הטארט על פיו). הטארט קרוי על שם האחיות לבית משפחת טאטן, שניהלו את מלון טאטן הקטן בעמק בסוף המאה ה-19. על פי האגדה, אחת מהן המציאה את הטארט המופלא בטעות, כשטעתה במהלך הכנת טארט תפוחים מסורתי. התוצאה הסופית זכתה להצלחה מסחררת, ועד היום אפשר להתענג על המאפה הנהדר ברחבי עמק הלואר.
שטחו של עמק הלואר מלא בכרמים וזהו אחד האזורים המובילים בצרפת בייצור יינות. אל תחמיצו טיול לאחד היקבים שכולל גם טעימה מהתוצרת המקומית. 

פרטים נוספים באתר

אטרקציות ואתרים מומלצים

בלואה וסביבתה

בלואה (Blois)

העיר בלואה שוכנת במחצית הדרך מאורלאן (Orleans) לטור (Tours) בגדתו הצפונית של נהר הלואר. העיר העתיקה של בלואה קומפקטית ונוחה לטיול רגלי בינות סמטאות מפותלות מימי הביניים. בתיה צבועים לבן ומעליהן מתנשאות ארובות מלבנים אדומות. הטירה המפורסמת של בלואה משקיפה על העיר ממרום גבעה. העיר מהווה בסיס נוח לטיולים בטירות ידועות אחרות באזור, כגון טירות שומון, שאמבור ושברני. 

האתר הרשמי של העיר (בצרפתית)

אתר לשכת התיירות של בלואה


האתר הראשון במעלה בבלואה הוא כמובן הטירה הימיביניימית, שאטו דה בלואה (Chateau de Blois). היא מורכבת מארבעה מבנים שונים הבנויים סביב חצר מרכזית, כאשר כל אחד מהם נבנה בתקופה אחרת בסגנון הארכיטקטוני האופייני לאותה עת. החלק הידוע ביותר בטירה הוא גרם המדרגות הלולייני באגף פרנסואה הראשון מהמאה ה-16. בטירה פועל מוזיאון לאמנויות יפות (Musee Des Beaux Arts) ומוזיאון ארכיאולוגי (Musee D`Archeologie). בין מאי לספטמבר נערכים מופעים אורקוליים בלילות, בהם מוארת הטירה בצבעים נפלאים.

אתר פופולרי נוסף מוקדש לאחד מבניה המפורסמים ביותר של העיר, הקוסם והדיפלומט ז'אן אז'ן רוברט אודין, שנחשב ל"אבי הקסם המודרני". אישיותו הילכה קסם על הקוסם האמריקאי אריך וייס, עד שהחליט לשנות את שמו בעקבותיו ל"הודיני". בבית הקסמים (Maison de la Magie) נערכים מופעי קוסמות לצד תצוגות על הקוסם המפורסם והמצאותיו השונות. ניתן לרכוש כרטיס משולב לבית הקסמים, לטירה ולמופע האורקולי הלילי בה.

בביקורכם בעיר כדאי להציץ גם בקתדרלת סן לואי (Cathedrale Saint Louis) בסגנון גותי מאוחר, ובכנסיות סן ניקולס (Eglise Saint Nicolas) וסן וינסנט (Eglise Saint Vincent). באזור בלואה ישנן טירות רבות, שהקרובה מביניהן היא טירת בורגאר (Chateau de Beauregard), כשישה קילומטרים מהעיר. זוהי טירה קטנה יחסית ופחות מפורסמת משכנותיה, אך ראויה לביקור בזכות חדר ה-Le Galerie des Illustres, המעוטר במאות דיוקנאות של אצולת צרפת עד למאה ה-17.

טירת שאמבור (Chateau de Chambord)

עמק הלואר מנוקד בשפע של טירות יפהפיות שכמו לקוחות מהאגדות, וטירת שאמבור היא הגדולה והמפוארת ביותר מכולן. היא נבנתה במאה ה-16 על ידי המלך פרנסואה הראשון בסגנון הרנסנס, וממוקמת כ-15 קילומטר ממזרח לבלואה. בטירה העצומה ישנם 440 חדרים, 365 אחים ומספר זהה של ארובות, והיא שוכנת בלב פארק ציד ירוק ששטחו יותר מחמישים קילומטר רבוע. גם כאן מושך את העין גרם מדרגות לולייני, שהינו למעשה כפול ומורכב משני גרמי מדרגות נפרדים הסובבים את אותו ציר. השמועות מייחסות את עיצובם של גרמי המדרגות לליאונרדו דה וינצ'י, שהתגורר בטירה תקופה מסוימת כאורחו של המלך. מרשימה אף יותר היא מרפסת הגג, הנמצאת בסופו של גרם המדרגות הכפול – אוסף פנטסטי של ארובות, עמודים, גמלונים, כיפות וגגות, כולם מקושטים להפליא בפסלים, פסיפסים ועיטורים שונים.

טירת שברני (Chateau de Cheverny)

טירה נוספת באזור בלואה, במרחק של כ-15 קילומטר מהעיר וכעשרים קילומטר מטירת שאמבור. הטירה נבנתה במאה ה-17 והיא מייצגת באופן נפלא את העיצוב של התקופה, כולל הריהוט התקופתי מהמרשימים בטירות עמק הלואר. שימו לב לחדר האוכל, שקירותיו מעוטרים ב-34 פאנלים מעץ עליהם מצוירות עלילותיו של דון קישוט. בקומה הראשונה, בחדר המלך, מתארת התקרה המקושטת את סיפורם של פרסיאוס ואנדרומדה. השטח סביב שימש כאזור ציד, וניתן לבקר במלונות כלבי הציד המקסימים ואף בהאכלתם (בשעה 17:00, בין אפריל לאמצע ספטמבר).
חובבי הקומיקס ישמחו לגלות שטירת שברני היתה ההשראה לטירת מולינסרט (Moulinsart; או Marlinspike Hall בתרגום האנגלי) בספרי "הרפתקאותיו של טינטין". לאות תודה, בטירה מוצגת תערוכה על טינטין מאז יוני 2001.

טירת שומון (Chateau de Chaumont)

טירה פיאודלית במרחק של כעשרים קילומטר מדרום-מערב לבלואה בכפר שומון-סור-לואר (Chaumont-sur-Loire). הטירה נבנתה בין השנים 1510-1465, אחרי שקודמתה מהמאה העשירית נשרפה עד ליסודותיה. קתרינה דה מדיצ'י, אלמנת המלך הנרי השני, קנתה את הטירה ב-1560 לא מתוך התרשמות מיופייה המקסים, אלא מתוך רצון לנקמה – היא גירשה את הפילגש של בעלה מטירת שנונסו ושילחה אותה אל טירת שומון. כשמסתכלים מהמרפסת אל פנורמת הנוף הירוק המרהיב של עמק נהר לואר, קשה לחשוב על המגורים כאן כאל עונש מר. כדאי לשים לב לאורוות המהודרות שבחצר הטירה. כדאי לבקר בטירה בין אמצע יוני לאמצע אוקטובר, אז מתקיים במקום פסטיבל הגנים הבינלאומי (Festival International des Jardins).

אמבואז וטירת שנונסו

העיר אמבואז (Amboise) שוכנת בדרך בין בלואה לטור, כעשרים דקות נסיעה ברכבת מכל אחת מהן. זוהי עיירה ימיביניימית חביבה עם בתי אבן לבנים מהמאה ה-15, וטירה מבוצרת השוכנת לגדתו הדרומית של נהר לואר. אפשר ללון כאן ולבקר באתרים שסביבה, בהם טירת שנונסו המפורסמת, או להגיע אליה בטיול יום מטור או מבלואה.

טירת אמבואז (Chateau Amboise) היא האתר הבולט בעיר, הממוקם על גבעה המשקיפה לנהר. היא נבנתה ברובה במאות ה-15 וה-16, ובה גדלו המלכים שארל השמיני ופרנסואה הראשון. מהטירה נשקף נוף נהדר של העיר והעמק, והיא מרוהטת בריהוט בסגנון גותי ורנסנס.

אתר מפורסם נוסף בעיר הוא קלו לוסה (Clos Luce), המכונה גם "פארק דה וינצ'י". בית הלבנים האדומות קלו לוסה נבנה במאה ה-12, ובו אירח המלך פרנסואה הראשון ציירים, ארכיטקטים, משוררים ואמנים נוספים. בין אלו היה ליאונרדו דה וינצ'י, שהגיע למקום ב-1516 והתגורר בקלו לוסה במימונו של המלך עד למותו בשני במאי 1519. בשנות השישים של המאה העשרים עבר האתר שיפוצים ושחזורים, וכיום מוצגות בו כארבעים המצאות שונות שהגה איש האשכולות דה וינצ'י. ניתן לבקר בחדר השינה וחדר העבודה של הצייר המהולל, במטבח בו אכל את ארוחותיו ובקפלה שבנה שארל השמיני עבור אן מברטאן. בנוף הירוק של הגנים הסובבים את המבנה תלויים הדפסים של כמה מיצירותיו הנודעות ביותר של דה וינצ'י.

במרחק קילומטרים בודדים מדרום לאמבואז נמצא האתר המוזר פגודת שאנטלו (Pagode de Chanteloup). פגודה סינית היא לא מה שהייתם מצפים למצוא באזור הכפרי של צרפת, ובכל זאת ניצבת לה פגודה בגובה 44 מטר בעמק הלואר. היא נבנתה ב-1775 ושולבו בה מוטיבים צרפתיים. הנוף מראשה נפלא.

בהרים שבאזור אמבואז נוצרו חללים בסלעי הגיר, והמערות הפכו בחלקן לבתי מגורים, לאתרי מסעדות מיוחדים, בתי מלון ומוזיאונים. אפשר גם לצאת לסיורי טעימת יינות ביקבי האזור. אך אין ספק מהו האתר המרתק ביותר באזור – זוהי טירת שנונסו (Chenonceau), הממוקמת ממש בלב נהר שר (Cher). לטירה שני חלקים על כל אחת מגדות הנהר, וקטע נוסף שבנוי למעשה כגשר המחבר ביניהם. המראה יפהפה, במיוחד כשמי הנהר שקטים והמבנה המרהיב משתקף בו כבמראה. בגדה אחת מקיף יער את הטירה ובשנייה נפרשים גנים נפלאים. בלילות מוארים הגנים בתאורה צבעונית המשווה להם קסם מיוחד. הטירה נבנתה בין השנים 1521-1513. אל תסתכלו רק בקנקן, אלא כנסו פנימה להציץ בריהוט התקופתי המרשים, שטיחי הקיר העתיקים והציורים הנפלאים, ביניהם יצירות של רובנס ואמנים מפורסמים נוספים. בטירה שוכן מוזיאון שעווה המוקדש לנשים החשובות בתולדות טירת שנונסו – דיאן דה פואטייה, פילגשו של המלך שהתגוררה במקום והשפיעה רבות על עיצובו; אשתו של המלך, קתרינה דה מדיצ'י, שגירשה אותה מהטירה; מאדאם דופאן שהיתה בעלת הטירה במאה ה-18, ועוד. הטירה נמצאת כעשרה קילומטרים מאמבואז'. באתר


טור וסביבתה

טור (Tours)

במפגש הנהרות לואר ושר (Cher) שוכנת העיר טור. זוהי עיר אוניברסיטאית שוקקת חיים, המשמשת בסיס יציאה מצוין לטיולים בכמה מהטירות המרתקות ביותר בעמק הלואר וליקבים הנהדרים שסביבה. יש בה שדירות רחבות, עיר עתיקה יפה שנעים לשוטט בה ברגל בינות למבנים בסגנון הרנסנס והניאו-קלאסי הסובבים את כיכר פלאס פלומרו (Place Plumereau), שלל בתי קפה, גנים פורחים וריאות ירוקות לרוב, שווקי רחוב חביבים ומבחר נאה של מסעדות וחיי לילה.
אתר התיירות של טור

העיר טור מציעה כמה וכמה מוזיאונים מעניינים. המוזיאון לאמנויות היפות (Musee des Beaux Arts) מציג ציורים מימי הביניים ועד למאה העשרים, כולל יצירות של דגה, רובנס ורמברנדט, לצד רהיטים תקופתיים. המוזיאון ממוקם במבנה ארמון הארכיהגמון לשעבר, מהמאות ה-17 וה-18. בהוטל גואן (Hotel Gouin) מהמאה ה-15 שוכן המוזיאון הארכיאולוגי של טורן. התצוגות הן החלק המשני לעומת הארכיטקטורה המפוארת של המבנה עצמו ובמיוחד החזית המרשימה בסגנון רנסנס איטלקי. מוזיאונים נוספים בעיר הם מוזיאון הגילדות (Musee du Compagnonnage), מוזיאון היין של טורן (Touraine) שבמרתף מנזר סן ז'וליין (Saint Julien), מוזיאון ז'מאייל (Musee du Gemmail) המוקדש ליצירות זכוכית מוארות, ומוזיאון כנסיית סן מרטן (Saint Martin).
הוטל גואן 

אך כל אלו הן רק תחנות בדרך אל סביבתה של טור, המנוקדת בטירות יפהפיות רבות וביקבי יין משובחים. בעיירה ווברה (Vouvray), כעשרה קילומטרים ממזרח לטור, תמצאו מרתפי יין רבים שניתן לערוך בהם סיור, כולל טעימות.

טירת וילנדרי (Chateau de Villandry)

טירה זו, השוכנת כ-16 קילומטר מהעיר טור, היא אחרונת הטירות החשובות מתקופת הרנסנס בעמק הלואר (בנייתה הסתיימה ב-1563). יפה ככל שתהיה, איש לא מבקר בטירת וילנדרי כדי להתרשם מהארכיטקטורה או עיצובה הפנימי, אלא בשל הגנים היפהפיים בסגנון הרנסנס האיטלקי המעוצבים בשלל צורות גיאומטריות. כך למשל גן הירק, שבו מסודרים ירקות בגוונים שונים ושיחי ורדים במלאכת מחשבת על הסנטימטר לכדי ציורים גיאומטריים מפעימים בדיוקם. ב"גינת האהבה" מסמלות צורותיהן של ארבעת הערוגות את מצבי האהבה השונים: אהבה ענוגה, טרגית, מלאת תשוקה והפכפכה. בנוסף ישנם גינת צמחי תבלין ומרפא ומבוך עשוי שיחים גזומים למשעי, ויער המקיף את כל המתחם. ביער ישנה מרפסת תצפית שממנה ניתן להשקיף על הגנים – אותם ניתן גם לראות ממגדלי הטירה עצמה. מומלץ לבקר באתר באביב ובקיץ, אז הפריחה משתוללת בכל צבעי הקשת.

טירת אזה-לה-רידו (Azay-le-Rideau)

כ-25 קילומטר מדרום-מערב לטור משתקפת טירת אזה-לה-רידו במי נהר אינדר (Indre) השלווים. הטירה המצודדת נבנתה על אי בנהר במאה ה-16, וחדריה מקושטים בריהוט תקופתי ושטיחי קיר יפים מהמאות ה-16 וה-17. רק קומץ חדרים מהטירה פתוחים למבקרים.

טירת לאנז'ה (Chateau de Langeais)

טירה כחולת גג וקטנה יחסית במרחק של כ-25 קילומטר מדרום-מערב לעיר טור. הטירה נבנתה במאה ה-15, שבסופה התחתנו בה המלך שארל השמיני והדוכסית אן מברטאן. באולם בו נערכה החתונה ההיסטורית מוצגות בובות שעווה בדמות הזוג המלכותי ושאר משתתפי הטקס. פנים הטירה מרשים מאוד לאור הריהוט העתיק שנשמר בו ושורה ארוכה של שטיחי קיר פלמיים נפלאים מהמאה ה-16 שמעטרת את חדריו השונים. באתר

טירת אוסה (Chateau d`Usse)

במרחק של כ-25 קילומטר מטור, על גדת נהר אינדר בסמוך ליער שינון (Chinon), ניצבת טירת אוסה שנראית כאילו היוותה את מקום התרחשותה של אגדה עתיקה כמו "היפהפייה הנרדמת" – על מגדליה העגולים עם הגגות המחודדים והתכולים, הארובות הגבוהות, חרכי הירי והטרסה המוגבהת עליה היא ניצבת. הטירה נבנתה במאה ה-15, ורק חלקים ממנה פתוחים למבקרים. בהם גלריות בקומה הראשונה ובהם שטיחי קיר ותצוגת נשק, חדר הכניסה, כמה חדרים בקומה השנייה והקפלה הצמודה.

שינון (Chinon)

העיירה שינון נמצאת כ-45 קילומטר מדרום-מערב לעיר טור, על גדת נהר ויין (Vienne). לעיירה הימיביניימית היפה יש שתי נקודות משיכה עיקרית: המצודה רחבת הידיים טירת שינון (Chateau Chinon), והיותה מוקפת בכמה מהיקבים הטובים ביותר בצרפת כולה.
באתר

אי אפשר להתעלם מטירת שינון – היא ענקית ופרושה במיקום דרמטי על צוק מעל נהר ויין, קצת לפני המפגש שלו עם נהר לואר. זוהי מצודה ימיביניימית בצורה, שעל אף שחלקים רבים ממנה נהרסו במרוצת הזמן, היא עודנה מרשימה וחולשת על העיירה כולה. בטירה זו התארח ריצ'רד לב ארי, ובה נפגשה ז'אן ד'ארק עם המלך העתידי של צרפת ב-1429, לפני שיצאה להוליך את צבא צרפת במלחמה נגד הכיבוש האנגלי. במצודה יש מוזיאון לזכרה בסמוך למגדל השעון.

אתרים נוספים בעיר כוללים את המוזיאון לאמנות היסטורית (Musee d`Art et d`Histoire) הממוקם בבית מהמאות 16-15 בעיר העתיקה, המוזיאון החי ליין (Musee Anime du Vin) ומבחר כנסיות נאות.

למידע על סיורי יקבים וכרמים באזור שינון:  באתר

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות