טיפים והמלצות

חפשו טיפ/המלצה

לא נמצאו תוצאות...

לא נמצאו תוצאות...

מוזיאון בית התפוצות

ישראל 12.04.2017

אחרי שביקר במוזיאון ישראל, במוזיאון המדע ובמוזיאונים אחרים ברחבי הארץ – ביקש הבן שלי, איל בן התשע, לבקר גם בבית התפוצות. הוא שמע על המקום בבית ספרו והיה מסוקרן. הגענו לשם בשעת בוקר מאוחרת, שמנו פעמינו היישר לביתן התערוכה האינטראקטיבית "גיבורים פורצי הדרך של העם היהודי", הסרנו נעלינו – ונשאבנו לתוכה.

איל בתערוכה "גיבורים פורצי דרך" | צילום: דריה מעוז

איל נדלק על הדוכן שבו אפשר היה לקרוא על רוזה לוקסמבורג והצטלם עם שלטים הנושאים את הסיסמא 'לא לעבודת ילדים', אחר כך רץ בחדווה לדוכן שבו מוזמנים הילדים להפיל במחשב מטוסים בהשראת לידיה ליטבק, לא פסח גם על עמדת אגרוף בהשראת מקס בר, על עיצוב עטיפה לספר של לאה גולדברג ועל עמדת פענוח כתב סתרים של אלי כהן, ולא החמיץ אף אחת מהפעילויות האינטראקטיביות המגוונות שמציע המקום, ברובן ממוחשבות. התערוכה, המציגה למעלה מ-140 גיבורים ופורצי דרך יהודים לאורך ההיסטוריה – מדענים, הוגים, מהפכנים, אנשי תרבות, ספורטאים ומנהיגים – מעוצבת כמרחב פתוח, צבעוני ומרווח, שיכול להכיל עשרות ילדים, ועוד כמה מבוגרים (כמוני) שלא התאפקו והחליטו להצטרף אליהם.


גיבורים פורצי דרך, הגלריה למשפחה בבית התפוצות | צילום: יעקב בריל

מה אומר? חלומו של כל הורה. גם בילוי מהנה לילד, גם הקניית ידע כללי חשוב, וגם פיתוח חשיבה יצירתית – הכל בביקור אחד. בית התפוצות, שעבר מתיחת פנים ושדרוג משמעותי מאז מונה דן תדמור למנכ"ל, הוא בהחלט מקום שווה לבקר בו. מומלץ לבקר בתצוגת הקבע החדשה של דגמי בתי כנסת מפורסמים מהעולם, לגלות את יצירתו רבת הפנים של זוכה פרס נובל לספרות בוב דילן בתערוכה FOREVER YOUNG, לצפות בתערוכת המדיה המצוינת "מבצע משה: 30 שנה אחרי", המציגה את סיפור קליטתם של עולי אתיופיה, ולהתענג על צילומיו של דיוויד סימור (שים), מאבות הצילום העיתונאי והפוליטי בתערוכה "לוכד ההיסטוריה".

 

מוזיאון בית התפוצות

מקום: רמת אביב, תל אביב
רחוב: קלאוזנר 15
טלפון: 03-7457808
אתר: http://www.bh.org.il/he

בובות החרסינה של מילה

ישראל 25.10.2007

למדאם דה פומפדור, המאהבת השנונה והאלגנטית של המלך לואי ה-15, שמורה זכות ראשונים במוזיאון הבובות. בובת הפורצלן שלה, הלבושה בקפידה, היא הראשונה מבין יותר ממאה בובות שיצרה מילה רוזנפלד. הבובות מייצגות מלכים, דוכסים ורוזנים, ולצדם איכרים, משפחות יהודיות מהתפוצות, אינדיאנים ויפנים.
מילה רוזנפלד היתה מעצבת אופנה ומורה להיסטוריה בוולדיבוסטוק שבסיביר. ב-1991 עלתה ארצה עם שתי בנותיה, אֵלה ולריסה, והתיישבה בצפת. היא מצאה עבודה בבית מלאכה לאמנים עולים שייצר בובות לאספני יודאיקה. הבת הצעירה אלה אספה בובות מילדותה, ואוסף הבובות שלה נארז לכבוד העלייה ארצה. למרבה הצער, אבדה המזוודה בדרך, וכדי לנחם את בתה החליטה מילה ליצור בשבילה בובות פורצלן ולהלבישן במחלצות מעשה ידיה.
ב-1994 נרצחה אלה בת העשרים בפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב, ומאז משקיעה מילה את כל מרצה ביצירת בובות הפורצלן שאהבה בתה. לחמש הבובות שנוצרו עבור אלה בחייה נוספו כמאה, ועיריית צפת העמידה לרשות מילה אולם בשולי העיר העתיקה, שם נחנך באוגוסט 1995 מוזיאון הבובות.
בובה נולדת כשסיפור או מאורע היסטורי שובים את דמיונה של מילה. השלב הבא כולל עיון בספרי היסטוריה ותולדות האופנה ואיסוף מידע. יצירת בובה אחת נמשכת בין שלושה חודשים לשנתיים. מילה יוצקת את הפורצלן לתבניות, מציירת את תווי פניה של כל בובה וצובעת את עורה. הבובות עשויות ביחס של 1:4 לעומת גוף האדם. חלקי הגוף מיוצרים כל אחד בנפרד ומחוברים באמצעות בד, כך שמתאפשרת לבובות גמישות רבה. בזכות הפורצלן האיכותי נראות הבובות כבעלות עור פנים אנושי. 

שעות: א'-ו' 18:00-10:00. הכניסה בתשלום.

בובות החרסינה של מילה

מקום: צפת, ישראל
רחוב: בית אשת"ם, כיכר שדה, העיר העתיקה
טלפון: 04-6972041

לא נמצאו תוצאות...

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות