עץ מתושלח

במהלך אוקטובר 2006 טיילנו בדרום קליפורניה והגענו לאזור הסיירה המזרחית. אזור זה הוא פחות מוכר ומטויל. את המסלול בחרנו בעזרת שני גיליונות "מטיילים" שהבאנו מהבית (35 ו-40), וכן נעזרנו בזוג חברים אמריקאים תאבי הרפתקאות וטבע שחיים בלוס אנג'לס ומכירים את ארצם היטב. בעצתם החלטנו להתמקד באתרים מוכרים פחות, הפזורים לאורך מסלול הטיול שבו בחרנו.
האתרים המומלצים בעינינו הם אזור המאמות לייקס (Mammoth Lakes), בעיקר כשהוא עומד בשיא השלכת. באתר דווילז פוסט פייל (Devils Post Pile) יש תופעות טבע גיאולוגיות ייחודיות המזכירות את תופעת המשושים ברמת הגולן.
אתר מומלץ נוסף, ויחיד במינו, הוא יער האורנים העתיקים (Ancient Bristlecone Pine Forest). זוהי שמורת טבע לא גדולה הממוקמת על רכס ההרים ווייט מאונטיינז (White Mountains), המתנשא לגובה של כ-4,000 מטרים מעל פני הים וחוצץ בין הרי הסיירה נוודה המופלאים ובין המדבריות המזרחיים, בואכה עמק המוות ומדינת נוודה. ייחודה של שמורת הטבע הוא בעצי אורן ענקיים, הנחשבים לעצים החיים העתיקים ביותר על פני כדור הארץ. גילם מוערך באלפי שנים, ולזקן שבהם ניתן השם המתבקש "מתושלח". מדענים שחקרו את גיל העצים במקום קבעו כי רבים מהעצים הם בני יותר מ-4,000 שנה. הם אף איתרו גזע עץ נפול שממשיך לחיות בזכות היותו מחובר עדיין אל הקרקע, ושגילו נאמד בלא פחות מעשרת אלפים שנה!
ההסבר המדעי לגילם המופלג של העצים נעוץ באקלים המיוחד ובקרקע הסלעית. התנאים הייחודיים באזור אינם מאפשרים צמיחת שיחים ועשב. כך, באירועים של סופות ברקים (הנפוצות מאוד באזורים אלה ונחשבות לאחד מאויבי היער העיקריים), השריפות מכלות רק עץ אחד או שניים, אך אינן שורפות את היער כולו, כמו שקורה באזורים אחרים ברכסים הגבוהים.
במרכז המבקרים הקטן שבכניסה לשמורה אפשר לקבל הסברים מפורטים על מחקרים שנערכו במקום וכן מפות שבילים שבעזרתן מטיילים (ברגל בלבד) בשמורה המרהיבה.
למעמיקים שבכם – כדאי להקשיב להסבר על כיול שיטת המדידה בפחמן 14 שנערכה במקום.