תפריט עמוד

זהו עמוד ארכיון, התאריך עבר ואירוע זה אינו תקף עוד

טיול לדרך המשי

טיול בעקבות דרך המשי. קירגיזסטן ומערב סין, 20 יום.

טיול לדרך המשי

באמצעות אקו – טיולי שטח

דרך המשי. די בשתי מלים אלה כדי להצית את דמיונו של כל מטייל. זהו טיול שאין שני לו בנתיב המסחר החשוב ביותר בהיסטוריה בו עברו סחורות, רעיונות, טכנולוגיות ודתות ובשביליו צעדו סוחרים, נזירים, מיסיונרים, לוחמים, מצביאים, מגלי ארצות ונוודים. הטיול לדרך המשי עובר בתוואי שטח דרמטיים ורבי הוד, בין הרים וקרחונים מהגבוהים בעולם בקירגיזסטן למדבריות הנמוכות בעולם במערב סין. קירגיזסטן היא מדינה הררית במרכז אסיה המתפרשת על פני "הרי השמיים", רכס הטיאן שן. תושביה הקירגיזים, הם רועים נוודים ממוצא טורקי-מונגולי, רבים מהם לבושים בתלבושות מסורתיות וכובעי לבד לבנים, חיים בקיץ ביורטות, האהלים המסורתיים, ומתכנסים בחורף אל בתי הבוץ שלהם ביישובי הקבע. דרך המשי חוצה את הרי הטיאן שן ויורדת בדרך מתפתלת אל מערב סין ואל קשגר – העיר המערבית ביותר בסין, שם גרה קבוצה טורקית מוסלמית אחרת, האויגורים.
בימי ראשון מתקיימים שווקים בעיירות השוק על פני דרך המשי. אלפי סוחרים וקונים מכל רחבי מערב סין ורפובליקות ברה"מ לשעבר- אויגורים, טג'יקים, קירגיזים, מונגולים, אוזבקים, קזחים ועוד- מגיעים לקנות ולמכור גמלים, סוסים, בקר, שטיחים, ארגזי נדוניה, סכינים וכל מה שעולה על הדעת. אנשים אלה שייכים לתרבות אחרת שכאילו קפאה בזמן.
הדרך ממשיכה וחוצה את מדבר טקלאמאקן, דרך אוקיאנוס חולות אדיר, ומגיעה אל טורפאן, שקע שהוא גם החם והקר ביותר בסין ובו ההרים הבוערים ואחד ממקומות ייצור היין המרכזיים בסין, מדרימה אל מערות בודהיסטיות נפלאות בדונחואנג בקצה המדבר, ומסתיימת ברמה הטיבטית, שם נפגוש את האוכלוסיה הטיבטית, מקדשיה ואורך חייה הנוכחי.


טיול לדרך המשי- למה לטייל עם אקו טיולי שטח?

קבוצה קטנה ואיכותית 12-26 מטיילים

המדריכים הטובים בארץ לאיזור דרך המשי – צור שיזף, זאביק רילסקי ורחל בית אריה

מתנה לנרשמים – הספר "דרך המשי" מאת צור שיזף

4 ימים בקיריגיזסטן הנפלאה כולל אגם איסיקול

לינת ביורטה בסגנון נוודי בכרי הדשא של טאש ראבאט בקירגיזסטן

מעבר ההרים טורוגארט בין קירגיזסטן לסין- ממעברי ההרים היפים בעולם

אירוח ביתי אותנטי בביתו של המדריך האויגורי שלנו-אליפ

הופעה מוסיקלית סוחפת של נגנים אויגורים בקשגר

טעימות יין בכרמי טורפאן

ביקור בעיירה הטיבטית שיאחה ובמנזר הענק לברנג

לפרטים נוספים והרשמה>>

 תוכנית הטיול:

יום 1 הגעה לדרך המשי: ת"א – בישקק
טיסה מת"א דרך יעד ביניים אל בישקק, בירת קירגיזסטן. הגעה בשעות הבוקר המוקדמות של יום 2.

יום 2 בישקק
הגעה בשעות הבוקר המוקדמות ונסיעה למסעדה מקומית לארוחת הבוקר הפותחת של הטיול. סיור בבישקק, בירת קירגיסטן, עיר רוסית לשעבר השוכנת לרגלי הרי הטיאן שן, ההרים השמימיים. חילופי התרבויות במקום יצרו פארקים גדולים וירוקים, מונומנטים ובתי תרבות מרשימים, ובצד זה שווקים מקומיים מסורתיים. לאחר סיור בעיר נצא אל שמורת הטבע אלה-ארצ`ה, ולטיול רגלי בקניון שמעליו כיפת השלג של ההרים, בתוך נוף מרהיב של צמחיה וטבע מקומי. חזרה ללינה בבישקק.

יום 3 דרך בורנה אל אגם איסיקול וצ'ולפן אתא
נסיעה מבישקק אל אתר בורנה, בירת שבטי הטורקים השחורים – הקארחנידים, שריד לתרבות הנוודים ההרריים. המשך נסיעה אל אגם איסיקול, , אגם גדול אשר נחשב ליעד נופש אקזוטי בתקופה הסובייטית בלב הרי הטיאן שאן ומשם אל צ'ולפון אתא בצידו הצפוני של האגם. נבקר באתר ובמוזיאון של הפטרוגליפים הקדומים ונצא לשייט מהנה באגם הציורי. לינה באתר נופש מקומי ליד אגם איסיקול.

יום 4 צ'ולפן אתא דרך נארין אל טאש רבאט
לאחר ארוחת בוקר נצא בנסיעה דרך נופים הרריים מרהיבים. נעצור באחד הכפרים שם נוכל לראות את תהליכי הייצור של בד הלבד ונכיר את השטיחים המיוצרים ממנו. נמשיך לנסוע דרך נופי הרים מושלגים, כפרי חקלאים ויורטות נוודים ורועי כבשים. לקראת הערב נגיע לטאש רבאט, פונדק היסטורי על פני דרך המשי, בו נלון במחנה יורטות (אוהלי נוודים, 4 – 6 מטיילים ביורטה) ונזכה לחוות לילה כמו שחוו הצועדים על דרך המשי בעבר.

יום 5 המעבר לסין
נסייר באזור טאש ראבט, אחד מחאני השיירות שהשתמר כמעט בשלמותו על דרך המשי העתיקה. המשך נסיעה הררית אל מעבר טורוגארט שגובהו 3700 מ', אחרי הסדרת המסמכים במעבר הגבול ניסע בדרכים המרהיבות היורדות מן ההרים הגבוהים אל פאתי המדבר, אל עיר השוק קשגר אשר במערב סין. לינה בקשגר.

יום 6 קשגר התוססת וסביבתה
נבקר באתריה של העיר קשגר, מרכז מוסלמי גדול במחוז שינג'יאנג והעיר החשובה ביותר בנתיב מסחר קדום זה. קשגר אומנם נמצאת בסין אך קרובה יותר לירושלים מאשר לבייג'ינג! נבקר באתר הקבר של הקדוש אבק חוג'ה, קבר מהמאה ה 17 המשמש יעד לעולי רגל רבים. נבקר במסגד המרכזי, המסגד הגדול ביותר בסין שנבנה במאה ה – 15. נסייר ברובעי העיר בהם מתרחשת פעילות רבה של בעלי מלאכה, צורפי זהב וכסף, רוקעי נחושת, אורגי שטיחים ועוד. נצא לסיור מרתק בעיר העתיקה של קשגר ונדלג בין סמטאות צרות בהן נושבת רוחה של דרך המשי הקדומה. ארוחת ערב עם הופעת פולקלור אויגורית ולינה בקשגר.

יום 7 שוק יום ראשון בקשגר, הרי הפמיר, אגם קראקול וטשקורגן
נבקר בשוק יום ראשון, יום השוק המסורתי בערי דרך המשי. זהו שוק ענק שאליו מגיעים סוחרים מכל המדינות השכנות ליום מופלא של המולה ושפע של סחורות, בדים צבעוניים, כובעים רקומים, שטיחי לבד של נוודים, סוסים, עזים וגמלים דו-דבשתיים. נעזוב את המרחב העירוני ונעלה מקשגר מערבה לעבר רכס הרי הפמיר הסוגר על המדבר, ואל אגם קראקול. ארוחת ערב ולינה בטשקורגן.

יום 8 דרך הקראקוראם- אחת הדרכים היפות בעולם
נבלה את היום בין פסגות הרי קונגור המגיעות לגובה של מעל 7000 מ'. נופים מרהיבים של פסגות מושלגות, נהרות זורמים ונוודים על דרך המשי העתיקה. בין הנופים אלו, ולמרגלות הר מוצטאגטה הלבן "אבי כל הקרחונים" שוכן לו אגם קראקול, אחת מהנקודות היפות לאורכה של הדרך. זהו מקום מגוריהם של שבטים טג'יקים, רועי צאן וגמלים דו-דבשתיים. נבקר באחד הכפרים המקומיים, ניכנס לבתים לראות את אורח חייהם, ונבקר במוזיאון מקומי בו נראה תצוגה של אריגים ובדים רקומים. ניסע לאורך שולי במדבר עד לכפר אופאל, ונתרשם מכפר אויגורי אותנטי. ארוחת ערב ולינה בקשגר.

יום 9 הסעיף הצפוני של דרך המשי
בשעות הצהריים המוקדמות נעלה לרכבת לנסיעה ארוכה בגבול המדבר אל העיר קוצ'ה. זוהי נסיעה חוויתית שבה נוכל להתערבב עם המקומיים- אויגורים וסינים – ולנסות לשוחח עמם על חיי היומיום. בשעות אחר הצהריים נגיע לקוצ'ה, נעצור במלון למנוחה קלה ואז נצא לסיבוב בעיר העתיקה. ארוחת ערב ולינה בקוצ'ה.

יום 10 קוצ'ה ומערות קיזיל
העיירה קוצ'ה היא עיירה ששימשה בעבר בירת ממלכה מקומית מתקופת שושלת החאן. ניסע צפונית מהעיר אל קיזיל, לביקור במערות 1000 הבודהות, מתחם של מאות מערות חצובות מהמאות 3 ועד ה – 10 לספירה, זמן שבו הבודהיזם שלט עד לבואו של האיסלאם למקום. משם נמשיך בדרך הררית המטפסת בהרי הטיאן שן, מרחב של כרי עשב ירוקים, יערות על מדרונות ההרים ועמקי נהרות פוריים המעובדים בידי אנשי המקום. בערב נגיע אל באיינבולאק, עיירה בחיק ההרים שבה מתגורר המיעוט המונגולי אשר הגיע לאזור לפני מאות שנים, מתגורר ביורטות מסורתיות ומגדל סוסים ויאקים למחייתו. לינה בבאיינבולאק.


יום 11 הרי הטיאן שן והעמק המונגולי
נשהה יום בבאיינבולק, נבקר בשמורת הטבע ובאוהלי המונגולים, ונכיר את חיי התושבים במקום. אזור כרי הדשא הבלתי נגמר הוא השני בגודלו בסין עם שטח של כ23 אלף ק"מ מרובע. נסיים את היום בתצפית מרהיבה על תשעת העיקולים ושמונה עשר הפיתולים. נמשיך אל איזור נאראט, בה נמצאים כרי דשא מהגדולים והיפים במרכז אסיה. לינה בנאראט.

יום 12 "קזחסטאן הקטנה" – כרי הדשא והקזאחים של נאראט
מקורות המים הרבים באזור מפרים את כרי הדשא, את מיני הצמחים והפרחים השונים ואת חיות הבר. נטייל יום שלם באזור בו מרוכזים בני המיעוט הקזאחי. הביקור באזור נחשב לאותנטי יותר אפילו מקזחסטאן עצמה משום שהקזאחים המיישבים את האזור שומרים על תרבותם ומנהגיהם בקנאות, ונאבקים בהתליכי ה"סיניזציה" שמעודדת הממשלה הסינית. נגיע אל נקודות תצפית ובערב נעלה על טיסת פנים לבירת המחוז, אורומצ'י. לינה וארוחת ערב באורומצ'י.

יום 13 אורומצ'י- מטרופולין ענק במרכז השממה
עיר גדולה זו היא כור היתוך אויגורי-סיני-מרכז אסייתי. נבקר במוזיאון המומיות המרתק המשמר אוצרות ארכיאולוגיים של העם האויגורי ובשוק האוכל השוקק. בשעות הצהריים נמשיך בנסיעה קצרה לטורפאן – המקום הנמוך ביותר בסין.זאת הנקודה החמה ביותר שבמחוז שינג'יאנג ובה עמק הכרמים שמהם בוצרים את הענבים המפורסמים של האזור, ומייצרים את היין השינג'יאנגי. לינה וארוחת ערב בטורפאן.

יום 14 נווה המדבר של טורפאן
נבקר באתרי המדבר של טורפאן- במערכת הובלת המים התת קרקעית הקרויה קארז, בערים העתיקות גאוצ'אנג וג'יאהוחה המעידות על התיישבות קדומה ופורחת על דרך המשי, במערות בזקליק למרגלות הרי האש בהם התגלו ציורי קיר מרהיבים, בקברי אסטנה המרהיבים שקירותיהם נושאים ציורים עתיקים ומרהיבים, באמין מינרט, אחד מהסמלים של האזור, ובעמק הענבים והצימוקים. בלילה נעלה על רכבת לילה לנסיעה חוויתית אל דונחואנג, לינה בקרונות שינה נוחים.

ימים 15-16 מערות מוגאו וקצה החומה הסינית
בשעות הבוקר נגיע אל דונחואנג, בקצהו המזרחי של מדבר טקלמקאן מכיוון מזרח. ייחודו של המקום במערות הבודהיסטיות אשר נחצבו וצוירו בידי נזירים ואמנים סיניים לאורכה של ההיסטוריה. המערות מלמדות על נתיב חדירת הבודהיזם מהודו לסין ועל קליטת ההשפעות ההודיות על האומנות המקומית. נסייר במערות ובדיונות החול אשר כונו בפי מרקו פולו "החולות המזמרים". בלילה הראשון לינה בדונחואנג. בבוקר של יום 16 נצא בנסיעה אל ג'יאיוגואן, הקצה המערבי ביותר של החומה הסינית הגדולה. הדרך עוברת במסדרון האשי, רצועה צרה הכלואה בין מדבר גובי, הרמה הטיבטית והרי הטיאן שאן אשר ריכזה את תנועת העוברים על דרך המשי. נבקר במצודה שבמקום ונלמד על פרויקט ענק שנבנה במהלך תקופות שונות בהיסטוריה הסינית. בשעות הערב נטוס אל לאנג'ואו, בירת מחוז גאנסו. ארוחת ערב ולינה בלאנג'ואו.

יום 17 מערות בינג לינג סה, שיאחה, והמנזר הטיבטי לברנג
לאחר ארוחת הבוקר ניסע דרך אזורים בהם מתגוררים בני מיעוט החווי המוסלמים, שהמסגדים שלהם דמויי פגודה סינית. בדרכנו נצא לשיט אל בינג לינג סה, אחד ממתחמי המערות הבודהיסטיות המפוארים של סין, אשר ניתן להגיע אליו דרך הנהר בלבד. נמשיך בנסיעה אל שיאחה, עיירה קטנה הנמצאת במורדות רמת טיבט ומשמשת אחד מהמרכזים של הבודהיזם הטיבטי. ארוחת ערב ולינה בשיאחה.

יום 18 מנזר לברנג הענק והאיזור הבתולי של טונגרן
נבקר במנזר העתיק לברנג, מנזר פעיל בו חיים יותר מאלף נזירים. נטייל גם במגורי הנזירים, בסמטאות העיירה ובשווקיה. נמשיך את מסענו הקסום ברמה הטיבטיתונגיע אל העיירה טונגרן, באיזור שהוא חלק בלתי נפרד מטיבט ההיסטורית ונקרא בעבר אמדו, ושהרוב המוחלט של האוכלוסייה בו הוא טיבטי. מנזרי טונגרן נחשבים לאקדמיות החשובות ביותר ללימוד אמנות הטנגקה- הציורים הבודהיסטיים. נבקר במנזר רונגוו היפהפה אשר קירותיו מעוטרים בציוריהם של נזירים מוכשרים ביותר. ארוחת ערב ולינה בטונגרן.

יום 19 שונחואה והנהר הצהוב
נמשיך את הפרק הטיבטי במסענו וניכנס לעומק חבל צ'ינגחאי הנידח. בחבל זה מתחילה זרימתם של שלושת הנהרות החשובים באסיה: המקונג, היאנג צה והנהר הצהוב. ניסע מוקדם בבוקר לעיירה המרתקת שונחואה, איזור אוטונומי של בני מיעוט הסאלאר, המיעוט המוסלמי הקטן ביותר בסין. נבקר בכפרים הסמוכים לעיירה, נפגוש את בני המקום שאבותיהם הגיעו מאוזבקיסטן על דרך המשי כדי לסחור בסין, ונתפעל מפיתוליו של הנהר הצהוב, ערש התרבות הסינית. בשעות הצהריים נגיע לשינינג, נאכל ארוחת סיום חגיגית ונעלה על טיסת פנים לבייג'ינג ומשם נמשיך ישירות לישראל.

יום 20 – בייג'ינג – תל אביב

נחזור לארץ בשעות הבוקר המאוחרות.

תאריכים וצוות הדרכה:

1-21.6.15 בהדרכת ד"ר חן ברם

22.6-12.7.15 בהדרכת דינה היימן

10-30.8.15 בהדרכת רחל בית אריה

5-25.10.15 בהדרכת צור שיזף

מחיר לטיול: טרם נקבע.

אופי הטיול: טיול לדרך המשי הוא מסע יבשתי לאורך התוואי הקדום של דרך המשי. בין אזורי הרים שונים, רמות ומדבר, מפגש אנתרופולוגי עם שבטי נוודים: קירגיזים, טג'יקים, מונגולים, קזחים, אויגורים וטיבטים. מסע זה כולל בתוכו שעות רבות של נסיעה בין נופים משתנים בדרכים קדומות וישנות, הנותנות תחושה של חזרה לעבר.

לינה:בטיול לדרך המשי אנו לנים במלונות הטובים בנמצא, בנוסף לילה חוויתי אחד ביורטות בקירגיזסטן (אוהלי נוודים, לינה של 4 – 6 מטיילים באוהל אחד), ולילה אחד בסין בקרון שינה ברכבת, בתאים ל-2- 4 מטיילים (בהתאם לסוג הרכבת).

תחבורה: 3 טיסות פנים, אוטובוסים ממוזגים מדרגת תיירות טובה, רכבת לילה ורכבת יום בחבל שינג'יאנג.

כלכלה: הכלכלה בטיול לדרך המשי משתנה בין סין לקירגיזסטן. בקירגיזסטן: כלכלה מלאה כאשר ארוחת הבוקר והערב במלון. בסין: שתי ארוחות ביום, ארוחת בוקר וארוחת ערב.

קבוצה וצוות: בטיול לדרך המשי 12 – 26 מטיילים. מדריכים מקומיים דוברי אנגלית ומדריך/כה ישראלי/ת מצוות אקו.

טיול לדרך המשי הערות חשובות:

חיסונים – לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
מסלול הטיול לדרך המשי עובר באיזורים בעלי מאפיינים של עולם שלישי. על אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה, עדיין ייתכנו בעיות שלא תמיד נדע על קיומן מראש (לדוגמא כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). על הנוסע לקבל זאת כחלק מאופי הטיול בארצות אלו. באם יהיה צורך מדריכנו יעשו שינויים בשטח, לטובת ורווחת הנוסעים. 

לפרטים נוספים והרשמה>>

 

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות