טיפים והמלצות

חפשו טיפ/המלצה

לא נמצאו תוצאות...

לא נמצאו תוצאות...

טבע בבית גורדון

ישראל 25.10.2007

"הזמן קצר והמלאכה מרובה", מזכירה כתובת החקוקה על דופן שעון שמש בחצר של בית גורדון בקיבוץ דגניה א'. למבקרים במוזיאון מזומן דווקא מסע ארוך בזמן, אל ארץ ישראל הישנה והטובה, אל ימים של עמל כפיים וקשר לנופים.
אהרן דוד גורדון עלה ארצה ב-1904 בהיותו בן 48. שנים רבות היה פקיד באחוזה ברוסיה, ובבואו היה נחוש להיות עובד אדמה. גורדון נדד בין המושבות, וכמו שאר הפועלים הצעירים ממנו, סבל מאבטלה, מקדחת ומקשיי הסתגלות לאקלים החם. ב-1913 הגיע לדגניה, שם הוקצה לו קיטון צר, ומשם יצא למסעות בארץ, לימד, הסביר והקפיד תמיד לעבוד עם החלוצים שכם אל שכם. ב-1922 הלך לעולמו ממחלה קשה.
המורה לטבע יעקב פלמוני הגיע לדגניה מנהלל. דרכו של א"ד גורדון וקרבתו לטבע היו בעיניו מופת, וב-1935 ניצח על הנחת אבן הפינה למוזיאון ולספרייה. "ולקחת תורה מפי הטבע", ציטט פלמוני את גורדון וקבע את תמצית ייעודו של הבית שנפתח ב-1941. ראשונים הוקמו הספרייה, שהכילה אלפי כותרים בשפות שונות בתחומי הטבע והחקלאות, והמוזיאון, שנועד להציג את החי, הצומח והדומם של הארץ. את המוצגים אספו והביאו לבית חוקרי טבע, מורים ותלמידים ששוטטו בארץ לאורכה ולרוחבה. המוצגים מן החי נשמרו בצנצנות פורמלין, הצמחים יובשו בהקפדה, והמחצבים הושמו במגשים. בשנות החמישים נוסף לבית מגדל המים, ובראשו נבנה מצפה כוכבים עם טלסקופ. הבית הושלם כפי שהגה אותו פלמוני, כשתחומיו מקיפים עולם ומלואו, שמים וארץ. בצנצנות וכפוחלצים תוכלו לראות נחשים, קיפודים, לטאות, בעלי כנף ושאר בעלי חיים. 

שעות: א'-ה' 16:00-09:00, ו' 13:00-10:00, שבת בתיאום מראש. הכניסה בתשלום

בית גורדון

מקום: קיבוץ דגניה א', ישראל
טלפון: 04-6750040
אתר: www.beitgordon.museumline.co.il

לא נמצאו תוצאות...

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות